profil

Podstawy przedsiębiorczości - zaliczenie

poleca 85% 527 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1) Definicja przedsiębiorczości, przedsiębiorcy.

Przedsiębiorczość - cecha działania zmierzającego do zapewnienia racjonalnej i efektywnej koordynacji zasobów gospodarczych przedsiębiorstwa oraz umożliwiającego osiąganie racjonalności gospodarowania oraz efektywności ekonomicznej, która wyraża stopień osiąganej racjonalności.

Przedsiębiorca - ktoś, kto bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko prowadzenia przedsiębiorstwa (działalności gospodarczej) spodziewając się uzyskania z tego dochodu (zysku). Przedsiębiorca podejmuje decyzje o tym, co będzie wytwarzanym produktem (może to być przedmiot, mogą to być usługi), kupuje urządzenia. Przedsiębiorca umiejętnie łączy siłę roboczą (pracę), kapitał (środki finansowe) i materiały potrzebne do wytworzenia produktu. Jeśli przedsięwzięcie się uda, przedsiębiorca jest nagradzany dochodem, jeśli nie ponosi straty.

2) Cechy przedsiębiorczości.

Cechy przedsiębiorcy:
- aktywność i inicjatywa
- zrównoważenie intelektualne i emocjonalne
- zdolność przewodzenia ludziom , i umiejętność podejmowania decyzji
- odwaga, zdolność podejmowania ryzyka
- pewność siebie
- ambicja i wytrwałość
- musi posiadać niechybną widzę
- twórcze podejście do problemów
- umiejętność efektywnego komunikowania się z ludźmi
- elastyczne myślenie
- pionierstwo
- asertywność

Cechy przedsiębiorstw:
- Niezależne finansowo (głównie opierają się o wypracowanie środki), chociaż mogą korzystać z dotacji i darowizn.
- nie dokonują podziału zysków, nadwyżki są inwestowane w działalność społeczną i rozwój.
- demokratyczny sposób zarządzania: jedno miejsce , jeden głos; proces podejmowania decyzji nie jest podporządkowany udziałom kapitałowym.
- Możliwe zaangażowanie wolontariuszy , ale podstawą jest personel płatny.
- Współudział w zarządzaniu , podejmowaniu decyzji użytkowników i beneficjentów
(partycypacyjny charakter)
- uczestniczenie użytkowników i beneficjentów w procesie produkcji Lub oferowaniu usług na zasadzie umowy o pracę.
- Podejmowanie ryzyka ekonomicznego na znacznym poziomie.
- działalność PS jest ukierunkowana na rzecz wspierania rozwoju społeczności lokalnej; Produkcja dóbr i usług , które nie są zaspakajane ani przez rynek ani przez państwo.
- Działalność ma lokalny charakter i jest wynikiem kolektywnych wysiłków obywateli należących do danej wspólnoty .
3) Czy każdy musi mieć pomysł na biznes?

Tak, bez niego nie można zacząć jakiejkolwiek działalności, wszystko zaczyna się od pomysłu.


4) Co jest potrzebne by osiągnąć zamierzony cel?

Trzeba wziąć pod uwagę środki finansowe i rzeczowe np. materiały, surowce, maszyny oraz ludzi z wiedzą i kwalifikacjami a także ryzyko bankructwa.


5) Czym jest asertywność?

Asertywność - Pewien określony zachowania się i postępowania : zdolność do szczerego i bezpretensjonalnego wyrażenia swoich emocji , odczuć i stanowisk. Jest to postawa która wyklucz zachowanie agresywne , oraz lekceważenie praw i wolności własnych lub innych ludzi , wyraża ona się umiejętnością bezpośredniego przekazywania swojej opinii, przekonań , poglądów i potrzeb , a także swobodną łatwością dzielenie się wiedzą o swoich priorytetach i wyznanym systemie wartości . istotą zachowania asertywności jest umiejętność odmawiania tzn. mówienia ?NIE? w sposób pewny zdecydowanie a jednocześnie nie uwłaczający godności innych osób i zawsze z podaniem konkretnej przyczyny odmowy. Asertywność okazuje się często przydatna , w przypadku zaistnienia konfliktu gdy za jej pomocą udaje satysfakcjonującego dwie strony kompromisu. Z drugiej strony Asertywność polega także na umiejętności przyjmowanie poda swoim adresem zarówno pochwał i komplementów ,jak i krytyki i negatywnych ocen.


6) Czym jest kreatywność?

Kreatywność - proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei , koncepcji lub nowych skojarzeń , powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami, myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywa , bardziej codzienna kreatywności , mówi że , jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego (dobry pomysł).


7) Co to jest innowacyjność?

Innowacyjność ? wprowadzenie czegoś nowego; reforma, zmiana na lepsze, szybkość zdarzeń (człowiek zna odpowiedz zanim usłyszy pytanie, wykorzystanie chwili inna nazwa przedsiębiorczości)


8) Czym jest etyka?

Żadnej firmie nie można łamać norm uznanych, żadna firma nie powinna się przyczyniać do tego, żeby jej etos był gorszy niż etos otaczającego ją społeczeństwa, żaden pracownik nie powinien się godzić na to, żeby jego osobiste zasady etyczne były przez tę firmę łamane. Bardzo widoczne postępowanie etyczne jest widoczne w małych firmach, ponieważ odpowiada za to jedna osoba, nie ma możliwości obarczenia winy kogoś innego. Etos przedsiębiorczości stanowi przewodnie role oraz zespół wartości i krytyków . Wpływają one na kształtowanie się form i wzorców postępowania ludzi a także instytucji, tworzy się pewna równowaga, która mobilizuje do określonych zachowań . Powstaje więc system.


9) Biznes kiedyś i dziś

Niegdyś mówiło się głównie o tym, że biznes powinien być skuteczny i dochodowy. Dziś większy nacisk kładzie się też i na to by był on etyczny i propagował zdrową konkurencję.


10) Geneza przedsiębiorczości społecznej.

-Koncepcja PS wychodzi z Włoch z lat 90 z ustawy o spółdzielniach socjalnych z 1991r.
-Przyczyny powstania należy upatrywać w braku zaspokojenia przez służby publiczne wielu potrzeb społecznych.
-Według OECD rozwój PS jest rezultatem przemian powojennych systemów socjalnych, mankamentów rynku w zakresie dostarczenia określonych dóbr społecznych , współpracy partnerów gospodarczych i społecznych oraz skutkiem wzrostu popytu na usługi społeczne w miejscu zamieszkania.


11) Czym jest organizacja?

Organizacja - to system, zorientowany na realizację określonych celów, którego uporządkowane części współprzyczyniają się do powodzenia całości, a powodzenie całości jest istotnym warunkiem powodzenia części.


12) Zarządzanie i funkcje zarządzania.

Zarządzanie - to oddziaływanie na zasoby ludzkie rzeczowe ,finansowe i informacyjne we wnętrz i na zewnątrz organizacji. Ukierunkowane na osiągnięcie lub osiąganie jej celów (a ściślej celów dominującej w niej koalicji kierownictwa )wynikające z prawa własności lub prawa dysponowania się .

Funkcje:
- planowanie ?określenie kierunku zadań
- organizowanie ? pozyskanie elementów które wystąpiły w planowaniu oraz uporządkowaniu ich w określonej kolejności.
- motywowanie ? skłania ludzi do określonych działań.
- kontrolowanie - pełnienie kontroli nad realizowaniem określonych celów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata
Typ pracy