profil

Technologie internetowe

poleca 85% 2194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

We współczesnym świecie coraz ważniejszym narzędziem pracy staje się Internet. Ludzie na całym świecie za jego pośrednictwem pracują, dokonują zakupów, zarządzają swoimi kontami bankowymi, uczestniczą w aukcjach oraz komunikują się.

Aby to wszystko mogła sprawnie funkcjonować nie wystarczy tylko strona WWW, zrobiona W HTMLu. Obecnie aby stworzyć firmę internetową potrzeba w pełni interaktywnej strony WWW. Do tego nie wystarczy sam HTML. Potrzeba również języków takich jak ASP, PHP, CGI, Java, zastosowanie baz danych. Do tego należy wszystko ładnie oprawić, wykorzystując np. posiadającą ogromne możliwości technologie Flash.
Jednak strony WWW to nie wszystko. Aby móc bezpiecznie dokonywać transakcji w Internecie np. przelewów bankowych potrzeba czegoś co zapewniło by nam bezpieczeństwo, czegoś co uniemożliwiłoby otrzymanie ważnych informacje przez niepowołanego człowiek. W tym celu wynaleziono bezpieczne protokoły internetowe jak SSH czy SLL.
Każda z tych technologii jest bezpośrednio lub pośrednio związana z techniką, gdyż aby mogły one działać potrzeba odpowiedniego sprzętu lub oprogramowania, które wymaga odpowiedniego sprzętu.
W tej pracy opisze tylko niektóre technologie wykorzystane w Internecie, gdyż aby opisać wszystkie należy posiadać rozległą fachową wiedzę.

FLASH
Stosunkowo młoda technologia, wykorzystywana do tworzenia grafiki na strony WWW. Choć jej możliwości są o wiele większe, gdyż można w niej robić na przykład filmy amatorskie (kreskówki) lub też po prostu pisać tekst, który można oprawić w muzykę. Technologia ta stworzona przez firmę Macromedia, charakteryzuje się wysoką jakością tworzonej grafiki, przy stosunkowo małej objętości pliku. Można w niej tworzyć zarówno obrazy statyczne jak również dynamiczne. Dynamiczne obrazy zrobione w tej technologii charakteryzują się wysoką jakością animacji (obraz jest płynny), dzięki czemu można tworzyć wcześniej wspomniane filmy. Raczej żadko spotyka się statyczne obraz we Flashu, gdyż lepiej jest zrobić statyczny obrazek w formacie .jpg lub .gif.
Technologia Flash nie jest jeszcze bardzo popularna ze względu, iż wykorzystuje ona zasoby komputera odwiedzającego stronę, więc jeżeli strona będzie posiadała dużo elementów we Fashu, które będą potrzebowały dużej mocy obliczeniowej procesora oraz wydajnej karty graficznej, tym samym strona WWW, która z założenia miała być tym co działałoby na każdym komputerze bez względu na jego konfigurację, system operacyjny czy możliwości sprzętowe, przestałaby spełniać swoje zadanie.
Kolejnym czynnikiem, który spowodował, iż Flash nie jest powszechnie stosowany, jest fakt, iż wiele przeglądarek nie obsługuje tej technologii, choć po zainstalowaniu specjalnej wtyczki wszystko działa.
Podsumowując technologia Flash jest doskonała do tworzenia animowanych elementów stron internetowych, ponieważ charakteryzuje się wysoka jakością pliku jak i małą objętością. Jedynym minusem jest duże zapotrzebowanie na możliwości komputera odwiedzającego.

ASP, PHP, CGI, JAVA
ASP, PHP, CGI, Java te czterem języki są podstawą przy budowie zaawansowanych serwisów. To właśnie dzięki ich możliwościom możemy prowadzić rozmowy na chatach, korzystać z obsługi poczty elektronicznej przez interfeace WWW, prowadzić dyskusje na forach dyskusyjnych, wypełniać internetowe ankiety, które za pośrednictwem serwera zostaną przesłane do analizy, dokonywać operacji na naszych internetowych kontach bankowych, licytować produkty oraz artykuły na aukcjach itd.
Jak można dostrzec bez tych języków nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszych serwisów internetowych. Każdy począwszy od małych wortali tematycznych a skończywszy na ogromnych portalach korzystają z tych technologii. Zdarza się również, iż małe strony domowe wykorzystują niektóre z nich.
Do poprawnego funkcjonowania wyżej wymienionych języków nie jest nic wymagane ze strony odwiedzającego (oprócz dostępu do Internetu oraz przeglądarki WWW). Wszystko wykonywane jest przez serwer na którym znajdują się programy napisane w tych językach.
Minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż serwery obsługujące strony wykorzystujące PHP, ASP, CGI, Java muszą być bardzo wydajne, ponieważ im więcej odwiedzających posiada dany serwis tym szybszy musi być serwer aby obsłużyć każdego gościa.
Możliwości PHP, ASP, CGI są praktycznie ograniczone tylko fantazja programisty (tak jak ma to miejsce w przypadku języków programowania takich jak C++, Pascal, Assembler i inne). Np. dzięki apletom napisanym w Java możliwe jest wejście do sieci IRC przez stronę WWW (np. http://www.under.prx.pl/chat). Natomiast PHP i CGI obsługuje formularze, "zwykłe" chaty, sondy, jednym słowem wszystko co jest generowane w czasie rzeczywistym!
Natomiast dzięki ASP możemy wykorzystać możliwości programów znajdujących się na innych serwerach. Bardzo dobrym przykładem jest wyszukiwarka NetSprit wykorzystywana na portalu Arena.pl. Firma XOX, której własnością jest wyszukiwarka NetSprint przeniosła ją w środowisko ASP, dzięki czemu portal Arena.pl nie musi obecnie utrzymywać bardzo wydajnego serwera przeznaczonego na obsługę wyszukiwarki.
Podsumowywując ASP, PHP, CGI i Java są środowiskami dzięki którym możliwa jest pełna interakcja ze strona WWW. Mają ogromne możliwości oraz stosunkowo małe wymagania.

SSH
Zostawiamy strony WWW i przechodzimy do zdalnej pracy na innym komputerze za pośrednictwem Internetu. Do takich czynności wykorzystuje się dwa protokoły. Telnet oraz SSH. Między tymi dwoma jest zasadnicza różnica w bezpieczeństwie. Telnet umożliwia pracę na zdalnym komputerze jednak nic ponadto. Natomiast SSH umożliwia to samo lecz przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wykorzystywany jest przede wszystkim na serwerach unixowych, które obsługują tzw. konta shell. Są to specjalne konta dzięki, którym za pośrednictwem wspomnianych technologii prowadzimy zdalna pracę na danym systemie. Możemy korzystać z jego możliwości, zasobów itp.
Protokół ten wykorzystuje określony algorytm, według którego wysyłane są informacje dzięki ich pozornej "losowości" trudno jest przechwycić całą wiadomość np. hasło dostępu najczęściej udaje się tylko przechwycić jeden pakiet całej informacji. Jest on jednym z nielicznych protokołów internetowych do którego wykorzystywania potrzebne są programy po stronie serwera jak również odwiedzającego tak jak ma to miejsce w przypadku FTP, Http, News itp. Gość (odwiedzający) musi posiadać program klient obsługujący SSH np. program Putty. Tylko dzięki niemu może dostać się na swoje konto za pomocą tej technologii.
W końcu pojawia się pytanie po co to wszystko? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ktoś kto ma konto shellowe w danym systemie może się do niego włamać oczywiście jeżeli posiada odpowiednia wiedzę.
--

Jak widać w Internecie wykorzystywane są bardzo zaawansowane technologie, gdyż bez nich nie dałoby się po prostu wielu rzeczy udostępnić.
Znowu okazało się, iż potrzeba jest matka wynalazku, gdyż na początku pojawiła się potrzeba, a potem ktoś stworzył narzędzie, które mogło zaspokoić tę potrzebę. Jednak trzeba być świadomym, iż opisane tu technologie za kilka lat (a może nawet miesięcy?) staną się przestarzałe, ponieważ ktoś wymyśli coś znacznie lepszego i bardzie funkcjonalnego. A może nawet nie będą one potrzebne, gdyż Internet przestanie istnieć, a jego miejsce zastąpi coś lepszego? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Nie należy również szukać na nie odpowiedzi, gdyż ona przyjdzie z czasem sama...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata