Skóra stanowi powłokę okrywającą całą powierzchnię naszego ciała. Ten największy narząd człowieka pełni wiele ważnych dla naszego organizmu funkcji.
Skóra odbiera i czynnie reaguje na: ucisk, temperaturę otoczenia, szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe słońca, toksyny, alergeny, jest osłoną wobec zarazków czy toksyn chemicznych. Zrogowaciała warstwa pokrywająca naskórek zwiększa wytrzymałość skóry, dlatego w miejscach narażonych na ucisk skóra staje się grubsza. Dodatkową osłoną jest silna tkanka łączna skóry właściwej oraz wydzielina łojowych gruczołów skórnych, które produkują łój konserwujący i osłaniający skórę. W wielu przypadkach skóra musi niwelować działanie niekorzystnych czynników. Komórki skóry zawierają barwnik zwany melaniną, który blokuje działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych, dzięki czemu chroni skórę przed zmianami rakowymi. Skóra jest więc mechaniczną osłoną i biologiczną obroną organizmu.
Ważnym procesem, w którym udział bierze skóra jest termoregulacja. W reakcji na wysoką temperaturę w skórze aktywizują się gruczoły potowe. Odparowanie potu intensywnie chłodzi ciało, gdyż pochłania dużo ciepła niezbędnego dla zamiany wody w parę wodną. Skóra posiada też dużą zdolność wypromieniowania ciepła na zewnątrz przez rozszerzanie naczyń krwionośnych znajdujących się blisko powierzchni ciała, oraz zatrzymywania ciepła przez nastroszenie włosów.
Narząd ten posiada także inną funkcję - jest osłoną chroniącą i regulującą w dużym zakresie wodę i elektrolity w organizmie. Skóra chroni nas zarówno przed zbyt dużym odwodnieniem, jak i nadmiernym nawodnieniem np. uniemożliwia wnikanie wody do organizmu podczas kąpieli. Gdyby nie to, podczas kąpieli w słodkiej wodzie doszło by do dużego napływu wody i niebezpiecznego napęcznienia naszego ciała. Z kolei przy kąpieli w słonej wodzie do naszego organizmu dyfundowałby stężony roztwór chlorku sodu .
Skóra bierze także udział w gospodarce witaminowej, przetwarzając wiele substancji odżywczych i budulcowych. W wydzielinie łoju skórnego znajdują się prekursory witaminy D w postaci tzw. prowitamin (np. cholekalcyferolu, czyli witaminy D3). Są to pochodne cholesterolu, które pod wpływem promieni ultrafioletowych słońca stają się aktywną witaminą D. Skóra metabolizuje także na swoje potrzeby białka i tłuszcze.
W skórze znajdują się komórki Langerhansa, które pochłaniają i przetwarzają antygeny mikroorganizmów, a następnie wędrują do warstw korowych węzłów chłonnych, aby dojrzeć do komórek prezentujących antygen. Kolejną funkcją skóry jest więc udział w reakcjach odpornościowych.
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów człowieka, bez którego życie byłoby niemożliwe. Narząd ten u ludzi może ważyć nawet 20 kg! Wskazuje to na mnogość funkcji i złożoność budowy tego często pomijanego przez nas organu.
Bibliografia:
http://www.pfm.pl/u235/navi/200670/back/200664
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%B3ra