KORUPCJA
Z punktu widzenia prawnego:
art. 1 ust. 3 z dnia 9 czerwca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708) korupcją jest obiecywanie, proponowanie, wręczanie, żądanie, przyjmowanie przez jakąkolwiek osobę, bezpośrednio lub pośrednio, jakiejkolwiek nienależnej korzyści majątkowej, osobistej lub innej, dla niej samej lub jakiejkolwiek innej osoby, lub przyjmowanie propozycji lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu funkcji publicznej lub w toku działalności gospodarczej.
art. 2 z dnia 4 listopada 1999 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 244, poz. 2443)mówi że korupcją jest żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę.
Korupcja jest to nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, przez zinstytucjonalizowane łapówkarstwo aż do skrajnej postaci - kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
Rozróżniamy różne typy korupcji:
? Korupcja administracyjna (wpływanie na treść decyzji administracyjnej, przyznanie kredytu, legalizacja pojazdów, wydawanie uprawnień i zdawanie egzaminów państwowych)
? Korupcja wyborcza(przekupstwo i sprzedajność w związku z wyborami do władz publicznych : ma na celu wywarcie wpływu na sposób głosowania)
? Korupcja polityczna(przekupstwa wiązane z przejęciem władzy państwowej lub jej utrzymaniem, nieformalne wynagrodzenia polityków za wykorzystanie ich wpływów lub poparcie w konkretnych sytuacjach
? Korupcja samorządowa(oferowanie stanowisk i korzyści dla polityków lub urzędników w sektorze powiązanym z gospodarką komunalną i usługami na rzecz miast i gmin)
? Korupcja legislacyjna(wpływanie na kształt ustawodawstwa w zamian za korzyści dla parlamentarzystów)
? Korupcja koncesyjna(stwarzanie sztucznych barier w celu uzyskania korzyści)
? Korupcja informacyjna(sprzedaży ważnych informacji będących w posiadaniu władz publicznych, których wcześniejsze posiadanie przez biznes może umożliwić osiągnięcie specjalnych zysków)
? Korupcja w zakresie zamówień publicznych(oferowaniu korzyści urzędnikom w zamian za uzyskanie zlecenia lub zamówienia)
? Korupcja w zakresie zamówień prywatnych(nieuczciwość w służbach zaopatrzenia lub zakupów, które uzależniają zakup towaru od dostawcy, od uzyskania od niego osobistych korzyści)
Aby zmniejszyć skalę zjawisk korupcyjnych w Polsce musimy zmienić swoje obywatelskie nastawienie w życiu codziennym, wprowadzić rozwiązania legislacyjne zapewniające przejrzystość procesów decyzyjnych. Wywrzeć nacisk na przestrzeganie przez władze przepisów antykorupcyjnych i standardów etycznych.
Można powiedzieć, że dzisiejsza Polska posiada system prawny sprzyjający walce z korupcją, dostosowany do standardów obowiązujących w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Ogromną rolę w procesie walki z korupcją poprzez ujawnianie jej przypadków oraz w kształtowaniu postaw społecznej dezaprobaty pełnią w Polsce wolne i niezależne media.
PROGRAM WALKI Z KORUPCJĄ
Podejmować skuteczne działania zapobiegające korupcji i w tym celu zwiększać świadomość publiczną,promować etyczne wzorce postępowania.
Zapewniać skoordynowaną kryminalizację korupcji na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Zapewniać, by osoby odpowiedzialne za zapobieganie, dochodzenie, ściganie i osądzanie przestępstw związanych z korupcją cieszyły się niezależnością i autonomią odpowiednią dla pełnionych przez nie funkcji, nie odczuwały szkodliwych nacisków oraz dysponowały skutecznymi środkami gromadzenia dowodów, ochrony osób współpracujących z władzami w walce z korupcją i zachowania poufnego charakteru postępowania.
Udostępniać odpowiednie środki służące zajmowaniu i konfiskacie zysków z przestępstw związanych z korupcją.
Udostępniać odpowiednie środki uniemożliwiające wykorzystywanie osób prawnych
w celu osłaniania przestępstw związanych z korupcją.
Ograniczać immunitet chroniący przed dochodzeniami, ściganiem lub osądzaniem przestępstw związanych z korupcją, do zakresu niezbędnego w demokratycznym społeczeństwie.
Wspierać specjalizację osób i organów odpowiedzialnych za walkę z korupcją
i udostępniać im odpowiednie środki i szkolenia umożliwiające pełnienie takich obowiązków.
Zapewniać, by prawodawstwo podatkowe i władze odpowiedzialne za jego wdrażanie miały skuteczny i podlegający koordynacji udział w walce z korupcją, w szczególności poprzez uniemożliwianie w prawie lub w praktyce odliczania, dla celów podatkowych, łapówek i innych wydatków związanych z przestępstwami korupcyjnymi.
Zapewniać, by struktura organizacyjna, funkcjonowanie i procesy podejmowania decyzji w administracji publicznej uwzględniały konieczność walki z korupcją, w szczególności poprzez zapewnianie jak największej przejrzystości, z jednoczesnym zachowaniem koniecznej skuteczności.
Zapewniać, by zasady dotyczące praw i obowiązków urzędników publicznych uwzględniały wymogi walki z korupcją i przewidywały odpowiednie, skuteczne środki dyscyplinarne oraz wspierać dalsze określanie wzorców postępowania oczekiwanego od urzędników publicznych za pomocą odpowiednich środków, jak kodeksy postępowania.
Zapewniać, by w działaniach administracji publicznej i sektora publicznego stosowane były odpowiednie procedury kontrolne.
Wspierać rolę, jaką procedury kontrolne mogą odegrać w zapobieganiu i wykrywaniu korupcji poza administracją publiczną.
Zapewniać, by system odpowiedzialności publicznej uwzględniał konsekwencje postępowania skorumpowanych urzędników publicznych.
Wprowadzać odpowiednio przejrzyste procedury zamówień publicznych, promujące uczciwą konkurencję i zniechęcające do stosowania praktyk korupcyjnych.
Zachęcać do przyjmowania przez obieranych przedstawicieli, kodeksów postępowania oraz promować takie zasady finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych, które zniechęcają do stosowania praktyk korupcyjnych.
Zapewniać, by środki masowego przekazu mogły swobodnie otrzymywać i przekazywać informacje o sprawach związanych z korupcją, przy nałożeniu takich tylko ograniczeń restrykcji, jakie są niezbędne w demokratycznym społeczeństwie.
Zapewniać, by prawo cywilne uwzględniało konieczność walki z korupcją,
a w szczególności przewidywało skuteczne środki prawne dla osób, których prawa
i interesy naruszane są przez praktyki korupcyjne.
Zachęcać do badań nad korupcją.
Zapewniać, by we wszystkich aspektach walki z korupcją uwzględniano ewentualne jej powiązania ze zorganizowaną przestępczością i praniem brudnych pieniędzy.
Nawiązywać w jak najszerszym zakresie międzynarodową współpracę we wszystkich dziedzinach walki z korupcją.
Każdy z nas może walczyć ze zjawiskiem korupcji ,najlepszym sposobem na zwalczanie korupcji jest po prostu nie uczestniczenie w niej, czyli nie dawanie i nie przyjmowanie łapówek.
Aby zmniejszyć zjawisko występowania korupcji powinniśmy m.in.: informować władze o zjawisku korupcji, rozmawiać publiczne na ten temat.Władze powinny uprościć przepisy zapewnić odpowiednie wynagrodzenie pracownikom publicznym, prowadzić akcje uświadamiające społeczeństwo .
Żeby zwalczyć korupcję musimy wyeliminować wpływ polityków i urzędników na gospodarkę. Jeżeli zamiast nich działał będzie wolny rynek, czyli konsument to automatycznie zniknie korupcja. Konieczne jest także rozbicie więzi między dającym i biorącym łapówkę.