profil

Andrzej Kmicic - charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-12
poleca 85% 2771 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Andrzej Kmicic, główny bohater powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza, był młodym, lecz znanym i doświadczonym żołnierzem siedemnastowiecznej Polski. Miał płowe włosy i siwe oczy, twarz młoda, orlikowata, zadziorna i wesoła, nad ustami miał ciemne wąsy. Ubrany był zwykle bogato, stroje zdobywał napadając na kilkunastoosobowe grupy nieprzyjaciół.

Po śmierci Herakliusza Billewicza dostał w spadku Lubicz i rękę wnuczki zmarłego. Pokochał ją, gdy spojrzał na nią po raz pierwszy, a ponieważ był śmiały, i chciał przedstawić się dziewczynie w jak najlepszym świetle, od razy powiedział dziewczynie o swoich zasługach, oddanych Polsce, a były to niemałe zasługi.

Oleńka także zakochała się w tym pewnym siebie młodzieńcu, ale po krótkim czasie Kmicic okazał się porywczy i lekkomyślny. Najpierw prowadził lekki i swawolne życie w Lubiczu, po czym, gdy obiecał Oleńce poprawę, zaślepiony żądzą zemsty za swych przyjaciół, spalił Butrymow, jedna z wsi leżących obok Wodoktow, miejsca zamieszkania Billewiczowny.

Później porwał ją, ale Jerzy Michal Wolodyjowski, przebywający akurat w pobliżu, odebrał dziewczynę Kmicicowi.

Po jakimś czasie, z pomocą Michała, Kmicic dostał dowództwo pod wodzą Radziwilla. Przybiegł mu wierność, a potem, chcąc dotrzymać obietnicy musiał zdradzić Polaków, tak jak zrobił to Radziwill. Oleńka znów się na nim zawiodła.

Przez jakiś czas wiernie służył Radziwillowi, wycinając wojska polskie. Krzywdził je, dopóki zaślepiony przez księcia, nie dowiedział się prawdy.

Prawda do tej pory była przed nim ukrywana. Kmicic myślał, ze zdrada jest tylko pozorna, a łączy się z dobrem i korzyściami dla ukochanej ojczyzny. Niestety było inaczej.

Po odejsciu od ksiecia Janusza, chcial ogłosić swój powrót całej Rzeczypospolitej, ale rozsadek wziął w tym wypadku gore. Wiedział, ze jego nazwisko jest przeklęte, że lepiej będzie dla niego jeśli przez pewien czas będzie się ukrywał pod przybranym – Babinicz, a kim jest, powie dopiero, gdy odplaci się Polsce za uczynione jej zlo.

Trzeba także dodać, że Andrzej, ani na chwile, nie zapomniał o ukochanej Oleńce. Wiedział że bez żadnych zasług, a z sama obietnica poprawy nie może do niej pojechać, bo już za dużo razy zawiodła się na nim. Poza tym, przekonany, że najdroższa przebywa w Kiejdanach, na zamku księcia Janusza, bal się zemsty ze strony Radziwillow, która i tak dotknęła go już bolesnie

Jedynie sławny ksiądz Kordecki, broniący murów Jasnej Góry, znal prawdziwe imie Babinicza, poznał on w Kmicicu dzielnego i gotowego na wszystko żołnierza, nie bojącego się śmierci w walce, bo rzeczywiście Jędrek nie bal się jej. Rozumiał, że zginąć na polu, to nie hańba, jeśli walczyło się o ojczyznę.

Nawet sam król Jan Kazimierz nie zawiódł się na Babiniczu. Jemu właśnie zawdzięcza życie.

Po tym, jak Kmicic wyznał prawdę swojemu władcy, Jan Kazimierz zobaczy go w lepszym świetle, ponieważ Andrzej, nie tylko był uznawany za zdrajce, ale i został oskarżony o próbę morderstwa Jana Kazimierza. Była to oczywiście nieprawda, jedna z zemst Radziwillow.

Jeszcze wiele razy Kmicic okazał dowody swej odwagi, męstwa, sprytu, bohaterstwa i fantazji. Został dowódcą oddziału Tatarów, którzy byli bardzo oddani, kochali go i jednocześnie bali się swojego „bagdyra”. Razem z nimi Babinicz wprowadził w błąd wojska Bogusława i zrobił zamieszanie w jego obozie. Walczył pod Czarnieckim i Sapieha do końca Szwedów na Polskę.

W tym czasie poznał, że nic nie jest ważniejsze os ojczyzny i ze zawsze trzeba stawiać ja na pierwszym miejscu. Tak tez postąpił, gdy jednocześnie dowiedziawszy się gdzie znajduje się Oleńka i dostawszy wezwanie na kolejną wojnę wybrał to drugie, bo wiedział, że Polska ważniejsza jest od życia prywatnego.

Postępowanie Kmicica, na początek złe, z czasem poprawiło się. Kiedy Kmicic „przejrzał” czynnie zaczął brać udział w obronie Rzeczypospolitej.
Kiedy konajacy powrocil do Lubicza, jedynym ratunkiem dla niego moglo być odzyskanie Olenki. Kiedy wiec Wolodyjowski z Zagloba przywiezli list od krola, w którym opisane były wszystkie zaslugi Babinicza i wytlumaczony powod zmiany nazwiska, Olenka poznaje prawdziwe oblicze Kmicia. I zyja razem dlugo i szczesliwie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata