Długo można by zastanawiać się, jakim tak naprawdę człowiekiem był Bonaparte. Po Napoleonie pozostała legenda rozpowszechniana przez romantyków żywa do dziś o genialnym żołnierzu i spadkobiercy rewolucji, walczącym o wolność uciskanych ludów i realizację rewolucjonistycznych zasad, pokonanym przez siły reakcji.
O tym jak bliską osobą w sercach Polaków był ten największy dobrodziej, dobroczyńca Polski w tamtych czasach, świadczy fakt, iż jako jedyne państwo na świecie mamy jego imię w naszym hymnie narodowym: "... Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy". Nie tylko tam ono padło. Mickiewicz ku pokrzepieniu polskich serc w swoim dziele "Pan Tadeusz" także je umieścił: "Bóg jest z Napoleonem, Napoleon jest z nami?". Wielu polskich pisarzy wspominało o nim w swoich wersach. Był to Stefan Żeromski w "Popiołach", a także Gąsiorowski, Berent, Tetmajer i inni.
Bonaparte w traktacie z Austrią, w 5 artykule obiecał, iż utworzy po wyprawie do Rosji Królestwo Polskie. Dotrzymał umowy, nie stworzył może Królestwa Polskiego, ale Księstwo Warszawskie. W społeczeństwie Księstwa Warszawskiego cały czas dominowała orientacja profrancuska, wiążąca z Napoleonem nadzieję na odbudowę niepodległej Polski. Polacy ufali cesarzowi francuskiemu. Niektórzy uważają, że chciał on tylko wykorzystać Polskę w celu podbicia Rosji. Rzeczywiście byliśmy najbardziej na wschód wysuniętą pomocną mu jednostką, ale nie zapominajmy o tym, iż Bonaparte bronił swoich poddanych
i chciał dla nich jak najlepiej przy okazji wspierając nas. Kto wie czy dzisiaj istnielibyśmy na mapach Europy? Dzięki niemu zawalczyliśmy o niepodległość. Gdyby nie było Księstwa Warszawskiego i zamieszania napoleońskiego, to nie byłoby po Kongresie Wiedeńskim autonomicznego Księstwa Warszawskiego ani też niesamowitego skoku cywilizacyjno-administracyjno-legislacyjnego, jakiego dokonaliśmy jako społeczeństwo i państwo podczas tych kilku lat na małym, ale własnym skrawku ziemi.
Napoleon Bonaparte nadał nam konstytucję opartą na jego kodeksie (Kodeks Napoleona). Wprowadził zasady równości wobec prawa oraz wolności osobistej m.in. zniesienia poddaństwa chłopów bez ich uwłaszczenia. Dał także prawo wyborcze górnym warstwom mieszczaństwa, niektórym grupom inteligencji i chłopom oczynszowanym oraz zasłużonym żołnierzom. Pomagał Polakom jak tylko mógł. Wzrosło poczucie bezpieczeństwa. Zaczęli być bardziej pewni siebie oraz zaczęli walczyć o swoje.
Warto też wspomnieć, że dla Napoleona walczyły dwa Legiony Polskie. Zgodził się bez żadnych problemów na warunki umowy, jakimi było np.: noszenie mundurów polskich przez legiony. Obok przygotowania bojowego i musztry legioniści uczyli się czytania
i pisania, poznawali historię ojczystą. Legiony rozpadły się z czasem, ale szybko powróciły. Pośpieszyły z pomocą Bonapartemu przeciw armii pruskiej. Walkę o całość ojczyzny podsycał wśród Polaków Napoleon.
Podsumowując, uważam, że każdy człowiek ma swoje złe i dobre strony, więc długo można by rozważać nad Napoleonem, lecz niewątpliwie pomógł on nam, Polakom. I za to bądźmy mu wdzięczni.