profil

Dąb szypułkowaty

poleca 84% 2751 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Opis botaniczny

Gatunek dębu, drzewa liściastego z rodziny bukowatych,
występujący w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii)
oraz południowo - wschodniej Azji.
W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego.

Gatunki
? dąb bezszypułkowy (Quercus petraea)
? dąb błotny (Quercus palustris Mnchh.) - gatunek uprawiany
? dąb czerwony (Quercus rubra L.)
? dąb omszony (Quercus pubescens Willd
? dąb szypułkowy (Quercus robur L.)

Liść, kwiat, owoc.

Pień
Drzewo rosnące swobodnie ma krótki pień dochodzący do 2-3m średnicy, konary są grube i rozłożyste. Młode drzewo ma korę gładką, błyszczącą, brązowawą lub biało-szarą, stare - grubą, szarą do ciemnoszarej, głęboko, podłużnie spękaną . Z pnia często wyrastają konary zaledwie kilka metrów nad ziemią, co nadaje drzewu wygląd dwupiętrowy.
Pąki
Skrętoległe (2/5), jajowate, przekrój poprzeczny zbliżony do pięciokąta. Łuski brązowe, czarno obrzeżone, końce czarne, szaro owłosione
Liście
Ułożone skrętolegle, 5-18cm długości, skórzaste, nagie, z lekko szarozielonym odcieniem, od spodu owłosione, z 3-6 parami zaokrąglonych klap, ogonki liściowe krótkie (do 1cm), nasady uszate lub
sercowate. Nerwy boczne dochodzą do końca klap
i do wcięć między nimi.

Kwiaty
Rozdzielne, rozdzielnopłciowe. Kwitną od
końca kwietnia do końca maja równocześnie z rozwojem liści. Kwiaty męskie ? długie i wiotkie, luźno zwisające kotki zgrupowane po kilka sztuk i wyrastające z pąków bocznych zeszłorocznych pędów. Kolor żółtawo ? zielony. Kwiaty żeńskie ? mało widoczne, drobne, kształt cebulkowaty. Zebrane po kilka na długiej szypułce wyrastają na pędach tegorocznych. Dają początek żołędziom.
Owoce
Orzechy potocznie nazywane żołędziami, po 2-3 na szypułce o dł. 2 do 5cm, mają kształt elipsoidalno - walcowaty. Długość 20 do 40mm, grubość 10 ? 18mm. Najgrubsze zazwyczaj w połowie długości. Znamię płaskie, szczyt słabo zaostrzony. Osadzone są w półokrągłych miseczkach (kopuła). Młode żołędzie mają wzdłużne, ciemniejsze pręgi. Na dojrzałych i suchych pręgi widoczne są po namoczeniu. Drzewo rosnące swobodnie owocuje po 40-50 latach, natomiast w zwartym lesie po 60 - 80.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata