ROWERY
W latach 1813-1817 Karl Freiherr Drais von Sauerbronn , (patent - 1818) zbudował pierwowzór roweru, tzw. maszynę biegową. Pojazd ten wprawiano w ruch przez odpychanie się nogami od ziemi. Mógł osiągnąć prędkość ok. 13-15 km/h.
Rok 1972 ? po raz pierwszy w USA sprzedano więcej rowerów niż samochodów ? 13mln > 11mln.
Rok 1995 ? 50-letni Holender Fred Rompelberg ustanawia nowy rekord szybkości na rowerze ? 268,831 km/h.
BICYKL
Przed wynalezieniem przekładni łańcuchowej pedały roweru umocowane były bezpośrednio do przedniego koła. Dla uzyskania większej prędkości jazdy powiększano jego średnicę, nawet do 2 m. Naturalnym ograniczeniem rozmiarów tego koła była długość nóg kierowcy, który musiał dosięgnąć pedałów.
Jazda na bicyklu była niebezpieczna, szczególne z powodu wysokości - siedząc na siodełku kierujący nie sięgał stopami do ziemi.
MOTOCYKLE
Czterokołowy "motocykl"?
Czterokołowa maszyna nazywa się PENDOLAUTO, jej premierowy występ odbył się na targach w Genewie.
Pendolauto zostało zaprojektowane przez szwajcarską firmę Sbarro, która w przeszłości była znana z tego, że prototypy jej motocykli były robione na kółach bez piast. Maszyna jest podobna do projektu Yamahy ? Tesseract, który miał być dwukołowcem z lepsza stabilnością.
Zapotrzebowanie na tego typu projekty pojawiło się po sukcesie Piaggio MP3, w którym pojawiły się dwa koła z przodu i jedno z tyłu.
Podczas, gdy projekt Sbarro jest raczej pomysłem, oczekuje się, źe Yamaha zacznie produkcję swoich czterokołowych maszyn.
Zaprojektowany przez kanadyjską firmę Bombardier Recreational Products jednokołowy motocykl utrzymuje równowagę dzięki czujnikom i żyroskopom. Może się nim poruszać nawet dwójka pasażerów, a kierowca skręca balansując ciałem na prawo lub lewo.
Motocykl będzie napędzany paliwem na bazie wodoru. Ciekawostką jest niewielkie podwozie z kołami, które wysuwa się przy prędkości poniżej 20km/h. Powyżej tej prędkości motocykl staje się jednokołowcem już pełną gębą.
SAMOCHODY
NAJMNIEJSZY SAMOCHÓD ŚWIATA
Samochód składa się ze sztywnej karoserii zbudowanej z kilkudziesięciu atomów węgla, do której dołączone są cztery kuliste cząsteczki złożone z węgla, wodoru i boru (karborany). Obracają się swobodnie, ponieważ połączone są z karoserią jedna wartościowością. Silnik (wskazany strzałką) wykonuje ruch obrotowy kiedy pada nań światło pociągając cały układ za sobą.
Na powyższej ilustracji widzimy dwa samochody zaparkowane na parkingu zbudowanym ze złota. Nie obawiajmy się jednak kosztów parkowania. Poszczególne kuleczki to atomy złota. W każdym domu znajduje się tyle złota, że wystarczy na parkowanie miliardy miliardów samochodów, ponieważ jeden samochód mierzy zaledwie trzy na cztery nanometry, mniej więcej tyle samo ile mierzy szerokość cząsteczki DNA. Na powierzchni przekroju poprzecznego jednego włosa można zaparkować 20.000 samochodów jeden obok drugiego.
NAJWIĘKSZA WYWROTKA
Wywrotka General Motors Terex Titan 33-19 do przewożenia urobku kopalnianego wyprodukowana w 1974r. może przewozić 317,5 tony kruszywa. (zwykła wywrotka zabiera ~5 ton)
NAJWIĘKSZE OPONY
Największe opony ciężarówki dopuszczonej do ruchu drogowego mają 3,82m średnicy. Są produkowane przez firmę Bridgestone.
NAJDŁUŻSZA LIMUZYNA
Aktualnie bijąca rekord długości limuzyna wyprodukowana przez Jaya Ohrberga z Kalifornii ma 30,5 m długości i 26 kół. Jest tak długa, że musiano zastosować przegub w połowie jej długości, by mogła skręcać!!!
NAJSZYBSZY SAMOCHÓD
Najszybszym do tej pory zbudowanym samochodem jest Thrust SSC. Ma dwa silniki Rolls-Royce?a z myśliwca bojowego Phantom. W 1997r. kierowany przez pilota Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych Andy?ego Grena Thrust ustanowił nowy rekord dla samochodu ? 1 227 986 km/h. Jest pierwszym samochodem, który POKONAŁ BARIERĘ DŹWIĘKU!
BALONY
Balony na innych planetach
Zdolność balonów do poruszania się w powietrzu przy minimalnym wydatku energii czyni z nich idealne narzędzie do badania planet posiadających atmosferę. Aerostat może obserwować powierzchnię planety z wysokości kilku kilometrów. Znajduje się na dużo niższej wysokości niż sondy orbitalne i może wykonywać zdjęcia z większą rozdzielczością. Na balonie można umieścić analizatory badające parametry fizyczne oraz skład atmosfery. W roku 1984 radziecka sonda Vega wystrzeliła do atmosfery Wenus dwa balony wyposażone w zestawy sensorów. Przez dwa dni przekazywały one dane telemetryczne dotyczące atmosfery tej planety.
Największym problemem sondy umieszczonej w balonie stanowi przemieszczanie się w określonym kierunku. Prace badawcze prowadzone na zlecenie NASA wykazały, że balon w atmosferze Marsa, po wyposażeniu w odpowiedni żagiel, mógłby korzystając z siły wiatru przemieszczać się w okolice interesującą dla badaczy.
PIERWSZY LOT BALONU W USA
9 stycznia 1793r. Blanchard odbył pierwszy lot balonem w Ameryce, w Filadelfii. Wziął ze sobą małego pieska do towarzystwa. Lot obserwował Jerzy Waszyngton, który dał Blanchardowi list poczty lotniczej oraz paszport zezwalający na lot. Była to pierwsza licencja pilota.
PIERWSZY SAMOTNY LOT NON STOP
Amerykański milioner i poszukiwacz przygód Steve Fossett jako pierwszy przeleciał samotnie non stop i do tego najszybciej dookoła świata w balonie między 10 czerwca a 3 lipca 2002r.
SAMOLOTY
Bez sterów
Powszechnie przyjmuje się, że pierwszymi ludźmi, którzy odbyli sterowany lot samolotem, byli Amerykanie ? bracia Orville i Willbur Wright. 17 grudnia 1903 r. na wydmach zwanych Kill Devil Hills koło Kitty Hawk na wybrzeżu Atlantyku w stanie Północna Karolina wzbili się oni (każdy osobno) w powietrze zbudowanym przez siebie dwupłatowym samolotem Wright Flyer.
Według zachowanych informacji maszyna tego pioniera lotnictwa nie posiadała sterów, a jedyną metodą kierowania nią i zachowania stateczności było balansowanie ciałem pilota, podobnie jak miało to miejsce w szybowcach Lilienthala.