WPŁYW JEDNOSTKI NA DZIEJE ? praca pisemna
TEMAT: Oceń postać Napoleona
Moim zdaniem Napoleon Bonaparte jest zarówno postacią pozytywną jak i negatywną. Z jednej strony był on tyranem, z drugiej jednak zaprowadził spokój w nękanej kilkuletnimi wojnami rewolucyjnymi Francji.
Napoleon konsekwentnie piął się po drabinie władzy. Zaczynał jako zwykły ubogi rekrut z Korsyki, a w kulminacyjnym punkcie swojego życia tytułował się cesarzem Francuzów. Jego tyrańskie zapędy ujawniły się już wkrótce po zamachu stanu. Dzięki zmianie konstytucji stał się konsulem skupiającym większość władzy. Bonaparte był gwarantem silnego państwa, a także pogodzenia różnych sfer społecznych - zarówno wygnana arystokracja, jak i działacze rewolucyjni mogli znaleźć swoje miejsce w nowym systemie. Nowe plany inwazyjne to ciemna strona jego rządów. Nieustanne wojny, pomimo sukcesów na początku, skończyły się kompromitującą porażką podczas wyprawy rosyjskiej. Spokój był tylko iluzją. W rzeczywistości miliony francuskich żołnierzy walczyło na kilku frontach o władzę w innych krajach. Każdy naród inaczej wspomina Napoleona, w zależności czy zajmował się on wprowadzaniem tyrańskich rządów (Hiszpania) czy pomagał w zdobywaniu niepodległości (Księstwo Warszawskie). Nawet jeśli jednak Bonaparte pomagał w tym drugim, to tylko dlatego, że stanowiło to dla niego wygodne rozwiązanie w rozkładzie sił w ówczesnej Europie. Wiele narodów go nienawidziło. Hiszpanie ? za Samosierre, Anglicy ? za blokadę kontynentalną, Holendrzy ? za krwawo tłumione powstania, Włosi ? za krwiopijstwo jego armii, Austriacy, Niemcy i Prusowie ? za podważanie ich mocarstwowej potęgi, Rosjanie w końcu ? za sam fakt jego istnienia.
Po raz pierwszy większość Europy rządzona była przez jednego człowieka. Nie podobało się to władcom Prus, Anglii i Rosji. Dlatego też postanowienia kongresu wiedeńskiego były jak najbardziej do niego zbliżone. Od tej pory imperia europejskie stale miały Francję na uwadze. Ciągłe podejrzenia nie były bezpodstawne - wielokrotnie późniejsi tyrani odwoływali się do osiągnięć Napoleona i chcieli go przewyższyć.
Oczywiście trzeba także pamiętać o pozytywnych skutkach rządów Bonapartego, min. o podpisaniu konkordatu z papiestwem, co ostatecznie ustaliło stosunki religijne w kraju. Kolejnym pozytywnym działaniem Bonapartego było wprowadzenie Kodeksu Napoleona. Zasady w nim zawarte budziły kontrowersje i z pewnością nie były najlepszym zbiorem praw, ale regulowały cały system sądownictwa.
Podsumowując, nie można jednoznacznie ocenić działalność Napoleona Bonaparte. Bez wątpienia trzeba docenić jego geniusz w wyprawach wojennych a także zmysł przewidywania. Niestety, pod koniec jego panowania zaślepiły go ambicje, co utrudniało mu właściwą ocenę sytuacji i doprowadziło do ostatecznej zguby. Chciał zjednoczyć całą Europę. Próbował to zrobić za wszelką cenę i właśnie dlatego mu się nie udało. Napoleon dowiódł, że jeden człowiek może bardzo dużo zdziałać i jak może wpłynąć na historię. Doceniam jego wpływ na ustabilizowanie stosunków w samej Francji, ale nie można zapominać, ilu jej obywateli zmarło przez niekończące się konflikty prowadzone przez Napoleona. Wiadomo jednak, że każdy człowiek ma inne poglądy, ale wielu ludzi nie potrafi zdecydować czy Bonaparte należał do postaci pozytywnych, czy też do tych negatywnych.