Czynniki kształtujące klimat Polski:
- położenie geograficzne
- położenie w Europie
- sąsiedztwo z Morzem Bałtyckim
- występowanie łańcuchów górskich
- napływ na Polskę mas powietrza
Masy powietrza
- masy powietrza polarno-morskiego (60% dni w roku, masy te napływają z zachodu). Masy powietrza polarno-morskiego przynoszą nam zachmurzenie i opady deszczu w lecie, przedzimie i przedwiośnie.
- masy powietrza polarno-kontynentalnego (30% dni w roku, masy te napływają ze wschodu). Masy powietrza polarno-kontynentalnego przynoszą pogodę słoneczną (mroźna lub upalną) w zimę i wiosnę.
- masy powietrza arktycznego (5% dni w roku, masy te napływają z północy). Masy powietrza arktycznego przynoszą nam spadek temperatury i obfite opady śniegu w styczniu i lutym.
- masy powietrza zwrotnikowego (5% dni w roku, masy te napływają z południa). Masy powietrza zwrotnikowego przynoszą nam piękną słoneczną pogodę („polska złota jesień”) w jesień.
Klimat w Polsce
Klimat Polski jest klimatem przejściowym strefy umiarkowanej ciepłej. Dla tego typu klimatu charakterystyczne są częste zmiany pogody i znaczne wahania długości poszczególnych pór roku.
Okres wegetacyjny
Jest to czas, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 5*C - możliwy jest wtedy rozwój roślin. W Polsce jest średnio 200 dni wegetacyjnych. Najkrótszy okres wegetacyjny jest na Suwalszczyźnie (180 dni) i w górach (100 dni). Najdłuższy okres wegetacyjny jest na Śląsku (220 dni).
Okres wegetacyjny pozwala:
- osiągnąć wyższe plony
- kształtować bardziej urozmaicona strukturę upraw
- staranniej wykonywać zabiegi agrotechniczne
- uprawiać międzyplony, (czyli rośliny pastewne: seradelę, wykę
Opady
Średni opad w Polsce wynosi 600 mm. Opady atmosferyczne zależą przede wszystkim od wysokości nad poziomem morza. W rezultacie najwięcej pada w górach (1200-1500 mm), a na wyżynach i pojezierzach – 700-800 mm, zaś na nizinach wynosi tylko 450-550 mm.