Wkład starożytnych Greków w rozwój cywilizacji człowieka był ogromny. Jako pierwsi wprowadzili oni demokrację. W ich kraju powstały i przez lata kształtowały się podstawy większości nauk współczesnego świata, nie tylko takich jak matematyka, ale również filozofia. Inspiracją i przykładem dla artystów malarstwa, architektury, czy rzeźby po dziś dzień są przede wszystkim dzieła twórców antycznych. Nie można też zapomnieć o tym, że to właśnie Grecy wymyślili spektakle teatralne. W swojej pracy spróbuję udowodnić, że starożytna Grecja miała ogromny wpływ na rozwój naszej kultury.
Słowo "demokracja" wywodzi się z greki - oznacza "rządy ludu". Starożytni Grecy nazywali tak ustrój polityczny przez siebie wymyślony, wprowadzony i rozwijany na przestrzeni wieków. Polegał on na możliwości udziału w zarządzaniu państwem wszystkich pełnoprawnych obywateli, którzy ukończyli 20 rok życia. Dzisiaj w państwach demokratycznych źródło władzy stanowi wola większości obywateli traktowanych jednakowo, uczciwie, bez ograniczeń ze względów klasowych, rasowych, majątkowych i religijnych.
Jednym z najważniejszych osiągnięć Greków jest stworzenie filozofii. Termin ten określa umiłowanie mądrości, refleksję nad rzeczywistością, długie rozważania nad pytaniami o naturę istnienia. Pierwsi myśliciele starali się udowodnić, że możliwe jest znalezienie logicznego wyjaśnienia zjawisk przyrodniczych, jak również tego, że świat nie opiera się na wolach i kaprysach bogów. Próbowali domyśleć się, z czego jest zbudowany i w jaki sposób tak naprawdę powstał. Byli również matematykami, astronomami. Za najsłynniejszego uważa się Pitagorasa, któremu przypisuje się między innymi wprowadzenie pojęcia podobieństwa figur geometrycznych oraz udowodnienie, że suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym.
Następnym dowodem potwierdzającym moją tezę jest ponadczasowość zasad greckiej architektury. Ich ciągła aktualność nie polega na wysokim poziomie techniki, lecz na genialnym wyczuciu proporcji oraz wyostrzonej świadomości perspektywy. Przykładem może być zwyczaj pogrubiania środkowych części kolumn po to, by oglądane z pewnej odległości nie sprawiały wrażenia wklęsłych - ta sama reguła obowiązuje architektów również w naszym, XXI wieku. Konstruktorzy Grecji tworzyli proste, a zarazem bardzo wysokiej klasy budynki, których najważniejszym elementem były wymienione wcześniej kolumny, pojawiające się w trzech stylach: doryckim, jońskim i korynckim. Ich zadaniem było nie tylko "ładne wyglądanie", ale też podtrzymywanie konstrukcji - zupełnie tak, jak w czasach współczesnych.
Grecy byli pionierami w wystawianiu sztuk, które odbywały się w trakcie Wielkich Dionizji - świąt poświęcanych Dionizosowi, bogu wina. Jednak na początku pieśni śpiewane przez chóry chłopięce i męskie były jedynie częścią tych obrzędów. Z czasem wraz z chórem zaczęli występować aktorzy, najpierw jeden, potem trzech. W ten sposób pieśni ku czci Dionizosa przekształciły się w przedstawienia dramatyczne - najważniejszą część Wielkich Dionizji. W Atenach powstał amfiteatr, gdzie prezentowane były tragedie, a w późniejszym okresie - komedie. Autorzy poruszali w utworach sprawy poważne, ich opowieści zazwyczaj kończyły się morałem, jednak przekazywanym w zróżnicowany sposób. Tragedie miały za zadanie widza zasmucić, czasem przestraszyć i zachęcić do głębokich przemyśleń. Natomiast celem komedii było zwłaszcza rozbawienie widza. Dzisiaj również tematami sztuk teatralnych i filmów są rzeczy bliskie sercu człowieka, które wzbudzają w nim emocje.
Mam nadzieję, że udało mi się udowodnić, że starożytna Grecja jest jednym z fundamentów dzisiejszego świata. Przecież dzisiaj żyjemy i używamy wielu przedmiotów, które, według naszych przekonań, zawsze były, teraz są i wciąż będą. Mimo wszystko nie zastanawiamy się, że wcześniej ktoś musiał je wynaleźć, bo przecież nie spadły tak po prostu z nieba. To samo tyczy się słów - nazwy owych przedmiotów też musiały zostać im przez kogoś nadane. Wiele z tych terminów zawdzięczamy Grekom, tak samo jak główne myśli filozoficzne, powstanie rodzajów i gatunków literackich oraz wzorcowe kanony piękna. Myślę, że cywilizacja grecka będzie nadal jednym z najważniejszych źródeł kultury i wiedzy we współczesności, i że jej zasoby nigdy się nie wyczerpią.