profil

Przyroda Mysłowic

poleca 85% 247 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyroda Mysłowic

STRUKTURA ŚRODOWISKA NATURALNEGO
W strukturze środowiska przyrodniczego Mysłowic dominują dwa rodzaje użytków: lasy oraz pola uprawne. Pod względem potencjału biologicznego cechującego poszczególne systemy, wymienić należy kolejno: ekosystemy leśne, ekosystemy trawiaste, ekosystemy zbiorników wodnych, agrocenozy, ekosystemy zieleni nieurządzonej i nieużytków oraz ekosystemy zieleni miejskiej.

LASY
Na terenie Mysłowic istnieje kilkadziesiąt połaci lasów o różnej wielkości, stanowiących kiedyś zwarte kompleksy leśne, obecnie rozdrobnionych i w różnej mierze izolowanych. Ogółem zajmują one powierzchnię 1865 ha z czego ponad 1700 ha to lasy należące do PGL ?Lasy Państwowe?.

EKOSYSTEMY TRAWIASTE
Najcenniejszymi pod względem gospodarczym są łąki świeże, zajmujące stanowiska o podłożu gliniastym, a pod względem przyrodniczym - łąki wilgotne i bagienne, o bardzo bogatej strukturze roślinnej, znajdujące się w dolinach cieków wodnych i w sąsiedztwie zbiorników wodnych, na mało przepuszczalnym podłożu.
Ekosystemy zbiorowisk wodnych są cennym ogniwem środowiska przyrodniczego; zajmują około 51 ha. Większe powierzchnie stanowią w północnej części miasta.
Ekosystemy zieleni nieurządzonej i nieużytków stanowią zazwyczaj zbiorowiska porastające naturalne nieużytki oraz tereny zdegradowane i zdewastowane w wyniku działalności człowieka; na całym obszarze Mysłowic zajmują one 652 ha.
Ekosystemy zieleni miejskiej i przydomowej są w przeważającej mierze całkowicie sztucznym tworem, jednak ze względu na swój charakter i pełnioną funkcję - bardzo zbliżonym do naturalnych ekosystemów. Ich powierzchnia wynosi:
parki - 13 ha,
zieleńce - 64 ha,
ogródki działkowe - 66 ha,
cmentarze - 13 ha,
sady i ogrody przydomowe o znaczeniu biologicznym - ok. 145 ha.
Poza tym na terenie miasta istnieją również inne tereny zieleni rekreacyjnej, związanej z usługami sportowymi i rekreacyjnymi, oraz tereny zieleni osiedlowej.
Do elementów struktury przyrodniczej o znaczeniu regionalnym należą kompleksy leśne w centralnej, zachodniej i południowej części miasta oraz pasma dolin Przemszy, Boliny, Boliny Południowej i Rowu Kosztowskiego.

ŚWIAT ROŚLIN
Szata roślinna, podobnie jak pozostałe elementy środowiska przyrodniczego Mysłowic, jest silnie uwarunkowana długim okresem gospodarczego wykorzystywania terenów miasta. Wzrastające zapotrzebowanie na przestrzeń dla przemysłu, osadnictwa, komunikacji, a ostatnim czasie również składowania toksycznych odpadów po przemysłowych doprowadziło do znacznych zniszczeń naturalnej pokrywy glebowej i roślinnej.

ŚWIAT ZWIERZĄT
Występująca na obszarze miasta fauna determinowana jest przez uwarunkowania siedliskowe, silnie zaburzone przez działalność człowieka. Generalnie tworzą ją gatunki o szerokiej amplitudzie ekologicznej, a zwłaszcza te, które zaadoptowały się do życia w bliskim sąsiedztwie człowieka. Część z nich, jak kos, synogarlica, pustułka, kopciuszek, jerzyk, jaskółki- oknówka i dymówka, bocian biały wykorzystują budynki, urządzenia techniczne i zieleń miejską jako miejsce żerowania i gniazdowania.

OBIEKTY PRZYRODNICZE POD OCHRONĄ PRAWNĄ
Na terenie miasta Mysłowice nie ma obszarów z mocy ustawy o ochronie przyrody. Ochronie podlegają pojedyncze okazy drzew pomnikowych, uchwalone rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 26 sierpnia 2005 r., opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z dnia 8 września 2005 r. Nr 110:

Dąb szypułkowy Quercus robur ? wzgórze Grabina w Dziećkowicach,
Lipa drobnolistna Tilia cordata ? wzgórze Grabina w Dziećkowicach,
Buk pospolity Fagus sylvatica ? teren Promenady,
Buk pospolity Fagus sylvatica ? teren Trójkąta Trzech Cesarzy,
Klon pospolity Acer platanoides ? teren Trójkąta Trzech Cesarzy.

Oprócz tego Uchwałą Rady Nr LI/521/05 z dnia 29 września 2005 r. zostały ustanowione pomniki przyrody pięciu drzew z gatunku:
Dąb szypułkowy Quercus robur ? teren Promenady,
Dąb czerwony Quercus rubra ? teren Parku Zamkowego,
Klon pospolity Acer platanoides ? teren Parku Zamkowego,
Klon jawor Acer pseudoplatanus ? teren Parku Zamkowego,
Buk pospolity Fagus sylvatica ? teren Grabiny,
Uchwała ta podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata