Beskid Żywiecki
Ta grupa beskidzka jest według mnie jedną z najpiękniejszych i dlatego warto ją poznać . Charakteryzuje się stosunkowo dobrze zachowanymi walorami przyrodniczymi. Nie napotka się tu tłumów turystów korzystających z różnorakich środków ułatwiające dostanie się tu. Stosunkowo najbardziej uczęszczane są rejony Babiej Góry (1725n.p.m) . Jest to najwyższy szczyt tej części Beskidów. Wybierając się tu możemy zobaczyć właściwie wszystkie piętra przyrodnicze . Szczególną sławą cieszą się wschody i zachody słońca . Szczyt jest także granicą państwową i nie należy jej przekraczać .Właściwie cały opisany obszar znajduje się na terenie BPN (Babiogórskiego Parku Narodowego) , w związku z tym przy wejściu do Parku należy uiścić stosowną opłatę . Turyści wędrujący na Babią Górę najczęściej wybierają się tam z Zawoi , skąd udają się do schroniska na Markowe Szczawiny. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków prowadzących na szczyt. Można tu także zwiedzić muzeum znajdujące się zaraz obok . Ze względu na to , że cały opisywany obszar znajduje się na terenie Parku Narodowego należy poruszać się tylko po wyznaczonych trasach.
Beskid Śląski
Ta grupa górska rozciąga się od Ustronia , Skoczowa aż po Węgierską Górkę . Na tym obszarze znajdują się m.in. Bielsko-Biała, Wisła, Szczyrk i stąd bierze swoje źródła rzeka Wisła. Obszar ten jest dość dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym , posiada szeroką bazę noclegową i rozrywkową. Nie ma problemu z dostaniem się w te rejony, bardzo dobre połączenia PKP, PKS. Te atuty sprawiają, że rejon ten jest szczególnie często odwiedzany. Tak więc jeśli ktoś oczekuje w tym rejonie wyjątkowego spokoju i ciszy , to znajdzie je ale po sezonie. Rejon ten jest doskonale zagospodarowany pod względem uprawiania sportów zimowych, więc w sezonie zimowym kto żyw rusz do Szczyrku, Ustronia czy Wisły. Nie należy się jednak zbytnio przejmować popularnością tych rejonów i śmiało pakować plecak i zobaczyć co oferuje Beskid Śląski.
Beskid Sądecki
Ta grupa górska roztacza się właściwie pomiędzy Starym Sączem, Nowym Sączem, Krościenkiem, Muszyną a Krynicą. Ta ostatnia miejscowość położona na wysokości 560-620 m. n.p.m. stała się najbardziej popularną miejscowością w regionie. Słynie oczywiście z doskonałych wód zdrojowych i świetnego mikroklimatu, obszar gminy został bardzo dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Latem Krynica może być świetnym punktem wypadowym na wędrówki górskie, a zimą na narty ponieważ niedawno otwarto tu w Czarnym Potoku, jedną z najnowocześniejszych kolejek gondolowych w Polsce. Można nią wyjechać na Jaworzynę Krynicką i tam szusować do woli po bardzo dobrze wyprofilowanych i szerokich nartostradach, które są sztucznie zaśnieżane, przez co można tu jeździć na nartach prawie do maja. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na rejon Krynicy. Dojazd do miasta nie nastręcza trudności ze względu na dobrą komunikację zarówno kolejową jak i autobusową.
Beskid Mały
W kwestii położenia geograficznego jest to część Beskidów położona pomiędzy doliną Białki a doliną Skawy. Wewnętrznego podziału na część zachodnią i wschodnią dokonuje rzeka Soła spiętrzana na tym granicznym odcinku trzema zaporami na Tresnej, w Porąbce i w Czańcu. Jako całość ta część Beskidów jest stosunkowo mało eksplorowana - zwłaszcza jeżeli chodzi o część wschodnią. Jedyny wyjątek stanowić może góra Żar. Część Zachodnia to pasmo górskie ciągnące się z południa na północny wschód wąskim językiem, którego granice wytyczają odpowiednio rozlewające się na południu powstałe w 1965 roku w wyniku spiętrzenia Soły zaporą na Tresnej Jezioro Żywieckie - jest to zarazem północny kres Kotliny Żywieckiej. Północny koniec pasma wyznacza z kolei południowy kres Kotliny Oświęcimskiej. Najogólniej pasmo to posiada jedną grań wzdłuż której ciągnie się szlak turystyczny. Oprócz tego pasmo podzielone jest przełęczą Przegibek przez którą wiedzie najkrótsza droga z Bielska Białej do Międzybrodzia Bialskiego.