profil

Pole magnetyczne planet.

poleca 85% 814 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

POLE MAGNETYCZNE

Aby planeta posiadała pole magnetyczne muszą być spełnione pewne warunki:
musi istnieć początkowe, choćby szczątkowe pole magnetyczne, które w procesie dynamo będzie wzmacniane
? musi istnieć we wnętrzu planety warstwa w stanie ciekłym, przewodząca elektrycznie
? musi istnieć źródło energii, które będzie ten region utrzymywać w ruchu
We wnętrzu Ziemi za dynamo odpowiedzialna jest warstwa ciekłego żelaza, której z pewnością brakuj na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.

MARKURY.

Charakterystyka planety:
średnica [km] 2 439
średnica [% Ziemi] 0,3824
długość roku 88 dni ziemskich
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 0,378

Pierwsza według Układu Słonecznego planeta, jest jedna z planet skalnych. Pole magnetyczne w niej wytwarzane stanowi ok. 1% wartości pola magnetycznego ziemskiej czyli jest o 100 razy słabsze . Jej istnienie wiąże się z obecnością wewnątrz globu dużego płynnego żelazowo-niklowego jądra.

WENUS.

Charakterystyka planety:
średnica [km] 6 052
średnica [% Ziemi] 0,9489
długość roku 225 dni ziemskich
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 0,894

Druga planeta Układu Słonecznego. Pole magnetyczne Wenusa jest ono o trzy razy słabsze od ziemskiego. Uważa się, że słabe pole magnetyczne Wenus powstaje w wyniku działania wiatru słonecznego z jonosferą pierwszej planety, Wenusjańskie pole jest zbyt słaba, by ochronić atmosferę planety przed cząstkami niesionymi przez wiatr słoneczny. Dlatego Wenus utraciła wodór, a pośrednio wodę.

ZIEMIA.

Charakterystyka planety:
średnica [km] 1 745,591
długość roku 365 dni ziemskich
Liczba księżyców 1

Pole magnetyczne wytworzonemu przez wielki magnes w kształcie kuli, którego bieguny położone są w pobliżu biegunów geograficznych. Oś magnetyczna nie pokrywa się jednak z osią obrotu Ziemi, lecz jest od niej odchylona o kilkanaście stopni i zmienia swoje położenie w czasie. Wychylenie wynosi 11. Pole magnetyczne Ziemi powstaje w zewnętrznym płynnym jądrze Ziemi w wyniku ruchów konwekcyjnych porządkowanych przez ruch wirowy Ziemi.

MARS.

Charakterystyka planety:
średnica [km] 3 393
średnica [% Ziemi] 0,5326
długość roku 687 dni ziemskich
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 0,379
Liczba księżyców 2

Na Marsie nie występuje pole magnetyczne podobne do ziemskiego. Planeta posiada natomiast słabe pole dipolowe o lokalnym charakterze. Obserwacje dokonane przez sondę wykazały, że w skorupie planety znajdują się na przemian położone pasma o przeciwnej biegunowości magnetycznej, o szerokości przeważnie ok. 160 km i długości ok. 1000 km. Podobne struktury można znaleźć na dnie ziemskich oceanów. Istnienie pasm jest dowodem występowania w przeszłości ruchów tektonicznych płyt, a to jest przesłanką świadczącą o tym, że w przeszłości na Marsie istniało pole magnetyczne, generowane ruchem płynnego jądra. Obecnie brak globalnego pola magnetycznego wyklucza istnienie płynnego jądra we wnętrzu Marsa

JOWISZ.

Charakterystyka planety
średnica [km] 71 4928
średnica [% Ziemi] 11.194
długość roku 11,9 lat ziemskich
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 2,54
Liczba księżyców 16

Jest to piąta planeta wedug Układu Słonecznego i zarazem najwieksza. Jowisz ma bardzo silną i rozległą magnetosferę, która jest największym obiektem w Układzie Słonecznym. Pole magnetyczne Jowisza jest 10 razy silniejsze niż ziemskie i produkuje 20 tysięcy razy więcej energii. Pomiary wykazały, że północny biegun magnetyczny pola znajduje się w miejscu południowego bieguna geograficznego, natomiast oś pola jest odchylona od osi obrotu planety o 11, podobnie jak w przypadku ziemskiego pola magnetycznego.

SATURN.

Charakterystyka planety:
średnica [km] 60 268
średnica [% Ziemi] 9,41
długość roku 29,5 lat ziemskich
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 1.07
nachylenie osi względem orbity[] 26,73
Liczba księżyców 18

Pole magnetyczne Saturna jest generowane w ciekłym metalicznym jądrze planety. Jego natężenie zmienia się cyklicznie na skutek rotacji ciała i dzięki temu może posłużyć do oszacowania jej tempa. Jest to najdokładniejszy pomiar w historii.

URAN.

Dane planety:
średnica [km] 26 071
średnica [% Ziemi] 4,1
długość roku 84 lata ziemskie
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 0,8
Liczba księżyców 15


Pole magnetyczne Urana jest trzy razy silniejsze niż Ziemskie. Środek pola magnetycznego nie pokrywa się z centrum planety, a linie pola nachylone są pod kątem 59 względem osi rotacji. Źródłem pola magnetycznego Urana jest prawdopodobnie znajdujący się pod wysokim ciśnieniem i przewodzący elektryczność ocean wody i amoniaku oddzielający jądro i atmosferę planety.


NEPTUN.

Dane planety:

średnica [km] 24 764
średnica [% Ziemi] 3,9
długość roku 164,8 lat ziemskich
przyciąganie na powierzchni [% Ziemi] 1,2
Liczba księżyców 8

Planeta posiada pole magnetyczne, którego bieguny nie pokrywają się jednak z osią obrotu planety i nachylone są do niej pod kątem 47. Magnetyzm Neptuna jest mniej więcej dwa razy słabszy od Urana i dwukrotnie słabsze od ziemskiego.


PS. Jak co to pisac na gg: 1524201

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata