W erze komputerów rozpowszechniło się wiele rozrywek, m.in. gry komputerowe. Zdania na ich temat są podzielone: część społeczeństwa nie widzi w nich nic poza niewinną rozrywką, którą moim zdaniem są, a druga część uważa, że gry ogłupiają, że przez nie wzrasta przestępczość, że są przyczyną wielu chorób np.: skrzywienia kręgosłupa, pogorszenie wzroku itd.
Chociaż wyróżniamy wiele typów gier (RPG, strategie, symulatory, przygodowe, logiczne) jednak najbardziej atakuje się gry akcji (czyli tzw. strzelanki ), w których ,,krew leje się gęsto?. Jednak mało kto zauważa, że można tę krew ograniczyć lub nawet wyłączyć. Czasami zdarzają się gry, w których takiej opcji nie ma, ale wtedy ma ona odpowiedni znaczek: 18 lat.
Przeciwnicy gier mówią, że gry powodują wzrost agresji u graczy. Czyżby? A może to wina złego wychowania, może to rodzice zaniedbali dziecko, które teraz niszczy przystanki i napada na staruszki. Nie dostrzegając własnych błędów wychowawczych rodzice obwiniają gry o degenerację swoich pociech. Na przestrzeni wieków przestępczość malała i wzrastała na długo zanim powstały komputery, więc nie można mówić że gry są przyczyną jej teraźniejszego wzrostu.
Zdarza się w środowisku graczy wiele poważnych chorób, spowodowane długim siedzeniem przed komputerem. Temu trudno zaprzeczyć gdyż komputer, jak każda przyjemność, uzależnia. Jednak da się temu zapobiec ograniczając czas grania do maksymalnie 2-ch godzin na dzień. Jest to bardzo trudne, szczególnie dla graczy z długoletnim ,,stażem? i wielu z nich na takiej ,,diecie? wytrzymuje tydzień może dwa.
Pomimo tej wady mówi się, że wiele gier posiada walory edukacyjne, m.in.: usprawnianie umiejętności postrzegania, kojarzenia, logicznego myślenia. Doskonalą refleks, koordynację wzrokowo - ruchową, zręczność manualną. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Sprzyjają rozwijaniu umiejętności planowania strategicznego, poszerzaniu wyobraźni. Uczą podejmowania decyzji i zastanawiania się nad ich konsekwencjami.
Podstawową funkcją gier komputerowych jest dostarczanie rozrywki, a więc także relaksu. Seans przed komputerem pozwala wielu osobom rozładować codzienne stresy i zaznać satysfakcji ze zwycięstwa. Chwila odpoczynku od natrętnej rzeczywistości pozwala odpocząć i nabrać nowych sił do zmagania się z życiem.
Dla wielu osób gry komputerowe stanowią interesujące hobby. Zbierają oni różne materiały związane z grami, dyskutują na ten temat ze znajomymi, organizują spotkania dla graczy... To dobra alternatywa dla budki z piwem i smętnego przesiadywania na ławce lub klatce schodowej.
Na końcu muszę powiedzieć, że wiele wypowiedzi na temat szkodliwości gier są wygłaszane przez ,,laików?, którzy nie grali w żadną z nich i tylko powtarzają w kółko te same argumentu, usłyszane ,,na salonach?. Gry komputerowe będą jeszcze długo przyczyną sporów, w końcu jednak spowszednieją i na zawsze wpiszą się w naszą kulturę.