profil

"Ten Obcy" - opracowanie

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26
poleca 83% 3015 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zenek
Postać, którą polubiłam najbardziej to tytułowy bohater, czyli Zenek Wójcik. Chłopiec ma około 16 lat. Mieszka we Wrocławiu. Zenek uciekł z domu, ponieważ jego ojciec był alkoholikiem, a matka zmarła. Chciał dostać się do swojego wujka Antosia do Strykowa.

Chłopiec jest osobą bardzo wrażliwą. Kiedy dowiedział się, że Marian i Julek nie odnaleźli jego wuja rozpłakał się. Posiadał honor i był dumny, ale miał problem z proszeniem o pomoc innych ludzi. Wykazał się też odwagą, ratując z niebezpieczeństwa małe dziecko i ryzykując własne zdrowie, a nawet życie. Potrafił docenić kogoś za jego życzliwość i dyskrecję. Tą osobą była Ula, w której Zenek zakochał się. Był też nieodpowiedzialny namawiając swoich towarzyszy do kradzieży jabłek oraz kiedy sam zabrał przekupce 50 złotych.

Wyglądem wyróżniał się. Kiedy trafił na wyspę wyglądał jak włóczęga. Miał brudne i dziurawe ubranie. Miał ciemne włosy

Według mnie Zenek to bardzo interesująca postać i warto byłoby się z nim zaprzyjaźnić.

Ula
Ula Zalewska jest wychowana przez ciotki, ponieważ jej rodzice rozwiedli się jak ona była małą dziewczynką. A kilka lat po rozejściu się jej rodziców zmarła jej mama. W Olszynach mieszka jej ojciec, który jest lekarzem. Dziewczynka ma do niego wielki żal, że zostawił ją i matkę dla innej kobiety i zerwał kontakt. Dopiero jak zmarła jego druga żona, zaprosił Ulę na wakacje do Olszyn. Choć tak naprawdę pisał do niej listy, lecz ciotki chowały je, bo nie chciały, żeby ona utrzymywała z ojcem kontakt.

Ula jest dziewczynką zgrabną i smukłą. Jest bardzo małomowna, skryta i nieśmiała. Nie lubi się zwierzać, ponieważ próby opowiedzenia przyjaciółce o sobie kończą się niepowodzeniem. Pestka słuchając myśli o czymś innym. To bardzo onieśmiela dziewczynkę, a poza tym bardzo trudno jest jej mówić o swoim nieszczęściu.

Delikatność i urok osobisty zjednują Uli przyjaźń Zenka - to właśnie ją obdarzył zaufaniem i jej powierzył swoje sekrety. Ula jest bardzo dobra i opiekuńcza. Opiekowała się psem Dunajem i pracowała u pana Józiaka, żeby oddać pieniądze przekupce, które ukradł Zenka.

Ula jest dziewczynką, która ma bardzo trudne życie. Na szczęście pogodziła się z ojcem i wszystko sobie wytłumaczyli.

Julek
Jeden z bohaterów powieści "Ten Obcy" to Julek Miler. Jest najmłodszy z grupy dzieci z wyspy. Jest on uczniem szkoły podstawowej. Ma rodziców i kuzyna - Mariana Pietrzaka. Pierwszy raz wakacje spędził u dziadków na wsi w Olszynach.

Julek jest bardzo niski i chuderlawy. Ma szpiczaste uszy i bystre, ciemne oczy. Posiada małe pięści, lecz nie zrażony tym, jak bohater udał się na pomoc Zenkowi.

Chłopiec ten jest bardzo dziecinny i naiwny, ale też pomocny i zawsze chętny do działania. Ponieważ jest jeszcze dzieckiem, odczuwa każde ograniczenie swobody jeszcze boleśniej niż inni. Kiedy dowiedział się o obcym na wyspie, chciał od razu go pobić, co świadczy też o jego lekkomyślności. Bardzo często Julek kierował się emocjami, przez co miał kłopoty. Nieraz wpadał w furię, której doświadczał w sytuacjach jego bezsilności. Uwielbiał samochody osobowe. Potrafił określić markę i stan każdego modelu.

Moim zdaniem Julek jest postacią pozytywną. Chociaż jego decyzje i zachowanie było nieprzemyślane, zawsze wprowadzał do powieści coś ciekawego, coś, co kusiło czytelnika do dalszego czytania. Postać ta jest bardzo ważna, bo gdyby nie udział Julka, książka stałaby się monotonna i szara.

Opracowanie:

1. Czas i miejsce akcji:
- lato, wakacje, Olszyny

2. Bohaterowie:
- pierwszoplanowi: Zenek Wójcik, Ula Zalewska
- drugoplanowi: Marian i Julek, Pestka Ubyszówna, doktor Zalewski
- epizodyczni: dziadkowie Julka i Mariana, mama Pestki, Wiktor, Waldek

3. Zdarzenia (akcja powieści):
- pojawienie się Zenka na wyspie
- zapoznanie się z dziećmi
- rozmowa z Ulą
- opuszczenie wyspy
- ratunek dziecka
- kradzież pieniędzy
- kolejna pomoc przyjaciół
- odnalezienie pana Janicy
- wyjazd Zenka

4. Wydarzenia poprzedzające akcję (wspomnienia Zenka):
- śmierć matki Zenka
- złe stosunki z ojcem
- ucieczka z domu

Plan wydarzeń:

1) Przybycie obcego na wyspę.
2) Rozmowa Uli z Zenkiem.
3) Wizyta u lekarza.
4) Ucieczka i powrót Zenka.
5) Postanowienie odnalezienia wujka Zenka Antoniego Janicy.
6) Wyprawa rowerowa.
7) Smutna wiadomość
8) Niezadowolenie nowo poznanego chłopca.
9) Ratunek Dunaja-Zenek bohaterem.
10) Brak pieniędzy.
11) Kradzież jabłek.
12) Smutek Uli.
13) Odejście Zenka.
14) Kłótnia braci.
15) Powrót chłopca.
16) Ratunek dziecka.
17) Zachwyt mieszkańców wsi.
18) Praca Uli.
19) Wyjawienie tajemnicy rodzicom.
20) Pomoc doktora Zalewskiego.
21) Odnalezienie wujka Zenka przez policję.
22) Wyznanie miłości.
23) Odprowadzenie przyjaciela na kolejową stację.
24) Pożegnanie.
25) Oświadczenie pisania korespondencji.
26) Odjazd Zenka do wuja Antoniego

Streszczenie lektury

Akcja powieści rozgrywa się w osadzie Olszyny. Obok tej wsi płynęła rzeka Młynówka, na której po powodzi powstała wyspa połączona brzegiem jedynie poprzez przewrócone drzewo. Wyspa stała się miejscem czworga dzieci: Mariana Pietrzyka, Julka Milera (ciotecznych braci) oraz Pestki Ubyszówny i Uli Zalewskiej.

O kryjówce na wyspie nie wiedział nikt z mieszkańców wsi. Dlatego też z najwyższym zdumieniem dzieci któregoś dnia odkryły, że ktoś tam był, palił ognisko, biwakował. Pierwsze nieznajomego zobaczyły dziewczyny - spał pod leszczyną. Pestka pobiegła po chłopców, natomiast Ula obserwowała śpiącego. Był nim kilkunastoletni chłopiec: wyraźnie zmęczony, wychudzony, w podniszczonym ubraniu. Niebawem obudził się i Ula zaoferowała mu pomoc. Okazało się, że nieznajomy jest ranny w nogę, ma gorączkę. Tajemniczy przybysz nie chciał niczego mówić o sobie, każdą informację uzyskiwano z największym trudem. Zenek, bo tak miał na imię, powiedział, że przyjechał do Olszyn autostopem, podróżuje zaś do Strykowa, gdzie przy budowie mostu pracuje jego wujek.

W następnych dniach Zenek nie był bardziej skory do rozmowy. Pogarszał się też stan jego nogi, którą, mimo oporu chłopca, opatrzył ojciec Uli, miejscowy lekarz. Zenek wyruszył w dalszą drogę, ale niezagojona rana zaczęła krwawić i wrócił na wyspę. Czteroosobowa "załoga" wciąż opiekowała się nim, dzieci wynosiły z domów pożywienie, zbudowały szałas, były wobec Zenka bardzo troskliwe. Ten ostatni wciąż niewiele mówił, unikał kontaktów z kimkolwiek, czasami sprawiał nawet wrażenie opryskliwego.

Pewnego dnia Marian i Julek pojechali na rowerach do Strykowa, by odszukać wujka Zenka. Niestety, okazało się, że pana Antoniego Janicy tam nie ma, że w tej miejscowości nie budują mostu i nikt nie wie, gdzie on aktualnie pracuje. W międzyczasie Zenek powiedział nieco więcej o sobie: mieszkał we Wrocławiu, jego matka nie żyje, natomiast ojciec jest dla chłopca zły, nie chce go -- stąd ucieczka z domu. Wiadomość o nieobecności wujka załamała "obcego".

Mijały dni. Zenek wciąż mieszkał na wyspie, a "załoga" nadal opiekowała się nim. Któregoś dnia Zenek dał dowód niezwykłej odwagi, ratując dziecko od śmierci w wypadku drogowym. Jednak bezpośrednio po tym pięknym czynie kradł jabłka i namówił do tego część "załogi". Mało tego, pewnego dnia Marian dowiedział się, iż Zenek na targu w Łętowie ukradł pieniądze przekupce. Gdy wydała się ta tajemnica, chłopak, po rozmowie z Ulą, do której odczuwał wyraźną sympatię, zniknął z Olszyn.

"Załoga" nie mogła zapomnieć o Zenku. Szczególnie Ula, która głęboko przeżywając dokonaną przez chłopca kradzież, postanowiła zarobić 50 złotych i zwrócić je przekupce. Tak też zrobiła.

Poszukiwania Zenka nie przynosiły rezultatu. Aż nagle Julek spotkał go na targu w Łętowie - Zenek grał w karty z grupą chuliganów. Wiadomość o tym, że Ula oddała pieniądze zrobiła na Zenku duże wrażenie, jednak nie chciał wrócić na wyspę.

Wreszcie wrócił. Zaczął pracować, by zwrócić Uli pieniądze. Jednak konflikt z miejscowymi chłopcami doprowadził do tego, że ci ostatni postanowili zainteresować milicję nieznajomym. Zenek musiał się schować w innym miejscu. Został gościem doktora. Ku zaskoczeniu Uli, której stosunki z ojcem układały się dotychczas źle, dziewczyna uważała, że ojciec jej nie kocha, nie ufała mu. Sprawa Zenka stanowiła przełom w ich życiu. Odbyła się długa rozmowa Uli z ojcem, podczas której wyjaśniono wiele spraw (matka dziewczyny nie żyła), doktor okazał się kochającym ojcem, nie zaś zimnym i surowym człowiekiem.

Zenek bardzo dobrze czuł się w domu Uli. Doktor osobiście pojechał do Tczewa, gdzie pracował pan Janica. Wujek był gotów przyjąć do siebie Zenka, z radością podjął się trudu wychowywania go.

Zenek wyjechał. Zostawił list do Uli, w którym zapewniał ją o swej miłości. Wyjaśnił też ostatecznie, dlaczego uciekł z domu - jego ojciec pił, znęcał się nad synem. W kopercie było również pięćdziesiąt złotych - zwrot długu. List kończył się zapewnieniem, że Zenek nigdy nie zapomni Uli i któregoś dnia wróci do Olszyn.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy

Marian to brat cioteczny Julka, a nie kuzyn.A tak poza tym dużo błędów. :D

dokładnie @witowianka !!!

hahaha :D Co za dyslektyk to napisał :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 8 minut

Ciekawostki ze świata