PODDĘBICE
Gmina Poddębice położona jest w Centralnej Polsce w Dolinie Neru, na Wysoczyźnie Łaskiej, która stanowi część Niziny Południowo - Wielkopolskiej, zaś same Poddębice leżą nad rzeką Ner. Korzystny układ dróg prowadzących do Łodzi, Poznania, Warszawy, Łęczycy i Sieradza pozwala na dojazd z każdego zakątka Polski. Blisko przebiega zelektryfikowana w latach 60-tych linia kolejowa Katowice-Gdynia, co stwarza dogodne warunki do odwiedzenia Poddębic w celach biznesu lub turystycznie.
Pierwsza wzmianka o Poddębicach pojawiła się w Łęczyckich Księgach Sądowych w 1388 roku. W 1787 r. Poddębice wraz z okolicznymi wsiami zakupił Ksawery Zakrzewski, którego potomkowie zarządzali jego majątkiem do czasów II wojny światowej. Prawa miejskie uzyskały dzięki staraniom Klemensa Zakrzewskiego w 1822 roku, który sprowadził kolonistów, sukienników, założył manufakturę. W okresie Powstania Styczniowego 1863 r. okolice Poddębic stały się miejscem bitew i potyczek. W 1879 r. Poddębice strawił wielki pożar, po czym zaczęto stawiać domy murowane z kamienia wapiennego wydobywanego w pobliżu. Domy z tego materiału budowano w mieście przez blisko sto lat i stanowią one swoistą cechę miasteczka. Od 1 stycznia 1956 roku Poddębice stały się siedzibą powiatu. Nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego, powstały nowe zakłady pracy, zwiększyła się migracja ludności z okolicznych wsi do Poddębic. Zbudowano stadion i dwa, stworzono dogodną bazę lokalową dla opieki zdrowotnej, utworzono Poradnię Wychowawczo-Zawodową. Po kolejnym podziale administracyjnym Polski Poddębice były od 1975 roku siedzibą gminy w województwie sieradzkim. W tym okresie nastąpił dalszy rozwój miasta: powstał Poddębicki Dom Kultury, żłobek, oddano do użytku nowy budynek Urzędu Miejskiego, otwarto Izbę Muzealną, utworzono Jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, wybudowano nowoczesną szkołę podstawową, rozpoczęto rozbudowę istniejącego już szpitala przy ul. Mickiewicza. Od stycznia 1999 r., po dwudziestu czterech latach przerwy Poddębice znów stały się siedzibą powiatu, co powinno dać miastu szansę na bardziej dynamiczny rozwój.
W 1617 został tu wzniesiony piękny pałac z epoki renesansu. Od wschodu do głównego budynku przylega wieża. Od zachodu dobudowano ośmioboczną kaplicę z piękną dekoracją wnętrza. Najciekawszym elementem architektury są arkadowe krużganki filarowe wbudowane w podstawową elewację pałacu. Pałac rozbudowano w XIX w. W pałacowej kaplicy, pokrytej fragmentami siedemnastowiecznych fresków, znalazła pomieszczenie izba regionalna. Bogate zdobieniami późnorenesansowych stiuków sklepienie kaplicy przedstawia herby dawnych właścicieli. W izbie mieści się stała wystawa obrazująca dzieje Poddębic i okolicy. W centrum miasta stoi kościół św. Katarzyny z ok. 1610 r. Kościół posiada cechy renesansowej architektury sakralnej. Na uwagę zasługuje stiukowa dekoracja wnętrza, złożona z cienkich wałków i rozet. W kartuszach narożnych znajdują się monogramy Jezusa i Marii oraz herby fundatorów. Ołtarz główny z pierwszej połowy XVII w. z rzeźbami świętych. W północnej części parku, w 1871 roku, zbudowano zbór murowany należący do parafii w Konstantynowie. Jest to skromny budynek z czerwonej cegły przykryty dwuspadowym dachem z wieloboczną sygnaturką w szczycie. Na szczególną uwagę zasługuje dzwonnica, zbudowana z białej cegły, przykryta stylowym hełmem, nawiązująca do najlepszych wzorów renesansu. W bramie i w dwóch furtach znajdują się dość zniszczone kraty o bogatej ornamentyce. Kościół jest w dalszym ciągu czynny.
Ale Poddębice to nie tylko wspaniałe zabytki z okresu renesansu ale również wspaniała natura zachwycająca nas na każdym kroku. Warunki bioklimatyczne są łagodzone poprzez bliskość zbiorników wodnych i kompleksy leśne. Klimat jest typowym klimatem umiarkowanym, którego średnie parametry zbliżone są do odpowiednich wartości dla Polski. Na terenie Gminy Poddębice lasy zajmują 23, 4% powierzchni gminy. Mikroklimat terenów leśnych działa szczególnie dobroczynnie na organizm człowieka, stad obszary te powinny być wykorzystane przede wszystkim na cele rekreacyjno - wypoczynkowe dla mieszkańców miasta. Można tu spotkać rzadkie i chronione rośliny runa leśnego takie jak: lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna czy trzmielina brodawkowa. Bogato przedstawia się również fauna poddębickich lasów. Często można spotkać jelenia, daniela, sarnę czy dzika, a także zwierzynę drobną taką jak: zając, bażant, lis, borsuk, piżmak i królik. Na terenie lasów poddębickich znajduje się rezerwat przyrody "Dąbrowa Napoleonów? o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Rzeka Ner w której do 1958 istniało bogate życie biologiczne, stanowiła utrapienie dla miasta, ponieważ była ściekiem przemysłowym i asenizacyjnym Łodzi i Pabianic. Rzeka powoli oczyszcza się, co roku na początku wiosny można zaobserwować Łabędzie. Wokół pałacu Zygmunta Grudzińskiego znajduje się park przylegający do Neru z pomnikowymi okazami drzew tworzącymi efektowne skupiska. Ciekawym fragmentem parku jest wysoka kamienna grota z okazałym jesionem na zapleczu. W Poddębicach zaczyna się szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej długości 14 km, prowadzący do Bronowa. Tak więc jeśli chcesz w spokoju odpocząć od hałasu codziennego życia Gmina oraz samo miasto Poddębice są idealnym miejscem jakiego szukasz.