Średniowiecze to epoka, w której rozinęła się kultura rycerska. W tamtych czasach bycie szlachetnym człowiekiem było bardzo cenione, zaś teraz wielu ludzi, dbając o własne dobro, zapomina o innych. Lojalność i honor to cechy, które straciły nieco na wartości, a których tak bardzo zazdrościmy bohaterom średniowiecza.
Po pierwsze, warto wrócić do rycerskich cnót, ponieważ może to nam dać satysfakcję czynienia dobra dla innych. Przykładem na to jest postawa Zbyszka z Bogdańca - bohatera powieści H.Sienkiewicza ,,Krzyżacy", który przez swoją dobroć i odwagę zdobył szacunek ludzi i wielką sławę wśród rycerzy.
Po drugie, rycerskie cnoty zasługują na uwagę i powrót do nich, gdyż bycie cnotliwym i honorowym człowiekiem jest odmienne od otaczającej nas obojętności, cynizmu i zepsucia obyczajów. Ta odmienność jest pozytywna. Moją myśl potwierdzi postawa Maćka z Bogdańca, który jako lubiący zabawy, zawsze wykazywał sie prawością.
Jako ostatni przytoczą argument mówiący o tym, iż rycerskie cnoty są wyznacznikiem kultury człowieka. Wynika to z tego, że jeśli chcemy być dobrze wychowani, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na średniowiecznych bohaterów i brać z nich przykład. Wspaniałą osobowością jest Władysław Jagiełło. Ten pobożny i miłosierny człowiek cieszył się powszechnym szacunkiem i poważaniem wśród poddanych.
Według mnie warto powrócić do rycerskich cnót, gdyż przez to stajemy się lepszymi ludźmi. Jeśli wszyscy przejmowalibyśmy średniowieczne wzorce, to moglibyśmy oszczędzić światu wielu nieszczęść.
(Praca została oceniona przez nauczyciela na 5, wszystkie błedy interpunkcyjne, ortograficzne i stylistyczne są poprawione)