Recyrkulacja odpadów tworzywowych
Większość tworzyw stanowi dość widoczne zanieczyszczenie środowiska, ponieważ są one trudno rozkładalne, tzn. nie ulegają szybko rozkładowi, są przez długi czas widoczne. Rodzi to zrozumiałe przekonanie w społeczeństwie, że tworzywa są groźnym zanieczyszczeniem środowiska.
Pogląd ten jest nie do końca słuszny, gdyż o wiele groźniejsze dla środowiska są spaliny samochodowe, gazy powstające w procesach spalania, ogromne ilości słonych wód spuszczane przez kopalnie do rzek, ścieki komunalne i zakładowe.
W związku z tym, ze względu na ochronę środowiska, ale głównie ze względu na możliwość powtórnego uzyskania surowca tworzywowego, opracowano i uruchomiono szereg technologii przetwórstwa odpadów.
a) hydroliza i kraking - umożliwiają uzyskanie organicznych związków małocząsteczkowych z PE - etylen
b) spalanie - odzyskiwanie energii, ale jednocześnie spalanie jest źródłem bardzo trujących gazów (dioksyny), które nie do końca są zidentyfikowane.
c) przetwórstwo odpadów - kolejne operacje w tym cyklu to:
1. zbiórka odpadów
2. sortowanie odpadów
3. oddzielenie zanieczyszczeń stałych w tym etykiet
4. rozdrobnienie odpadów do postaci cząstek o wielkości kilku milimetrów
5. kilkakrotne mycie
6. suszenie
7.granulowanie
najtrudniejszym elementem tego procesu, który jest decydujący są 3 pierwsze operacje.
Uwaga
Aktualnie prawie 100% odpadów produkcyjnych jest ponownie wykorzystana. Natomiast nadal w niewystarczającym stopniu przetwarzane jest tworzywo z odpadów komunalnych.