Park Krajobrazowy Dolina Baryczy
Data utworzenia - 3 czerwca 1996
Powierzchnia - 870,4 km?
Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy" jest parkiem ponadregionalnym. Znajduje się na terenie województwa dolnośląskiegp(80%) i wielkopolskiego(20%), położony między Żmigrodem i Odolanowem.
Został powołany rozporządzeniem Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego z dnia 3 czerwca 1996 r. Jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce, jego powierzchnia całkowita parku wynosi 87 040 ha(część dolnośląska 70 040 ha, część wielkopolska 17 000 ha).
Dolnośląska część parku znajduje się w odległości ponad 60 km na północ od Wrocławia, obejmując gminy: Milicz, Krośnice, Żmigród, Cieszków, Twardogóra, Trzebnica i Prusice. Trzon Parku stanowią jednak trzy pierwsze gminy.
Obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy. Lasy występujące w obrębie parku należą do nadleśnictw Milicz i Żmigród(część dolnośląska).
Główną rzeką tego obszaru jest Barycz stanowiąca największy prawobrzeżny dopływ Odry na terenie Dolnego Śląska. Znaczna część doliny porośnięta jest lasami.
Pomiędzy nimi znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska. Słaba jakość gleb przyczyniła się do stosunkowo niewielkiego rozwoju rolnictwa w tym rejonie i małego zagęszczenia ludności.
Obszar Parku objęty jest konwencją ochrony środowisk wodnych z Ramsar.
Celem jego utworzenia było zachowanie wartości krajobrazowych, przyrodniczych i historyczno - kulturowych.
Objęcie ochroną najcenniejszego obok doliny Odry fragmentu środowiska przyrodniczego. Zachowanie mało zmienionych ekosystemów wodno-błotnych i leśnych oraz ich cennej ornitofauny, stopniowa redukcja zanieczyszczeń wód, gleb i powietrza.
Dolina Baryczy uważana jest za Europejską Ostoję Ptaków. Wielkie kompleksy leśne i stawowe są naturalną ostoją zwierzyny leśnej i ptactwa, którego stwierdzono tu ponad 270 gatunków. Większość z nich żyje na terenie rezerwatu "Stawy Milickie".
?Stawy Milickie" - Rezerwat Ornitologiczny który zasługuje na szczególną uwagę, powstał dla ochrony wielu występujących tu cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz miejsc ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku.
Zajmują 8000 ha na terenie całej doliny Baryczy. Od XIII wieku budowali je cystersi. Milickie stawy rybne są największym w Polsce i Europie ośrodkiem hodowli karpia. Znalazły się one w programie ONZ Living Lakes jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie.
Rezerwaty na terenie parku:
# "Stawy Milickie" - 5 324 ha, rezerwat ornitologiczny - ochrona cennych i rzadkich gatunków ptaków
# "Olszyny Niezgodzkie" - 74 ha, rezerwat leśny - zachowanie naturalnego obszaru bagiennego olszyn
# "Wzgórze Joanny" - 24,23 ha, rezerwat leśno - krajobrazowy - zachowanie wyspowego stanowiska buka przy wschodniej granicy jego zasięgu
# "Radziądz" - 8,26 ha, rezerwat leśny -zachowanie fragmentu lasu dębowego o cechach zespołu naturalnego
Dolina Baryczy to rozległy teren, który nie sposób poznać podczas jednodniowego pobytu, tym bardziej że w wiele miejsc trudno dostać się rowerem a tym bardziej samochodem.