profil

Kwasy znajdujące się w naszym otoczeniu

poleca 85% 337 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Justyna
Klasa II a

Kwasy organiczne
W naszym otoczeniu występuje wiele kwasów, których nie sposób jest wyliczyć. Są nimi na przykład kwasy organiczne, czyli takie, które zawierają w cząsteczce co najmniej jeden atom węgla. Bardzo charakterystyczną cechą związków organicznych jest znaczna liczba atomów w danej cząsteczce. W naszych domach również możemy spotkać kilka kwasów. Często ich używamy lub je spożywamy, nawet o tym nie wiedząc. Na przykład w jabłku znajduje się kwas jabłkowy. Zawartość tego związku w jabłku możemy bardzo łatwo sprawdzić jedząc jabłko. Gdy jest ono kwaśne, oznacza to, że ma w sobie znaczną ilość kwasu jabłkowego. Kwas ten znajduje się także w rabarbarze. Następnym kwasem jest kwas mlekowy. Znajduje się on w kwaśnym mleku, jogurtach, kefirach, kiszonej kapuście i kiszonych ogórkach, nadając im charakterystyczny kwaśny smak. Kwas mlekowy powstaje również w mięśniach, podczas wysiłku fizycznego. Wywołuje on wtedy tak zwane zakwasy, czyli bóle mięśni. Kolejnymi kwasami znajdującymi się w naszych domach są:
- kwas octowy; po rozcieńczeniu, nazywany octem, używany jako przyprawa bądź środek konserwujący.
- kwas cytrynowy; jak sama nazwa wskazuje, występuje w cytrynie, ale sprzedawany jest też bez domieszek jako po prostu kwasek cytrynowy.
- kwas masłowy; nazwa może być myląca, ponieważ nie jest on składnikiem masła, lecz tworzy się w nim, gdy masło jest poddane działaniu promieni słonecznych.
- kwas winowy; znajduje się w winach z winogron oraz w winogronach.
- kwas szczawiowy; to związek organiczny występujący w pomidorach, szczawiu i szpinaku. Spożywając go w nadmiarze, możemy nabawić się kamienia szczawiowego w nerkach.
Oprócz kwasów znajdujących się w pożywieniu, w naszych domach możemy także wyróżnić kwasy znajdujące się w domowej apteczce i wykorzystywane w leczeniu. Bardzo często (może nawet codziennie) spożywamy kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Jego niedobór powoduje obniżenie odporności oraz choroby dziąseł. Kolejny związek, kwas acetylosalicylowy możemy znaleźć w aspirynie i polopirynie. Działa on przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Przydatnym związkiem jest też kwas borowy, który wykorzystuje się do robienia okładów oraz kwas salicylowy stosowany np. do celu dezynfekcji rany.



Kwaśne deszcze

Mamy wiele grup zanieczyszczeń powietrza. Jednak najgroźniejsze są zanieczyszczenia tlenkiem siarki i tlenkiem azotu. Tlenki te w połączeniu z wodą tworzą kwasy, które przedostają się do gleby dwoma sposobami: przemieszczeniem mokrym oraz suchym. Przemieszczenie suche polega na przenoszeniu tlenków przez wiatr oraz pochłanianiu ich przez wody powierzchniowe. Tlenki po połączeniu z wodą, tworzą kwas, który bardzo szybko i łatwo wnika w glebę. Natomiast przemieszczanie się mokre, polega na połączeniu się tlenków z wodą atmosferyczną. Powstałe w wyniku tej reakcji kwasy, docierają na ziemię wraz z opadami atmosferycznymi pod postacią kwaśnych deszczy, kwaśnych mgieł, kwaśnego śniegu i gradu. Tlenki kwasotwórcze pochodzą ze źródeł naturalnych (np. wulkanów) oraz z działalności człowieka.
Moim zdaniem, gdyby ludzie chcieli i postarali się, mogliby zapobiec tak dużej emisji niekorzystnych pierwiastków do atmosfery, czego skutkiem są kwaśne deszcze, które przedostając się do gleby, roślin i wód powodują: obumieranie roślin, zakwaszanie wód powierzchniowych oraz źródeł podziemnych, zakwaszanie gleby i uszkodzenia budynków.
Uważam, że zjawisko kwaśnych deszczy nie musiałoby być aż tak częste i moglibyśmy uniknąć złych skutków tych opadów, gdybyśmy zmniejszyli wykorzystywanie paliw i starali się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Gdyby nam się to udało, moglibyśmy trochę spokojniej żyć, bez obaw o zatrucie związkami chemicznymi.

Źródło:
Podręcznik do chemii ?Chemia dla gimnazjalistów?

dzisiaj oddaję prace do oceny mojej nauczycielce Chemii... zobaczymy jaką ocenę dostanę... Mam nadzieję, że dobra, bo pracowałam nad tym ponad dwie godziny... Pracować na podstawie samej książki jest trudno, a co dopiero napisać referat. Ale myślę, że udało mi się stworzyć dobrą pracę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata