profil

Pospolite ruszenie

poleca 85% 1057 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Jak podaje encyklopedia pospolite ruszenie jest to ?ogół lub określona część ludności kraju zdolna do noszenia broni, powoływana pod broń w czasie wojny?. Zarówno Henryk Sienkiewicz w ?Potopie? jak i Wacław Potocki w swym wierszu opisuje siedemnastowieczne pospolite ruszenie.
Fragment powieści Sienkiewicza, przedstawia przygotowania do bitwy pod Ujściem. Żołnierze są nieprzygotowani do walki. Narrator drwi z nich pisząc, że ?na dwudziestu chłopów ledwie jeden wojnę widział, a na dziesięciu jeden wie jak rusznicę trzymać?. Ponadto opisuje ich totalną ignorancję, obojętny stosunek wobec dowódców i ich rozkazów. Żołnierze w czasie musztry narzekają, ziewają, jedzą i piją. Są oni tak głośno, że nawet nie słyszą oficerskich rozkazów. Na dodatek obrażają się, że ktoś chce wprowadzić musztrę. W chwili zagrożenia wśród szlachty powstaje zamęt i zamieszanie. Bardzo dużo czasu zabiera im zorganizowanie obozu.
Podobnie przedstawia pospolite ruszenie Wacław Potocki w swym wierszu. Tutaj dobosz bezskutecznie próbuje poderwać do walki szlachtę. Pomimo zagrożenia i nacierającego nieprzyjaciela, wolą oni spać. W efekcie końcowym dobosz rezygnuje z próżnych wysiłków, zdejmuje swoją zbroje i również pogrąża się we śnie. Autor w tym utworze krytykuje brak patriotyzmu i chęci do walki u szlachciców.
Podsumowując, zarówno Sienkiewicz jak i Potocki zwracają uwagę na całkowity brak zaangażowania w sprawy Polski tej warstwy społecznej. Szlachta zabiega o własne dobro nie chce współwalczyć z chłopami, bo to niższa grupa społeczna. Taka postawa siedemnastowiecznej szlachty prowadzi do klęski Polaków opisanej w ?Potopie?. Szlachta jest bowiem gotowa oddać ojczyznę w ręce najeźdźcy pod warunkiem, że to nie umniejszy ich przywilejów. Dopiero oblężenie Jasnej Góry powoduje, że wszyscy Polacy, szlachta również, stawiają opór Szwedom.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi