Na ziemi żyje wiele milionów gatunków.Każdy z nich jest inny.Uporządkowanie tej ogromnej różnorodności organizmów jest niezbędne do poznania zrozumienia praw rządzących przyrodą.Koty domowe różnią się od siebie wieloma cechami, m.in. barwą sierści, która może być czarna, biała, ruda, szara. Mają też wiele cech wspólnych, takich jak np. podobne rozmiary, długość ogona, kształt uszu. Mogą się krzyżować ze sobą, w wyniku czego rodzą się podobne od nich zdrowe dzieci. Jeśli porównasz kota domowego z lwem, to stwierdzisz, że zwierzęta te wyraźnie się od siebie różnią, choćby wielkością ciała czy obecnością grzywy u samca lwa. Zauważysz też pewne cechy, m.in. podobne wąsy, podobnie wyglądające łapy i ogon.
Grupy osobników, które są bardziej podobne do siebie niż do innych grup, żyją w określonych środowiskach i są zdolne do wydawania płodnego potomstwa w warunkach naturalnych, nazywamy je gatunkami
Kot dobowy jest innym gatunkiem, a lew innym. Zwykle przedstawiciele jednego gatunku nie mogą się krzyżować z osobnikami innego gatunku. Są jednak odstępstwa od tej reguły. Pewne gatunki roślin, np. występująca w Azji sosna himalajska oraz występująca w Ameryce Północnej sosna wejmutka, który w naturze się nie krzyżują, ponieważ rosną na odległych od siebie obszarach, w uprawie na jednym terenie mogą się krzyżować i dawać płodne potomstwo.