Makijaż to słowo pochodzące z języka francuskiego, oznacza umalowanie się, uszminkowanie, jak również zamaskowanie i sfałszowanie. Jest to przede wszystkim sztuka pozwalająca odkrywać zalety twarzy i wydobyć na światło dzienne indywidualne cechy człowieka, niezależnie od tego, czy najnowszym trendem w modzie są pełne zmysłowe usta, kocie oczy, czy też sztuczne rzęsy.
Oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na obowiązujące w modzie kierunki i tendencje, ale nie mogą one mieć decydującego znaczenia. Za pomocą makijażu dąży się do osiągnięcia pięknego wyglądu, w którym dana osoba musi czuć się dobrze i wyglądać na zadbaną. Makijaż to również sposób na wysyłanie sygnałów erotycznych i pewnie z tego względu ludzie malowali się od wieków. Barwienie ciała u ludów pierwotnych miało na celu odstraszenie wroga. Tak zwane symulowane barwienie ciała miało ponadto świadczyć o życiu i radości, albo o śmierci i żałobie. Z różnych metod barwienia ciała wykształciła się kosmetyka indywidualna, w której zaczęto używać mniej środków farbujących. Stała się ona bardziej wyrafinowana i selektywna, a ponadto niezależnie od jej roli upiększającej służyła do tuszowania wad skóry i kształtu twarzy.
W Starożytnym Egipcie kobiety malowały górną powiekę i brwi czarną szminką, dolną zaś zieloną, a zarys oka przedłużały w kształcie migdała. Dookoła oczu malowały czarny łuk, dający miękki powab i surowy blask.
W Starożytnym Rzymie i Grecji uciekano się do tatuażu, tuszując defekty urody. W Grecji brwi czerniono sadzą z lampek oliwnych lub henną. Rzęsy przyciemniano, usztywniano i przedłużano mieszaniną sadzy, białka i oliwy, powieki zaś czerniono węglem.
ANALIZA KOLORYSTYCZNA
Zima
Cera jasna o odcieniu niebieskawym, czasami oliwkowym sprawia wrażenie przezroczystej, porcelanowej, chłodnej. Jeśli występują piegi, to są one w odcieniu szarości. Cery te nigdy nie opalają się na brązowo. Ten typ łatwo można pomylić z jesienią.
Oczy- intensywny i wyraźny kolor tęczówki na tle białka oczu w kolorze lodowatego błękitu. Tęczówka może mieć odcień fiołkowy, ciemnoniebieski, szary, zimnej zieleni, brązowy lub prawie czarny.
Odpowiednimi kolorami mogą być kontrastowe chłodne oraz śnieżna biel, czysta czerwień, chłodny róż, jodłowa zieleń, szafir i mocny grafit.
Wiosna
Cera blada, przezroczysta, czasami z odcieniem żółtawym, jasno żółtawym, brzoskwiniowym lub kości słoniowej. Jeśli występują piegi, to są one w kolorze złotobrązowym. Przy silnym zdenerwowaniu na twarzy występują rumieńce. Kobiety o tej karnacji opalają się szybko na kolor brązowy.
Odpowiednimi kolorami są ciepłe i czyste barwy, ale delikatne jak kolory wiosennych kwiatów oraz biel kremowa, kolor wielbłądziej wełny, żółtobrązowy, łososiowy, czerwień koralowa, srebrnoszary i odcienie brązu.
Lato
Cera lekko błękitna, wpadająca raczej w popielaty niż złocisty. Są kobiety o delikatnej, jasnej, prawie mlecznej cerze, inne zaś o różowej. Najtrudniej rozpoznać typ letni o cerze śniadej. Piegi mają kolor szarobrązowy. Jest to typ szybko opalający się, po opalaniu skóra nabiera koloru orzecha włoskiego.
Oczy szaroniebieskie, jasnoniebieskie, szarozielone, niebieskozielone, jasnobrązowe. Oczy są jakby lekko zamglone. Białko ma odcień mleczny i nie kontrastuje z tęczówką.
Odpowiednie kolory to: zimne, zamglone, przytłumione oraz chłodny róż angielski, szaroniebieski, wyblakłe przygaszone odcienie niebieskiego, turkus, przytłumione kolory szarobrązowe, szarobrunatny i czerwień o tonacji niebieskiej.
Jesień
Kolor cery jest ciepły, złocistobrązowy, a czasami brzoskwiniowy odcień skóry, sprawia wrażenie nieco przezroczystej, ma połysk. Jeśli występują piegi to są one w kolorze rudym. Typ jesieni jest skłonny do oparzeń słonecznych.
Oczy intensywnie błyszczące w kolorze jasnego błękitu, stalowym, złocistobrązowym lub intensywnego brązu. Na tęczówce mogą wystąpić złociste plamki. Brwi i rzęsy są jasne, a w pewnych kolorach makijażu oczy wyglądają jakby miały stan zapalny.
Odpowiednimi kolorami są: zbliżone do barw ziemi, kolory mocne oraz biel kremowa, musztardowo żółty, zieleń oliwkowa, pomarańczowy, purpurowy, jeżynowy, antracytowy, czerwień pomidorowa, petrol.
Oczy
Jasne kolory cieni do powiek stanowią bazę makijażu oczu. Biały lub inny jasny cień ożywia i optycznie "otwiera" oko, dodaje spojrzeniu blasku.
Jasny cień można nakładać na wiele sposobów:
-na całej widocznej górnej powiece, by uwypuklić głęboko osadzone oczy
-tylko pod brwiami, by powiększyć oko, uzyskać efekt świeżego makijażu i podkreślić zarys brwi
-tuż nad źrenicą, jasny punkt na ciemniejszym kolorze, by rozświetlić oko
- w wewnętrznych kącikach, przy zbyt blisko osadzonych oczach
-nad zewnętrznymi kącikami, przy zbyt daleko osadzonych oczach a także, by zatuszować zmęczenie
Generalna zasad jest taka, że jasne cienie optycznie powiększają a ciemne pomniejszają oczy.
Brwi
Dobra linia brwi w sposób istotny decyduje o rysunku twarzy, nadaj jej otwarty charakter, podkreśla oczy. Brwi powinny harmonizować z kształtem twarzy - idealne mają postać łagodnie wygiętego łuku. Przy pomocy kredek, konturówek oraz pęsety można nadać im pożądany rysunek i poprawić kontury twarzy.
Żel do układania brwi jest bezbarwny. Do jego nałożenia służy szczoteczka do czesania i układania włosków na łuku brwiowym.
Kredką czy konturówką można nie tylko poprawić kontur brwi, ale również optycznie zwiększyć ich ilość. Kolor ołówka do brwi nie możne być jednak zbyt ciemny i nigdy ciemniejszy od koloru włosów i rzęs.
Oczy-tusze do rzęs
Tusz do rzęs to kosmetyk, bez którego większość kobiet nie może się obejść. Piękne rzęsy dodają spojrzeniu wyrazistości i głębi. Ważne jest odpowiednie tuszowanie rzęs. Wykonujesz je starannie tylko wtedy, jeśli spirale będziesz trzymać ustawioną trochę ukośnie w stosunku do oka, nakładając tusz od nasady nosa do końca rzęs.
Na dolne rzęsy nanoś tusz poprzecznymi pociągnięciami, jak gdyby rysując literę Z. Maluj rzęsy dwukrotnie, będą wydawały się dłuższe i bardziej gęste.
Przed długim pociągnięciem spiralą poczekaj, aż tusz całkowicie wyschnie. Jeżeli rzęsy są sklejone, należy je rozdzielić szczoteczką do rzęs lub specjalnym grzebykiem
Kredki do oczu
Kreski na powiekach, wykonane za pomocą flamastra, konturówki czy eyelinera, służą przede wszystkim podkreśleniu urody oka i nadaniu spojrzeniu intensywności.
Narysowanie równej kreski na górnej powiece wymaga wyjątkowo wprawnych ruchów (najlepiej rękę trzymającą eyeliner podeprzeć na łokciu, dlatego początkującym polecamy flamaster lub kredkę/konturówkę). Jedną ręką lekko naciągnij powiekę, drugą namaluj cienka kreskę tuz przy granicy rzęs, najlepiej jednym pociągnięciem.
Ciemna kreska na dolnej powiece zmniejsza oko, można z niej zrezygnować lub poprowadzić od zewnętrznego kącika oka tylko do połowy i rozetrzeć. Istnieją różne sposoby rysowania kresek, dzięki którym można osiągnąć zadziwiające rezultaty, np. ożywić wyraz twarzy (kolorowa kreska w zagłębieniu powieki )czy rozjaśnić zmęczone oczy (jasna kreska na dolnej powiece).
Sztuczne rzęsy
Znów wróciły do łask. Dzięki nim możemy osiągnąć niezwykle uwodzicielskie spojrzenie a makijaż będzie miał wyjątkowy charakter. W sprzedaży są dwa rodzaje sztucznych rzęs:
? malutkie kępki
? rzęsy przytwierdzone do cieniutkich paseczków, które przykleja się na całej długości powieki; mogą mieć różną długość, grubość, różne kolory, dodatki i kształty;
Nakładanie
W gabinetach kosmetycznych możliwe jest przyklejenie sztucznych rzęs na tak zwany sposób trwały. Prawidłowo przyklejone rzęsy trzymają się na powiece do 3 tygodni.
Ja osobiście odradzam ten sposób z kilku zasadniczych powodów. Po pierwsze bardzo to osłabi nasze rzęsy, niektóre z nich wyrwane niechcący podczas zmywania (zaznaczam, koniecznie specjalnym zmywaczem) mogą nie odrosnąć albo zmienić kierunek wzrostu. Po drugie tego typu czynność najczęściej wykonujemy na specjalne okazje, w późniejszym makijażu dziennym możemy osiągnąć nieciekawy, teatralny efekt. I po trzecie jest to dość kosztowne.
Ale drogie Panie zawsze jest jakieś wyjście, może trochę na początku bardzie pracochłonne ale na pewno o wiele bardziej efektywniejsze. Bo będziemy mogły przyklejać sobie rzęsy zawsze kiedy przyjdzie nam na to ochota i co ważniejsze jest to sposób tylko na jedną noc, a więc mniej inwazyjny.
Musimy zaopatrzyć się:
? w rzęski, na początku może lepiej w kępki;
? dobry klej, polecam firmę Duo; ma dwa rodzaje kleju, jeden ma zabarwienie białe i po nałożeniu staje się przeźroczysty a drugi jest czarny;
? pęsetkę najlepiej wyprofilowaną jak nożyczki;
Nakładanie kępek:
Kępki zagęszczają rzęsy bardzo dyskretnie. Jeśli przykleimy je w środkowej części powieki to uwypuklą oko, natomiast przy zewnętrznych kącikach oczu nadadzą im kształt migdału bądź kociego oka.
Kępki przyklejamy zawsze na już pomalowane rzęsy. Chwytamy jedną kępkę, jej końcówkę zanurzamy w kleju, chwilę czekamy i delikatnie przykładamy do krawędzi powieki zgodnie z wygięciem rzęs. Gęstość i długość rozmieszczenia zależy tylko od nas. Najlepiej jest powtarzać tę czynność naprzemiennie raz w jednym, raz w drugim oku, aby ich rozmieszczenie było identyczne.
Jeśli użyjemy kleju Duo do demakijażu będziemy potrzebować jedynie zwykłego mleczka i toniku.
Przyklejanie rzęs:
Postępujemy podobnie jak przy kępkach.
Długość paska dostosowujemy
do wielkości oka. Jeżeli pasek
jest za długi przycinamy go nożyczkami. Smarujemy krawędź paska cienką warstwą kleju, chwilę czekamy i dokładnie dociskamy do powieki tuż przy nasadzie rzęs. Zamiast pęsety możemy użyć tempo zakończonego patyczka lub rączki pędzelka. Jeżeli chcemy żeby rzęsy podnosiły się ku górze musimy zaraz po ich przyklejeniu delikatnie naciągnąć skórę powieki na krawędź rzęsy. Następnie dokładnie malujemy rzęsy jedne i drugie tuszem. Krawędź klejonych rzęs możemy zatuszować cieniami lub kredką.
Eyelinery
Bardzo dobrze nam znane eyelinery powracają do naszych łask. Pod postacią kredek, mazaków, pędzelków i tuszów w kamieniu stały się tegorocznym hitem. Czas więc najwyższy sięgnąć po stare zdjęcia takich gwiazd jak Marlin Monroe czy Sophia Loren i uczyć się tej trudnej sztuki zdobienia oka. Precyzyjnie narysowana kreska sprawia ze nasze oko staje się uwodzicielskie i tajemnicze a jedno spojrzenie łamie wszystkie męskie serca.
Chyba warto.., ale że to niełatwa sztuka postaram się przybliżyć wam jak i czym najlepiej wyczarować
Kredka, flamaster czy pędzelek
- dla początkujących z pewnością kredka. Nie wymaga tak wielkiej precyzji a zawsze można ja lekko rozetrzeć sprawiając wrażenie przydymionego oka.
- flamaster dla bardziej zaawansowanych (oczywiście ten specjalnie przeznaczony do malowania oczu!!). Wygodne opakowanie i równie wygodna aplikacja, lecz nie ma tu już możliwości roztarcia kreski, więc wymaga krótkiego treningu.
- eyeliner w płynie tylko dla pewnej ręki. Zakończony pędzelkiem lub gąbeczka zostawi na powiece każdy ślad drgnięcia ręki podczas malowania. Przeznaczony dla osób mających rano ?trochę więcej czasu?.
Jakie oko taka kreska, czyli malowanie krok po kroku:
- Kreska powinna być ostatnim elementem naszego makijażu. Nakładamy ja na cienie lub po prostu na przyprószoną lekko pudrem powiekę.
- Jeżeli chcemy powiększyć małe oczy kreska powinna być szersza po środku oka i kończyć się wraz z górna powieką.
- Jeżeli zaś interesuje nas efekt pięknych migdałów jak u Bridget Bardot kreska powinna być dłuższa niż linia górnej powieki.
- Blisko osadzone oczy możemy lekko ?oddalić? zaczynając nasze kreski w połowie lub 2/3 powieki zaś te zbyt oddalone od siebie oczy ?zbliżymy? kreskami w kącikach kończących powiekę (kreski te mogą być lekko zaokrąglone i kończyć się przy początku dolnej linii rzęs).
Ilość, długość i grubość kresek zależy jedynie od waszej wyobraźnie. Możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy też dokąd zamierzamy się z naszym makijażem wybrać. Na codzieć najodpowiedniejsza jest jedna prosta kreska, ale wieczorna impreza otwiera przed nami morze możliwości.. oto kilka propozycji rodem z wielkich pokazów mody.
Linia podwójna ? jedna grubsza kreska przy linii rzęs na górnej powiece i druga w zgięciu górnej powieki zaczynająca się w połowie oka.
Zalotna kotka ? grube kreski na górnej powiece wychodzące daleko za kącik oka, lekko podkręcone ku górze.
Gęściejsze rzeszy ? linia na górnej powiece oraz trzy dodatkowe: jedna wychodząca z kącika oka skręcająca ku górze, druga na początku dolnej powieki, krótsza opadając oraz trzecia najkrótsza zaraz obok poprzedniej.
BIBLIOGRAFIA:
Kosmetyka stosowana ? Joanna Dylewska-Grzelakowska
WWW.MAKIJAZ.BRAT.PL
WWW.WIZAZ.PL
WWW.DLASTUDENTA.PL