DEGRADACJA ZIELENI
Dążność człowieka do polepszenia swoich warunków bytowania, rozwój gospodarki a przy tym zwiększanie się liczby ludności i ekspansywna eksploatacja środowiska przyrodniczego powoduje degradację naszego otoczenia. Szczególnie w ostatnich latach daje się zauważyć eskalację powyższego a o tyle godną uwagi, że przede wszystkim groźną dla zdrowia człowieka.
Zanieczyszczenia i zniszczenia w środowisku powstające pod wpływem działalności człowieka są rozmaite i zależą od charakteru tej działalności. Stają się szkodliwe lub groźne, jeśli środowisko nie jest w stanie samo sobie z nimi poradzić. Z punktu widzenia przestrzennego można wyróżnić:
Obszary rolne, leśne i rekreacyjne - dochodzi tutaj do mniejszej degradacji środowiska, jednak z uwagi na planową gospodarkę reprodukcyjną, problemy zaczynają się w momencie chemizacji rolnictwa i sposobów rozwiązywania problemów z usuwaniem odpadów pohodowlanych.
Obszary niezamieszkałe i rzadko odwiedzane przez człowieka - są to obszary często chronione prawem lub takie, w których zachowała się najmniej zmieniona przyroda.
W środowisku miejsko-przemysłowym występują zanieczyszczenia powietrza i wody, zniekształcenia rzeźby, dewastacja gleby i roślinności, hałas, wibracja, promieniowanie elektromagnetyczne, śmieci i ścieki komunalne, uciążliwe wyziewy, odpady poprodukcyjne.
Wpływ na samą roślinność nie tylko ma przesuszanie terenu ale i ekspansywne rolnictwo. Wprawdzie plony z hektara rosną, ale jest to wynik zabiegów agrotechnicznych, nawożenia, używania pestycydów, doboru ziarna i sadzeniaków oraz coraz częściej nawadniania terenów. Stwarza się w ten sposób sztuczne warunki upraw, o których decyduje człowiek. Dotyczy to również hodowli bydła, trzody chlewnej, drobiu, gdzie sposób chowu w pomieszczeniach zamkniętych jest oparta na żywieniu z dodatkiem pasz przemysłowych, które pozwalają na uzyskanie wysokich wyników.
Pod wpływem zanieczyszczeń powietrza i wody oraz zniekształceń rzeźby terenu i gleb następuje dewastacja roślinności zarówno w ekosystemach naturalnych, jak i antropogenicznych. Ekosystemy naturalne ulęgają zmianom, wypiera je roślinność wprowadzana przez człowieka. Zmienia się więc skład roślinności, zaczynają dominować rośliny o większych zdolnościach adaptacyjnych. Nie zawsze są to rośliny wartościowe. Równocześnie pewne gatunki roślin, zwłaszcza drzew, eksploatuje się nadmiernie, zubożając florę. Następują zmiany w warunkach siedliskowych powodujące trwałe przekształcenia ekosystemów.
Degradacja środowiska, pogarszanie się stanu poszczególnych elementów środowiska naturalnego (powietrza, wód, gleb, rzeźby terenu, krajobrazu i innych) wskutek wzrostu liczby ludności, osadnictwa i urbanizacji oraz rozwoju działalności gospodarczej, powodujących wzrost zanieczyszczeń w stopniu przekraczającym możliwości samokompensacji ich przez przyrodę
W gminie Giżycko przybywa sporo lasów, ponieważ dostaje dotacje unijne.
W 2005 roku zostało zasianych 64 ha lasu, zaś w 2006 roku zostało zasianych 84 ha, a w roku 2007 131 ha.
W gminie Giżycko lasy niepaństwowe (prywatne) zajmują 1500 ha, zaś lasy państwowe zajmują
ok.25 000 ha.
60% gminy Kruklanki jest zalesionej przez Puszczę Borecką.
Powiat giżycki to 110 wsi a więc 110 właścicieli
Z czego na rolnika przypada 1,5 ha lasu.
W Giżycku na inwestycję budowy uzbrojenia terenu zawartego między ulicami Staszica, Suwalską, Obwodową i Jagiełły musiano usunąć 20 sztuk drzew.
Na przebudowę ulic: Wodociągowej, Bohaterów Westerplatte, Warszawska usunięto 60 sztuk drzew.
Rozbudowa magistrali wodociągowej i kanalizacja Wyspy Giżyckiej z przepompownią ścieków kosztowała około 100 sztuk drzew.
Przewiduje się budowę portu Eko-Marina w Giżycku co przyniesie stratę około 70 sztuk drzew.
Po wycięciu określonej ilości drzew pod budowę osoba za nią odpowiedzialna zobowiązana jest do odsadzenia ich w ilości większej niż wycięła. Istnieje też druga możliwość można za każde drzewo wycięte zapłacić wtedy np. jeżeli drzewo ma średnicę 80cm średnicę mnoży się razy 11zł plus stopa procentowa wynosząca 28%.