Półwysep Arabski i jego mieszkańcy.
Arabowie zamieszkiwali tereny tworzące półwysep między Zatoka Perską, Morzem Arabskim i oczywiście Morzem Czerwonym.Półwysep Arabski o powierzchni 3 mln km2 leży na południe od Niziny Mezopotamskiej i Wyżyny Syryjsko-Palestyńskiej. Zajmuje on pustynie z nielicznymi oazami, co zmusza dawnych mieszkańców do koczowniczo-pasterskim życiu.Rolnictwo rozwijało się na terenach nad morskich na południu i wschodzie kraju.Położenie geograficzne sprzyjało właśnie rozwojowi handlu, kupcy arabscy byli pośrednikami między krajami Wschodu i wybrzeżem Afryki.
NARODZINY ISLAMU
Arabowie byli na początku VII w. n.e. Ale na terenach półwyspu, do miast już od dłuższego czasu docierały religie monoteistyczne jak (Judaizm i Chrześcijaństwo).
W Mekce urodził się w około 571 roku Mahomet Mekka była bardzo bogatym miastem kupieckim, leżący na szlaku z południa na północ do Palestyny. Około 610 r. Mahomet maił doznać objawienia zgodnie z jego treścią Bóg nakazał mu głosić nowe nauki.Na początku Mahomet nie był traktowany zbyt poważnie, poprzez mieszkańców Mekki nie miał wielu słuchaczy.Gdyż z czasem jego nauki zaczynały nabierać coraz więcej zwolenników popadł w konflikt z mieszkańcami miasta.Widząc że jego nauki zniechę cali mieszkańców i prześladowców wyjechał z kraju w 622 r. wraz ze swoim wiernym z mekki i udał się do miasta Jasrib, nazywanego później Medyną (Madinat an -Nabi-miasto proroka). Szybko zyskał zwolenników, a jego nową wiarę przyjęli również okoliczne plemiona koczownicze. Pokonał Mekkańczyków w bitwie i zmusił ich w 630 r. do przejęcia wiary w jednego Boga-Allacha.A Mekka została centrum nowej religii.Dwa lata później Mahomet zmarł, ale jego nauki zdobywały coraz liczniejszych wyznawców.