Historia
XVwieku
Kiedy i gdzie doszło do największej bitwy polsko-krzyżackiej?
Największa z bitew konfliktu polsko-krzyżackiego rozległa sie 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem. Wojska króla Władysława Jagiełły, w których skład wchodziły hufce polskie, litewskie, ruskie,włoskie, tatarskie i czeskie, odniosły zwycięstwo nad oddziałami zakonnymi i rycerstwem europejskim pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Wielu rycerzy krzyżackich a wśród nich i sam mistrz, poległo. Państwo zakonne już nigdy nie odzyskało dawnej potęgi i znaczenia.
W jakim mieście zawarto pokój po wojnie, której najważniejszym epizodem była bitwa pod grunwaldem?
Grunwaldzkie zwycięstwo nie zostało, niestety, właściwie wykorzystane porzez Jagiełłę. Po nie udanym oblężeniu Mlborka nasz władca zdecydował się na rokowania pokojowe. Przedstawiciel odu stron spotkali się w Toruniu. Na mocy podpisanego 1lutego 1411 roku porozumienia (zwanego poierwszym pokojem toruńskim) Litwa odzyskała Żmudź, a polska ziemię dobrzyńską. Zakon, mimo klęski militarnej, zachował swoje panowanie na Pomorzu.
Dlaczego najazd szwedzki z 1655 roku zwany jest ,,potopem''?
Wkraczając od strony morza (Pomorza i Inglant,) dwie wielkie armie szwedzkie łamały bez trudu wszelkie próby oporu Polaków i posuwając się w błyskawicznym tempie na południe ,,zalewy''swymi wojskami ziemie Rzeczypospolitej. Kierunek, z którego spadł na nasz kraj najazd szwedzki oraz zniszczenia, jakie po sobie pozostawił, nasówały porównanie z poto-pem.
Kto był jedynym sojusznikiem Polski w walce z kozakami podczas ,,potopu'' szwedzkiego?
Podczas ,,potopu'' szwedzkiego dywersyjne działania armi Chmielnickiego wypierały najeźdźców. Przeciwko atomowi wystąpiłj edyny wówczas wierny sojusznik Rzeczypo-
spolitej-chan krymski Mohammed Girej, zadając klęskę wojskom kozackim w bitwie pod Jezierną (10 XI 1655).