benedyktyńska cierpliwość - wyjątkowa, niezwykła cierpliwość: Ucząc najtrudniejszą klasę w szkole, wykazywała wprost benedyktyńską cierpliwość.
benedyktyńska praca - praca żmudna, długotrwała, wymagająca niezwykłej cierpliwości, wytrwałości: Dokonał benedyktyńskiej pracy przy odnowie fasady tego kościoła.
? W epoce średniowiecza powstawały przyklasztorne i przykościelne biblioteki, gromadzące księgi i dokumenty. Ich rozwojowi sprzyjało intensywne osadnictwo zakonów. Były to skupiska benedyktyńskie: w Jędrzejowie, Lubiążu, Lądzie i wiele innych. Najważniejsze biblioteki istniały przy katedrach. Do dziś znany jest inwentarz z lat 1101 i 1110 sporządzony w księgozbiorze przy katedrze wawelskiej. Przechowywano tam nie tylko księgi religijne, ale i dzieła poetów antycznych, podręczniki szkolne, kodeksy prawnicze. Również w innych ośrodkach znajdowały się cenne zbiory. Stopniowo zaczęto zakładać - głównie przy zakonach o regule benedyktyńskiej - skryptoria, czyli pracownie kopistów, mozolnie przepisujących teksty (stąd powiedzenie o benedyktyńskiej pracy i benedyktyńskiej cierpliwości). Skryptoria pełniły też funkcję szkół pisania. Książki, ręcznie opisane, ozdabiane kunsztownymi inicjałami i miniaturami, oprawione w cenną skórę miały ogromną wartość. Za jedną książkę można było kupić nawet całą wieś.
Opactwo benedyktynów, skryptorium i ogromna biblioteka zostały opisane w powieści U. Eco Imię róży.