profil

„Hipokryzja i głupota. Dlaczego mogą być groźne?”

poleca 85% 288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Hipokryzja i głupota to dwie ukryte cechy człowieka, które są jego nieodłączną częścią. Towarzyszą mu przez całe życie i pomagają w wyjściu z trudnych sytuacji, ale korzystanie z nich przez dłuższy czas, może doprowadzić do tragedii, tak jak było to w przypadku Tartuffa, tytułowego bohatera komedii Moliera pt. „Świętoszek”. Zamierzam skupić się na dojściu do potwierdzenia tezy jaką stawia temat: Czy hipokryzja i głupota mogą być groźne?
Jestem przekonany, że hipokryzja, lub inaczej sztuka udawania i kamuflażu, jest często nadużywana przez wiele osób w celu osiągnięcia pewnych korzyści. Z całą pewnością przykładem takiej postawy jest Tartuffe, gdyż jego życie było pasmem kłamstw i zmiennych postaw, które służyły jego egoistycznym interesom. Tartuffe zachowywał się tak, aby przypodobać się każdej osobie i usprawiedliwić swoje niecne czyny. Wmawiał wszystkim, że jest gorliwym chrześcijaninem, a wcale tak nie było. Następnym przykładem udawania mogą być rozmowy innych bohaterów komedii Moliera. Świętoszek rozmawiając z Orgonem próbował nikczemnie zdobyć jego zaufanie, a także potrafił sprawić aby ten stanął po jego stronie. Gdy Tartuffe rozmawiał z Elmirą, żoną Orgona, która z czasem dowiedziała się o jego zamiarach, również wmawiał jej, że jest człowiekiem pobożnym. Tartuffe jednak potrafił przypadkiem powiedzieć jakąś cząstkę prawdy, świadczy o tym o tym moment, w którym wyznaje Elmirze, co tak naprawdę sądzi o jej mężu. Mówi wówczas: „Wszak to człowiek stworzony, by go za nos wodzić. Toż on przyjaźni naszej sam pragnie najszczerszej. I sprawiłem, że choćby widział, nie uwierzy.” Nie należy zapominać również o głupocie, która zawsze potrafi poprowadzić człowieka w złą stronę. Jednym z przykładów może być fragment komedii Moliera, w którym autor pokazuje nam, jak to Orgon zaufał bezgranicznie swojemu przypadkowemu przyjacielowi. Dodatkowym argumentem świadczącym o katastrofalnych skutkach tej ludzkiej wady, mogą być fragmenty utworu, w których to Orgon zwiększał swoje zaufanie do nieznajomego, między innymi poprzez chęć oddania Świętoszkowi za żonę swojej córki Marianny, wiedząc wcześniej o jej zaręczynach z Walerym.
Przytoczmy jeszcze jeden argument, który poświadczy nam niebezpieczeństwo jakim jest głupota człowieka. Dokładniej jest to fragment książki, w którym Orgon, zauważając człowieka w potrzebie, od razu bez zastanowienia zabiera go do własnego domu aby z nim zamieszkał. Rodzi to cykl wielu nieporozumień i błędnych decyzji, które mają wpływ na życie wszystkich uczestników historii.
Przytoczone argumenty wystarczą, by stwierdzić, że hipokryzja i głupota są groźne. Postawa Świętoszka i Orgona pokazuje nam, że nie należy udawać kogoś, jeśli tym kimś się nie jest. A tym bardziej nie należy podejmować szybkich i bezmyślnych decyzji, które świadczą o głupocie człowieka, a nie o jego sprycie, ponieważ to wszystko może doprowadzić do pozbawienia majątku, tak jak to było w przypadku Orgona i jego rodziny. A wszyscy wiedzą, że w życiu nie ma tak szczęśliwych zakończeń jak w utworach Molierowskich. Wiele osób dobrze wie, jak to jest być przez kogoś zwodzonym na początku przyjaźni, a następnie być w sposób nie do pomyślenia oszukany. Jest to straszne uczucie, które niszczy przyjaźń między ludźmi, a w końcu haniebnie dekonspiruje samego hipokrytę, którego strategia okazuje się krótkotrwała, nieskuteczna i krzywdząca.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata