Biblia, Pismo Święte nazwa pochodzi od greckiego ??????s czyli zwoje, księgi. Spisane pierwotnie po hebrajsku i aramejsku uznawane przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Na Biblię składają się Stary Testament, który składa się z 46 ksiąg i dzieli się na pięcioksiąg, księgi prorockie, dydaktyczne i historyczne oraz Nowy Testament, który składa się z 27 ksiąg i dzieli się na ewangelie spisane przez 4 ew. Jana, Łukasza, Marka i Mateusza, Listy Apostolskie, Dzieje Apostolskie i Apokalipsę św. Jana. Pierwszym tłumaczeniem Starego Testamentu w I w. na język grecki była septuaginta. Pierwszy przekładem w IV w. św. Hieronima całej Biblii na łacinę byłą Wulgata. Polskie tłumaczenie Biblii to:
. ? Biblia królowej Zofii (1455)
?Biblia ks. Jakuba Wujka. (1599)
? Biblia Tysiąclecia (I wydanie ? 1965)
Głównym autorem psalmów biblijnych w Starym Testamencie był król Dawid. Jezus w swoim nauczaniu używał przypowieści, ponieważ ludzie, do których mówił byli prości i nie zrozumieli by nauki bezpośredniej. Nauczania Jezusa nie można było przyjmować dosłownie, lecz w przenośni.
Mit ? opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka czyli kosmogonię. Próbowały one dać wyjaśnienie odwiecznych zagadnień bytu ludzkiego, , fascynacji śmiercią, życia i śmierci, , sensu ludzkiego bytu, jak również istnienie zjawisk przyrody (np. pory roku, piorun). Zbiór mitów danej społeczności określa się mianem mitologii. Główne mitologie to: grecka, rzymska, słowiańska, chińska, egipska, skandynawska. Najmniej wiemy na temat mitologii słowiańskiej. Treść mitu została odtworzona przez etnologów religii i religioznawców na bazie zapisanych podań ludowych, rysunków, miejsc oraz posągów kultu, ponieważ Słowianie nie umieli jeszcze pisać. Kosmogonia - mitologiczne lub religijne wyobrażenie o pochodzeniu świata ? opowieść danej kultury o własnych korzeniach, jej mit o stworzeniu. Najbardziej znanymi dziełami, w których łączy się świat ludzi i bogów jest Iliada i Odyseja Homera.