profil

Henryk Sienkiewicz "Latarnik" - Recenzja

poleca 83% 2889 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utwór Henryka Sienkiewicza Pt. Latarnik jest chyba najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł autora. Po jej przeczytaniu uświadomiłam sobie, że muszę podzielic się swoimi wrazeniami oraz udowodnic, ze warto jest ją przeczytac .Utwór powstał w 1880 roku podczas podróży pisarza do USA Francji i Włoch. Najprawdopodobniej własnie dlatego jest to dzieło wyjątkowo patriotyczne , które ukazuje nam , że nawet na emigracji, w miejscu które jest oddalone o kilka tysięcy od ojczyzny nadal jesteśmy Polakami.
Skawiński jest to główny bohater noweli, człowieki który tułał się po świecie nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca., próbował podjąć się prawie każdej pracy, jednak zawsze ogień czy tez inne żywioły niszczyły to co zaczął. Bohater był weteranem wielu wojen przez co zdobył mnóstwo odznaczeń. Był pechowcem który jedynie czego pragnął to zaznać spokoju. Wyjątkowo los zaprowadził go w miejsce gdzie dostał posadę latarnika, przykładał się do pracy oraz cieszył, że w końcu mógł zaznać odrobiny spokoju. Cały czas Wierzył, iż jest to miejsce jego pobytu aż do wiecznego spoczynku. Do czasu gdy dostał przesyłkę z jedzeniem i książką Adama Mickiewicza Pt. Pan Tadeusz. Ze łzami w oczach zaczął czytać. przy czym wspominał ojczyznę , przypomniał sobie kim tak naprawdę jest i gdzie jest jego miejsce. Przez to wszytko nie wykonał swoich obowiązków i naraził życie wielu osób. Starzec został zwolniony z pracy i skazany na dalszą tułaczkę.
Najważniejsze dla zrozumienia utworu wydają się być elementy odwołujące się do romantyzmu. Między innymi jest to motyw tułaczki Skawińskiego i jego walki na wielu frontach, która oddaje romantyczną ideę walki wszędzie tam, gdzie toczy się bój o wolność. Element taki jak uczucie nostalgii towarzyszące latarnikowi; wykorzystanie książki Pan Tadeusz oraz zawartego w niej motywu miłości do ojczyzny
Znajdziemy tez wątki psychologiczne do których możemy zaliczyć. Wątek przygotowywania się do śmierci, którym jest samotnicze życie na latarni oraz walka w latarniku pragnienia odpoczynku i chęć powrotu do kraju. Omawiany utwór ma budowę typowej noweli wyróżniamy w nim ekspozycję, zawiązanie akcji, punkt kulminacyjny i rozwiązanie akcji. Język utworu jest nieskomplikowany, a stylistyka ciekawa.
Utwór jest bardzo wciągający, Sienkiewicz potrafił przedstawić przeżycia wewnętrzne bohatera w taki sposób, że czyta się je z przejęciem. Jednak najbardziej podobały mi się elementy odwołujące się do romantyzmu. Tekst był bardzo obszerny co niektórych może zniechęcać do przeczytania, jednak tych najbardziej zainteresowanych losami głównego bohatera będzie to tylko zachęcało. Nowela zasługuje na wyróżnienie, ponieważ pokazuje prawdziwą miłość do ojczyzny oraz uzmysławia piękno literatury. Myślę, że każdy kto jest patriotom powinien zapoznać się z treścią utworu, ponieważ ona ukaże człowiekowi prawdziwa nostalgię oraz problematykę emigracji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata