AORTA- jest największą tętnicą w ciele człowieka. Ma ona około 2,5cm średnicy. Aorta transportuje do dolnych części ciała krew pompowaną przez lewą komorę serca. Krew płynie aortą pod dużym ciśnieniem, z prędkością około 20 cm/s.
KRWINKI BIAŁE- wytarzane są nie tylko w czerwonym szpiku kostnym, ale także w migdałkach,
śledzionie i węzłach limfatycznych.
KRWINKI CZERWONE- wytwarzane są w szpiku kostnym. Mogą zmienić kształt, by przecisnąć się przez najcieńsze naczynia włosowate.
GRASICA- jest ważnym narządem limfotwórczym. Znajduje się za mostkiem. U niemowląt na ona duże rozmiary, ale z upływem lat staje się mniejsza. Produkuje ona hormony, które pomagają krwinkom białym walczyć z chorobami.
LEWA KOMORA- jest dolną lewą jamą serca. Bogata w tlen krew z płuc wpływa do lewej komory z
lewego przedsionka. Następnie dzięki skurczowi silnej ściany mięśniowej lewej komory krew tłoczona jest przez aortę do reszty ciała.
PRAWA KOMORA- jest dolną prawą jamą serca. Pozbawiona tlenu krew zebrana z całego ciała przepływa przez prawy przedsionek do prawej komory. Następnie krew pompowana jest tętnicą płucną do płuc.
MIGDAŁKI- znajdują się w tylnej części gardła. Chronią one organizm przed dostaniem się wirusów.
NACZYNIA LIMFATYCZNE- rozprowadzają limfę po organizmie. Wyróżnia się trzy rodzaje naczyń limfatycznych: włosowate, zbiorcze i pnie limfatyczne.
NACZYNIA KRWIONOŚNE- wyróżnia się trzy rodzaje naczyń krwionośnych: tętnice, żyły i naczynia włosowate.
TĘTNICA PŁUCNA- dwie tętnice płucne transportują pozbawioną tlenu krew z prawej komory serca do płuc, gdzie zostaje ona natleniona
ŻYŁA PŁUCNA- dwie żyły płucne transportują bogatą w tlen krew z płuc do lewego przedsionka serca. Stamtąd krew jest pompowana do lewej komory a z niej do wszystkich komórek ciała.
PŁYTKI KRWI- zapoczątkowują proces krzepnięcia krwi i tworzenia się skrzepu wokół rany. Płytki krwi żyją około 10 dni.
ŚLEDZIONA- jest ciemnoczerwonym, gąbczastym narządem znajdującym się w pobliżu trzustki. Wytwarza ona krwinki białe, które pomagają organizmowi w walce z chorobami.
WĘZŁY LIMFATYCZNE- są to zgrubienia naczyń limfatycznych. Filtrują one i oczyszczają limfę. Produkują krwinki białe.
NACZYNIA WŁOSOWATE- są to niewielkie naczynia krwionośne. Są bardzo cienkie, dlatego tlen substancje odżywcze łatwo przenikają z krwi do komórek ciała.