Zwycięskie mocarstwa po pokonaniu Napoleona w 1814 roku postanowiły zwołać międzynarodowy kongres, który miał ustanowić nowy początek w Europie, zapewnić trwały pokój i przyczynić się do likwidacji efektów rewolucji francuskiej i okresu neapolitańskiego.
Kongres zwołano w WIEDNIU. Rozpoczął się on we wrześniu 1814, a zakończył w czerwcu 1815 roku.
Charakterystyczną cechą kongresu był mało formalny charakter - obrady nigdy nie zostały oficjalnie otwarte, ani zakończone.
Monarchowie i politycy podejmowali decyzje podczas bali, uczt, parad wojskowych czy przedstawień teatralnych, a dopiero później odpowiednie komisje opracowywały stosowne dokumenty.
Z tego powodu obrady te nazywano TANCZACYM KONGRESEM.
Wśród przybyłych na kongres znalazły się delegacje kilkunastu państw, jednak decyzje podejmowały zwycięskie mocarstwa:
* Wielka Brytania
* Rosja
* Prusy
* Austria
ZASADY WPROWADZONE PRZEZ KONGRES:
* Restauracja - przywrócenie sytuacji terytorialnej i ustrojowej sprzed 1798 roku.
* Legitymizm - ochrona interesów danych dynastii.
* Równowaga sił - kontrola liczebności sił zbrojnych.
SWIETE PRZYMIERZE:
W skład świętego przymierza wchodzili:
* Rosja
* Austria
* Prusy
Celem organizacji było utrzymanie starego systemu politycznego i społecznego.
GLOWNE DECYZJE KONGRESU:
Największe korzyści wynikające ze zwycięstw w wojnach z rewolucyjną i napoleońską Francją osiągnęła Wielka Brytania. Floty Francji, Holandii, Hiszpanii i Danii zostały zniszczone, dzięki czemu po zakończeniu walk Londyn dysponował najsilniejszą flotą handlową i wojenną.
Kongres wiedeński przyniósł korzyści także ROSJI - uważano, że car Aleksander I uwolnił Europę od despotyzmu (samowolne, bezwzględne postępowanie, nie liczące się z nikim i z niczym) Napoleona i dlatego zatwierdzono rosyjskie zdobycze terytorialne, czyli Finlandię odebraną Szwecji w 1809 r. i Besarabię należącą do 1812 roku do Turcji.
AUSTRIA odzyskała małe fragmenty ziem polskich utraconych w 1809 roku.
Władca PRUS, obawiając się buntów Polaków podobnych do tych z 1806 roku, zamierzał zrezygnować z większości polskich terytoriów i dlatego zadowolił się odzyskaniem tylko części ziem byłego Księstwa Warszawskiego, z Poznaniem, Bydgoszczą i Toruniem.
FRANCJA po zawarciu pokoju w Paryżu w 1814 roku wróciła do granic z 1792 roku.
Na kongresie wiedeńskim zapadły ważne decyzje dotyczące państw NIEMIECKICH i WLOSKICH. Wydarzenia z okresu wojen napoleońskich przyczyniły się do rozbudzenia wśród tamtejszych społeczeństw, szczególnie wśród burżuazji poczucia przynależności do ogólnonarodowej wspólnoty i potrzeby jedności politycznej.