w roku 313 w Mediolanie cesarz rzymski Konstantyn Wielki ogłosił EDYKT, czyli rozporządzenie przyznające chrześcijanom wolność wyznawania swej religii. Chrześcijaństwo powiększające szybko rzesze wiernych, umęczone wielowiekowymi prześladowaniami, mogło wreszcie swobodnie budować swoje świątynie i rozszerzać wiarę w Chrystusa w całej Europie.
jak wszyscy wiemy, ważną rolę w nabożeństwach kościelnych odgrywa muzyka. W większości kościołów znajdują się organy, istnieje chór, bo w każdym nabożeństwie śpiewem chwali się Chrystusa. Tak było od zarania chrześcijaństwa, tak jest i teraz.
kościoły, katedry i klasztory były ośrodkami nauki i sztuki, a zwłaszcza kultury muzycznej. Każdy kościół miał swojego organistę grającego na nabożeństwach i prowadzącego chór. Dawniej muzyk kościelny, zwany kantorem, prowadził szkołę chóralną i często sam komponował. Takim właśnie kantorem był Jan Sebastian Bach (1685-1750), jeden z największych kompozytorów świata.
Początkowo w kościołach wykonywano podczas mszy muzykę skomponowaną przez organistę i jego poprzedników, dokonując jej doboru według własnego. Papież Grzegorz wielki w latach 590-604 polecił dokonać ostatecznego wyboru utworów wykonywanych pod czas nabożeństw wszystkich świąt (czyli w każdą niedzielę) i zebrać je w tzw. ANTYFONARZ. Zbiór ten obowiązuje do dziś. Muzykę w nim zawartą nazywamy CHORAŁEM GREGORIAŃSKIM. podkreślić tutaj należy charakterystyczne cechy chorału:
1.Jednogłosowość
2.Ametryczność
3.melizmatyczność.
Jednogłosowość chorału oznacza śpiew chóru męskiego na jeden głos. Ametryczność polega na braku określonego metrum i związanych z nim taktów w utworze. Śpiew melizmatyczny to wykonywanie kilku dźwięków na jednej sylabie.