Identyfikacja polega na powstaniu cudzych zachowań mówimy wtedy o naśladownictwie. Są bardzo silnymi oddziaływaniami wpływającymi na rozwój i kształtowanie się
Zadania etyki zawodowej: regulowanie reakcji wewnątrz grupy zawodowej, zabezpieczenie przedstawicieli określonej grupy zawodowej przed zagrażającymi niebezpieczeństwami moralnymi wiążącymi się z charakterem wykonywanej pracy.
Funkcja pragmatyczna języka- jako regulator język jest instrumentem oddziaływania i wpływa na procesy przystosowania społecznego w grupie.
Język sztuczny- język zaprojektowany do pewnych celów informacyjnych z ustalonymi regułami tego języka
Język naturalny to taki którego reguły ukształtowały się zwyczajowo w sposób spontaniczny.
Etapy procesu komunikacji 1. powstanie w umyśle nadawcy treści komunikatu a następnie jego zakodowanie 2. zakodowany komunikat przekazywany jest wybranym przez nadawcę kanałem komunikacyjnym.
Mediacja są alternatywną w stosunku do drogi sądowej próbą rozwiązania konfliktu przez trzecią < mediator>, która podejmuje się pośredniczenia między stronami konfliktu.
Etapy wystąpień publicznych: 1. etap wstępny: a) określanie tematu i zakresu wystąpienia, b)wyodrębnienie zagadnień i problemów c) określenie okoliczności, które należy uwzględnić przy wyborze treści , d) uświadomienie sobie uwarunkowań (do kogo mamy mówić jak długo itp.) 2. Zgromadzenie materiału w zakresie objętym tematem wystąpienia: a)zapoznanie się z publikacjami, szczególnie z nowościami wydawczymi, b) zebranie materiałów źródłowych, np zestawienie statystyczne dane z bilansu itp. .c) zapoznanie się z odpowiednimi decyzjami, uchwałami zarządzeniami i ustawami, d) skonsultowanie swojego punktu widzenia z innymi fachowcami. 3.Przygotowanie konspektu: a) ustalić i jasno określić cele, czyli odpowiedzieć na pytanie czemu ma to wystąpienie służyć, b) wypunktować treść wystąpienia oraz określić limit czasu c) przygotować przykłady, ilustracje, dokumenty.
Zwyczaje i przepisy prowadzenia dyskusji: 1. nakaz nie przerywania wywodów2.okazywanie zainteresowania chociaż było by to pozorne,3. zachowanie równości między dyskutantami (każdy ma prawo zabrać głos)4. wymaganie płynności w przedstawianiu i wypowiadaniu własnych myśli 5.każdy uczestnik zna ogólne zasady i przepisy dotyczące strony formalnej 6.zapewnienie bezpośredniego kontaktu niezbędnego do tego aby doszło do wymiany zdań. 7.zagwarantowanie praw do repliki dyskusja nie powinna być przeprowadzana na zasadzie monologu.
Internalizacja przyjmowanie innych wartości wzorów za swoje. Najbardziej zakorzeniony wpływ otoczenia społecznego
Etyka biznesu obejmuje ogół ocen i norm moralnych ogólnie akceptowanych w danym społeczeństwie. Odnosi się do relacji pomiędzy przedsiębiorstwem a jego klientami partnerami handlowymi pracownikami i przedsiębiorstwami konkurencyjnymi
Funkcja performatywna ta funkcja wypowiedzi w określonej sytuacji występuje w aktach o charakterze umownym np. język urzędowy ustanowienie normy prawnej złożenie przeznaczenia
Słownik czynny to zakres słownictwa używanego przez człowieka słownik bierny to zakres słownictwa poznanego przez człowieka.
Bariery w procesie komunikacji: 1.bariery fizyczne( brak czasu kolor ścian oświetlenie temperatura wystrój 2. bariery społeczne język kultura osobista historia danego państwa wykształcenie wiek i stanowisko poglądy polityczne status materialny doświadczenie, 3.bariery psychologiczne: złe samopoczucie stres zmęczenie temperament emocje nastawienie do danej osoby lub sytuacji brak motywacji.4.Bariery związane z umiejętnościami wiedza merytoryczna, nieumiejętność słuchania i formułowania myśli nieumiejętność zadawania pytań
Arbitraż to zwrócenie się przez obie strony konfliktu do osoby lub instytucji niezależnej z prośbą o rozwiązanie konfliktu. Strony konfliktu zobowiązują się wcześniej do uznania werdyktu niezależnego arbitra, który podobnie jak sąd może wydać orzeczenia z mocą prawa.
3.Przygotowanie konspektu: a) ustalić i jasno określić cele, czyli odpowiedzieć na pytanie czemu ma to wystąpienie służyć, b) wypunktować treść wystąpienia oraz określić limit czasu c) przygotować przykłady, ilustracje, dokumenty.
Zadania przewodniczącego dyskusji: 1.kieruje dyskusją udziela głosu i odbiera 2.panuje nad dyskusją troszczy się o to aby zabierający głos nie odbiegali od tematu i nie obrażali uczestników dyskusji, 3.jest obiektywny i bezstronny w ocenie wypowiedzi,4. w razie potrzeby domaga się wyjaśnień informacji przykładów, 5. co pewien czas podsumowuje wyniki dyskusji stawia dalsze problemy, 6.przeprowadza głosowanie i respektuje zdanie większości, 7.pobudza do wypowiadania się ludzi nie przejawiających aktywności, 8.nie dopuszcza do przyjęcia twierdzeń niedostatecznie uzasadnionych , 9. nie wykorzystuje swojego stanowiska i po każdej wypowiedzi nie zabiera głosu na jej temat, 10. nie dopuszcza do prywatnych rozmów szeptów rozgardiaszu powodujących rozproszenie uwagi, 11.nie opuszcza miejsca dyskusji ani na chwile. 12. nie podkreśla wago swojego głosu w przypadku głosowania jakiegoś wniosku.