profil

Pozytywne i negatywne aspekty Powstania Warszawskiego.

poleca 85% 1852 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powstanie Warszawskie
- jego pozytywne i negatywne aspekty.

1 sierpnia 1944. Godzina ?W? - 17.00. Rozpoczęło się powstanie. Godzina W-wybuchu, wolności, Warszawy.
Wiele jest negatywów powstania, niektóre rzeczy miały się potoczyć inaczej jak choćby sam początek. Był bardzo ważny i już się nie udał. Niemiecki czołg patrolowy zmylił czyhające jednostki powstańców i zaczęły ataki co zaalarmowało Niemców. Odpadł największy atut sił powstańczych - zaskoczenie Niemcy wiedzieli co się szykuje bo od dawna się spodziewali wybuchu powstania. Pierwsze dni szturmu przynosiły powstańcom sukcesy i zdołali opanować większość aglomeracji, ale jednak nie zdobyli wielu kluczowych obiektów jak np. mosty na Wiśle.
Byliśmy członkiem koalicji antyhitlerowskiej i liczyliśmy na pomoc Sowietów. Pomoc żywnościową, zbrojeniową, lotniczą i może nawet militarną. A tym czasem Stalin podejmował decyzje mające na celu zniszczenie Warszawy ?rękami Niemców?. I to jest bardzo dużą przyczyną klęski powstania. Rosja nie udzieliła pomocy w decydującym momencie powstania i ponadto zwalczali działaczy AK. Nie przyjmowali na swoje lotniska, lotnictwa alianckiego niosącego pomoc żywnościową powstańcom , przez co byli w coraz gorszej sytuacji. Sowieci nie zbombardowali lotnisk warszawskich, przez co oddziały hitlerowskie bezproblemowo atakowały z ?nieba?. Dzięki swojej ciężkiej amunicji spuszczali ostrzały na całe osiedla i na grupy walczących, mordując przy tym setki ludzi także tych niewinnych i bezbronnych. W powstaniu zginęło ponad 18 000 Powstańców i przeszło 180 000 ludności cywilnej. Najdotkliwszą stratą była śmierć wielu tysięcy młodzieży, walczącej w oddziałach powstańczych lub pełniących powstańczą służbę cywilną.
Niemcy Potraktowali powstanie jako akt dywersji i w celu pokonania go łamali międzynarodowe prawo Humanitarne i stosowali eksterminację bezbronnych ludzi jako czynnik działań bojowych. Do walk miejskich były formowane specjalne grupy szturmowe złożone z oddziałów SS, policji, jednostek pancernych wspartych artylerią, lotnictwem i specjalnymi rodzajami broni. Ta jakże wielka przewaga militarna nie dawała dużych szans Polsce na wygranie. Nasz wielki minus. Brak odpowiedniej broni. Bo czym są butelki wypełnione benzyną i karabiny jednostrzałowe w porównaniu z bombardującymi samolotami i karabinami wielostrzałowymi.
Warszawa została doszczętnie zniszczona, bowiem na osobisty rozkaz Hitlera rozpoczęto systematyczne wyburzanie całych dzielnic. Kolejne ulice i kwartały wyburzano i palono poddając przedtem grabieży wszystko, co przedstawiało większą wartość. Przestało istnieć ponad 90% budowli zabytkowych, miejsc gdzie znajdowały się dokumenty ważne dla narodu polskiego m.in. Biblioteka Krasińskich, Archiwum Akt Nowych, Biblioteka Tyszkiewiczów.

Pozytywnymi stronami powstania głównie to że jest momentem przełomowym w tradycji powstań Polaków i to że jest to jedno z nielicznych powstań w Europie w którym społeczność potrafiła zrobić taki wielki zryw i walczyć ku wyzwoleniu swojej ojczyzny.

Sołżenicyn, pisarz rosyjski znany na całym świecie, napisał wyraźnie, że "to czym jest godność ludzka, poznałem dopiero wtedy kiedy zetknąłem się z Polakami w obozie koncentracyjnym."

Młodzi ludzie byli gotowi zrobić wszystko. Świetnie rozwinięte państwo państwo podziemne i łączność AK bardzo ułatwiało komunikację. Do udziału w powstaniu nawoływało Polskojęzyczne radio ?Kościuszko? ( było kontrolowane przez Rosjan).
Powstańcy mimo przegrywanych walk, ciągle nie tracili nadziei i starali się doskonalić taktyki i pilnie studiowali pola walki. Próbowali stosować fortele. Podzielili grupy powstańcze na szturmowe (które uderzały oddziały najlepiej uzbrojone) i grupy działające poprzez zaskoczenie. Do perfekcji rozwinęli system barykad.

Gdyby powstanie zakończyło się sukcesem, udowodniłoby to światu, iż Polacy potrafią walczyć, i że odzyskanie niepodległości jest sprawą pierwszorzędną. Stanowiłoby to punkt zaczepny przy rozmowach miedzy mocarstwami o podziale ziem powojennych, co ułatwiłoby nam odzyskanie większości ziem przedwojennych. Polska nie byłaby krajem drugorzędnym, jak przedtem a Stalin nie odważyłby się stworzyć z Polski kolejną republikę radziecką.
Mimo klęski powstania jest ono wpisane w historię naszego kraju. Jest przykładem walki patriotycznego polskiego narodu. Jest przykładem walki patriotycznego polskiego narodu. Powstanie wniosło więc niewątpliwie szereg dodatnich wartości, nie przyniosło jednak oczekiwanego efektu militarnego i politycznego . Możemy być więc dumni za naszych przodków, za to jak odważnie i dzielnie oddawali życie za to abyśmy mogli teraz żyć we własnym wolnym kraju. Może nie przyczynili się do tego bezpośrednio bo wiadomo że przez przegraną trafiliśmy pod władze Rosji, ale na pewno pomogło to.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata