Przedsiębiorca ? jest osobą fizyczną, jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej a także osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą we własnym imieniu, na własny rachunek, w sposób zorganizowany i ciągły.
Prokura- jest to pełnomocnictwo o ustawowo określonym zakresie umocowania. Prokurę charakteryzują 2 cechy:
o zakres umocowania tzn. dokonywanie wszelkich czynności sądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa
o określony krąg podmiotów mogących ustanowić prokurę tzn. może jej udzielić jedynie przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru
Rodzaje prokury:
o oddzielna ? wymaga jednego prokurenta
o łączna ? wymagane jest przynajmniej dwóch prokurentów
o oddziałowa ? jej działanie w obrębie jednego oddziału prokurenta
Pełnomocnictwo - upoważnienie na mocy które uprawnia się wskazaną osobą do reprezentacji i działania w naszym imieniu. powinno być udzielone pisemnie.
Rodzaje pełnomocnictwa:
- ogólne ? dokonywanie czynności zwykłego Zarządu
- szczególne ? dokonanie konkretnej czynności prawnej
- rodzajowe- dokonanie czynności danego rodzaju
Krajowy Rejestr Sądowy składa się z następujących rejestrów:
- r. przedsiębiorców
- r. stowarzyszeń i innych organizacji nie będących przedsiębiorcami
- r. dłużników niewypłacalnych
Sposoby głosowania ? podejmowania uchwał
- zwykła większość ? wtedy gdy za opowie się więcej osób niż przeciw.
- większość bezwzględna ? gdy za opowie się więcej niż 50% 1 głos
- większość kwalifikowana ? większość znaczniejsza niż bezwzględna (2/3, ?)
Przedawnienie- instytucja prawa cywilnego, która powoduje, że po upływie pewnego okresu, wskazanego w ustawie roszczenie pozbawione jest elementu zaskarżalności i egzekwowalności. Samo roszczenie nie wygasa.
Prekluzja powoduje wygaśnięcie roszczenia po upływie okresy wskazanego w ustawie
UMOWA PRZEDWSTĘPNA
jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy w przyszłości. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyżeczonejNiedotrzymanie umowy przedwstępnej niesie za sobą skutki prawne: stroną stratna może rządać naprawienia szkody, którą poniosła przez to ze liczyła na zawarcie umowy. Można też dochodzić przed sądem zawarcia umowy
ZADATEK
zadatek dany przy zawarciu umowy w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron ? druga strona bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić a zadatek zachować a jeżeli sama go dała może żądać sumy dwukrotnie większej
ZALICZKA
w razie niedotrzymania umowy powinna być zwrócona drugiej stronie.
KARA UMOWNA
strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z nie wykonania bądź nie należytego wykonania zobowiązania nie pieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy, bez względy na poniesioną szkodę.
UMOWA SPRZEDAŻY
sprzedaż jest umową, w której jedna strona (sprzedawca) zobowiązuje się przenieść własność rzeczy i wydać ją drugiej stronie (kupującemu) a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić umówioną cenę. Elementami przedmiotowo-istotnymi w u. sprzedaży są:
- oznaczenie przedmiotu sprzedaży
- określenie ceny i strony umowy
Obowiązki sprzedawcy:
- przeniesienie własności rzeczy na rzecz kupującego
- wydanie stosownych dokumentów dot. przedmiotu sprzedaży
- udzielenie kupującemu niezbędnych wyjaśnień o stosunkach praktycznych i prawnych dot. przedmiotu sprzedaży
RĘKOJMA
instytucja rękojmy chroni kupującego przed wadami fizycznymi i prawnymi. Przesłanki do podniesienia roszczeń z tyt. rękojmy:
- może od umowy odstąpić
- może żądać obniżenia ceny
- dla rzeczy oznaczonych co do gatunku może żądać dostarczenia zamiast rzeczy wadliwej takiej samej
- dla rzeczy oznaczonej co do tożsamości może żądać usunięcia wady
Przesłanką co do podniesienia roszczeń z tytułu rękojmy jest zachowanie przez kupującego aktów staranności. Zatem kupujący ma obowiązek zawiadomić sprzedawcę o wadzie fizycznej w ciągu miesiąca od jej wykrycia. Uprawnienia z tyt. rękojmy za wady fizyczne wygasają po upływie roku od dnia kiedy rzecz wydano.
GWARANCJA
zastrzeżenie umowne, w którym kupujący uzyskuje osobne zapewnienie o jakości sprzedanej rzeczy. Gwarancja zobowiązuje sprzedającego do usunięcia wady fizycznej rzeczy. W przypadku niemożności jej usunięcia sprzedający zobowiązany jest do wydania rzeczy nowej, wolnej od wad. Obowiązek sprzedawcy powstaje wówczas gdy wady ujawniają się w ciągu terminu określonego w umowie sprzedaży bądź gdy terminu tego nie zastrzeżono wynosi on jeden rok.
SZCZEGÓLNE RODZAJE SPRZEDAŻY
RATY
sprzedaż połączona z elementem kredytowym polegającym na rozłożeniu w danej umowie zapłaty ceny na raty. Rzecz wydawana jest w dniu podpisania umowy natomiast prawo własności otrzymuje się po dokonaniu wpłaty ostatniej raty tzn. po całkowitym spłaceniu ceny.
SPRZEDAŻ NA PRÓBĘ
umowa zawarta pod warunkiem że kupujący uzna rzecz za dobrą. W umowie powinno się określić czas próby. Jeżeli rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem czasu próby wówczas uważa się że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.
UMOWA O DZIEŁO
przez tę umowę rozumie się, iż w zamian za wykonanie działa przyjmujący zamówienie otrzyma wynagrodzenie. Może ono byś kosztorysowe bądź ryczałtowe. Zamówione dzieło może być wykonane z materiałów dostarczonych przez zamawiającego bądź przyjmującego. Jeżeli z materiałów zamawiającego wykonujący musi się z nich rozliczyć. Wynagrodzenie z tytuły wykonania zamawianego dzieła wypłacane jest w chwili oddania działa (chyba że strony postanowiły inaczej)Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat od dnia oddania dzieła.
UMOWA ZLECENIE
przez tę umowę przyjmujący zlecenie zobowiązuję się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jest to umowa odpłatna (chyba że strony postanowią inaczej. Wypłata wynagrodzenia następuję dopiero po wykonaniu zlecenia. Jeżeli jest więcej niż jeden przyjmujący ewentualna odpowiedzialność za niewłaściwe wykonanie jest solidarna względem drugiej strony. Zlecenie może być wypowiedziane z każdym czasie jednakże gdy zlecenie jest płatne a nastąpiło bez ważnego powodu przyjmujący jest odpowiedzialny za szkodę wynikłą z niewykonania zlecenia. Roszczenia przedawniają się w upływem 2 lat.
NAJM
przez tę umowę wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony bądź nieoznaczony a najemca zobowiązuje się płacić czynsz. Zazwyczaj czynsz płatny jest w pieniądzu. Wynajmujący zobowiązuje się wydać rzecz najemcy w stanie przydatnym do umówionego użytku W razie wystąpienia wad zobowiązany jest je naprawić. Jeżeli to nie nastąpi najemca może żądać obniżenia czynszu za czas trwania wady bądź bez wypowiedzenia wypowiedzieć najem. Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. W przypadku gdy najemca dopuszcza się zwłoki w zapłacie czynszu wynajmujący może wypowiedzieć najm bez zachowania terminu wypowiedzenia. Powinien jednak uprzedzić o tym najemcę dając mu szansę spłacenia zaległości poprzez wyznaczenie dodatkowo miesięcznego terminu.
UMOWA DZIERŻAWY
przez tę umowę wydzierżawiający zobowiązuje się oddać do dzierżawy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony bądź nieoznaczony. Dzierżawca zaś zobowiązuje się płacić umówiony czynsz.
UMOWA LEASINGU
przez te umowę finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorcy nabyć rzecz od odznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenia pieniężnego, które jest równe co najmniej cenie nabycia rzeczy przez finansującego. Umowa ta powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
KONSUMENT
osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej nie związanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą bądź zawodową.
Uprawnienia konsumenta:
- może żądać nieodpłatnej naprawy towaru
- wymiany towaru na nowy
- może żądać obniżenia ceny
- może odstąpić od umowy.