Informacja (łac. informatio - wyobrażenie, pojęcie) to pojęcie o wielu definicjach w różnych dziedzinach. Zasadniczo mamy dwa podstawowe punkty widzenia na informację. Pierwszy, który można nazwać obiektywnym i wywodzi się z fizyki i matematyki, gdzie informacja oznacza pewną własność fizyczną lub strukturalną obiektów, i drugi, subiektywny (kognitywistyczny), gdzie informacją jest to, co umysł jest w stanie przetworzyć i wykorzystać do własnych celów.
W teorii informacji Shannona, informacja jest też mierzona jako prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia.
Jeżeli danymi nazywamy wszystko to co jest przetwarzalne (Gadomski), to informacja jest danymi, ale nie każde dane są informacją, np. "gołe" liczby są zawsze danymi, ale jeśli nadamy im znaczenie w określonej dziedzinie, to są też informacją,
..System informacyjny to wielopoziomowa struktura pozwalająca użytkownikowi na transformowanie określonych informacji wejścia na pożądane informacje wyjścia za pomocą odpowiednich procedur i modeli.
Wymagania stawiane systemowi informacyjnemu:
dostępność dla użytkownika wszystkich niezbędnych informacji;
aktualność; na ile informacje są aktualne zależy od procesu i organizacji;
rzetelność, wiarygodność; pierwszoplanowe wymaganie; błędne informacje są gorsze niż brak informacji!
kompletność; jak najmniejsze straty podczas przesyłania i przetwarzania;
porównywalność; konieczna do analiz ale na wyższych szczeblach zarządzania trudna do uzyskania;
przetwarzalność; nie wszystkie informacje mogą być przetwarzane przez systemy informacyjne (np. głosowe);
elastyczność; reakcja na zmiany w otoczeniu i w samej organizacji;
wydajność;
ekonomiczność;
niezawodność;
stabilność;
priorytetowość dla użytkowników najwyższego szczebla;
poufność;
bezpieczeństwo;
łatwość użytkowania.
System Informacji Rolniczej - podstawa funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej
Podstawy prawne wymagań informacyjnych - prawodawstwo polskie i UE
Elementy składowe systemu, zakres tematyczny i instytucjonalny ? rola Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Rozwiązania organizacyjne i techniczne
Etapy tworzenia systemu
Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej a system
Rola systemu w kreowaniu Wspólnej Polityki Rolnej
Aktualna sytuacja w rolnictwie
Rejestracja i przetwarzanie informacji ma istotne znaczenie w teorii i praktyce rolniczej, gdyż pozwala na określenie prawidłowości zachodzących w systemach biologicznych, jakimi są zarówno produkcja roślinna jak i zwierzęca. Wraz ze zmianami restrukturyzacyjnymi, mającymi miejsce w ostatnich latach, pojawiły się potrzeby związane z marketingiem i zarządzaniem, których nie było w dotychczasowej ? centralnie planowanej i zarządzanej ? gospodarce rolnej. Taki stan rzeczy zmusza rolników do poszukiwań coraz to nowych źródeł informacji, pozwalających racjonalnie gospodarować w warunkach wolnorynkowych.
DEFINICJE:
1.Informacja - dane przetworzone do postaci zrozumiałej dla odbiorcy
2.Innowacja - pomysł, rzecz lub metoda, nowa dla odbiorcy, nawet jeśli jest już znana i dostępna od dłuższego czasu. Organizacje poszukują innowacji, aby przez wprowadzenie zmian osiągnąć większą efektywność. Bardziej wyczerpujące informacje o innowacjach można znaleźć w portalu
3.System zarządczy (MIS) - system w organizacji, który dostarcza informacje, zasoby informatyczne i usługi komunikacyjne potrzebne do działania organizacji
4.Wiedza - suma zgromadzonych informacji
SIR - System Informacji Rolniczej
Celem realizacji projektu było usprawnienie sprawozdawczości sytuacji na polskim rynku rolnym dla Komisji Europejskiej oraz usprawnienie obiegu informacji pomiędzy instytucjami związanymi z rynkiem rolnym.
Cele i zadania
Podstawowym celem systemu jest gromadzenie i udostępnianie informacji o środowisku glebowo-przyrodniczym niezbędnych dla racjonalnego zarządzania rolniczą przestrzenią produkcyjną. Z jednej strony, aby sprostać temu zadaniu, system ma charakter inwentaryzacyjny i monitoringowy, z drugiej zaś dzięki wbudowanym algorytmom przetwarzania danych i dostępnym modelom stanowi podstawę wspomagania decyzji w zakresie wykorzystania rolniczej przestrzeni do produkcji żywności. Ważną rolę pełni moduł prezentacyjny systemu, stanowiący interfejs między użytkownikami a systemem, którego głównym zadaniem jest generowanie map tematycznych.
FarmNet - Chile i Meksyk
Finansowana ze środków FAO (Food and Agriculture Organization ) inicjatywa o nazwie FarmNet (Sieć Agro) została zapoczątkowana w 1990 roku na terenach wiejskich w Chile i w Meksyku. Ideą tego projektu było połączenie rolników z różnych społeczności wiejskich, a także organizacji rolniczych, punktów informacyjnych i różnorodnych serwisów dla mieszkańców wsi w sieć szybkiej wymiany informacji. Miała ona zapewniać rolnikom łatwy dostęp do takich danych, które mają wpływ na polepszenie jakości życia na wsi, produktywności i opłacalności pracy rolniczej oraz bezpieczeństwa związanego z produkcją żywności. Informacje i wiadomości, które krążyły w sieci - dotyczyły planowania nasadzeń, zbiorów, potrzebnych nakładów, cen, rynków zbytu, warunków klimatycznych i pogody, czy możliwości pozyskania kredytów.
2.Klasyfikacja informacji
Różnorodność informacji rolniczych niezbędnych do zarządzania przedsiębiorstwem skłania do ich uporządkowania. Można je podzielić na dwa zbiory biorąc pod uwagę obszar decyzyjny dotyczący urządzania przedsiębiorstwa i jego prowadzenia. Uwzględniając pochodzenie informacji można wyróżnić informacje pochodzące z przedsiębiorstwa (zbiór informacji wewnętrznych, np. rachunkowość, plan produkcji, karty pól, karty technologii) oraz spoza przedsiębiorstwa (zbiór informacji zewnętrznych, np. prognozy rynkowe). Informacje należą do otoczenia przyrodniczego lub ekonomicznego i można je usystematyzować wg dziedzin naukowych.
Trzy poziomy informacji rolniczych (wg Zaliwski A., Hołaj J. 2002). System wspomagania decyzji w ochronie roślin udostępniony w Internecie. Inżynieria Rolnicza,
Dostęp do właściwych i aktualnych informacji jest warunkiem podejmowania trafnych decyzji na wszystkich poziomach zarządzania gospodarstwem. W nauce o zarządzaniu zwykle wymienia się trzy poziomy decyzyjne (podyktowane perspektywą czasową: strategiczny, taktyczny i operacyjny [Greenley 1989, Werner i inni 2000]), wg których można zhierarchizować informacje (rys.3). Strategia wiąże się z podejmowaniem decyzji na długi okres czasu i polega m.in. na ustaleniu pozycji przedsiębiorstwa na tle konkurencji, rozpoznaniu szans i zagrożeń. Taktyka określa sposób realizacji strategii, np. wybór kierunku i technologii produkcji. Działania operacyjne wiążą się z pracami bieżącymi (termin oprysku, wybór środka ochrony roślin). Wymagane zbiory informacji i ich charakter w wymienionych kategoriach znacznie się różnią. Najbardziej krytyczny poziom ze względu na krótki okres niezbędny do aktualizacji danych to poziom operacyjny.
1.Informacje potrzebne w produkcji roślinnej
Informacje rolnicze, jakie producent zarządzający produkcją roślinną potrzebuje, są bardzo różnorodne. Ogólnie dotyczą charakterystyki pól, technologii, danych eksploatacyjnych (pracy ludzkiej, maszyn, ciągników i zabudowań), danych pogodowych, cen, kosztów, wskaźników efektywności gospodarowania oraz wielu danych zewnętrznych, w tym danych i prognoz rynkowych, norm, regulacji prawnych itd. Potrzeby informacyjne producentów nie są takie same, zależą bowiem od celów, preferencji, posiadanej wiedzy, itd. Osiąganie maksymalnego w danych warunkach zysku nie jest tutaj jedynym wyznacznikiem, dużą rolę odgrywa również doświadczenie, stosunek do działań ryzykownych, etyka zawodowa czy potrzeby estetyczne [Harsh 1998].
Z analizy tematu przeprowadzonej w IUNG-PIB wynika, że do podstawowych informacji potrzebnych służbom doradczym i producentom rolnym w zakresie agrotechniczno-organizacyjno-ekonomicznym produkcji roślinnej należą:
Możliwości działalności alternatywnej, zwłaszcza uprawy roślin alternatywnych (planowanie strategii):
warunki glebowo-klimatyczne gospodarstwa,
technologie upraw roślin alternatywnych,
potencjał plonotwórczy siedliska,
możliwości wykorzystania plonów (rynek zbytu).
Termin siewu z uwzględnieniem agrotechniki uprawy i uwarunkowań środowiskowych:
poziom taktyczny: siew wiosenny lub jesienny,
poziom operacyjny: termin siewu.
Terminy przeprowadzenia innych zabiegów, przy czym wszystkie zabiegi należy traktować specyficznie w odniesieniu do uprawy (np. pszenica ozima i jara, ziemniak, kukurydza).
Informacje na temat zagrożeń patogenami i ochrony roślin w związku z ociepleniem klimatu:
ogólny opis patogena,
szkodliwość patogena,
zapobieganie,
sposób ochrony.
Potencjalni odbiorcy o zasięgu:
lokalnym,
regionalnym,
krajowym.
Terminy odbioru produktu:
w krótkim terminie po zbiorze,
w terminie wydłużonym, co wiąże się z dodatkowymi kosztami przechowywania.
Przewidywana cena produktu w przyszłym roku.
Prognozy na rynku rolnym na następne lata.
Do podstawowych informacji potrzebnych służbom doradczym i producentom rolnym w zakresie agrotechniczno-organizacyjno-systemowym produkcji roślinnej należą:
Monitoring nalotu szkodników.
Monitoring chorób grzybowych.
Zalecenia dotyczące przeprowadzania analiz glebowych.
Wiedza z zakresu agrotechniki, a szczególnie nawożenia i ochrony roślin w tym obowiązkowe badania osób i sprzętu.
Wiedza z zakresu BHP i prawa pracy.