profil

Berlin

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-10
poleca 85% 2219 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Berlin jest stolicą i jednocześnie największym miastem Niemiec, posiadającym status landu, położonym nad rzeką Sprewą. Miasto leży tylko około 70 kilometrów od granicy z Polską. Zajmuje powierzchnię 890 km² i zamieszkuje je około 3,4 mln osób.

Założone w IX wieku przez plemiona słowiańskie, Berlin nosił łacińską nazwę Berolina. W swojej historii wielokrotnie pełnił funkcję stolicy różnych państw niemieckich, w tym Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, a od 1864 roku był stolicą Związku Północnoniemieckiego. Od 1871 roku stał się stolicą zjednoczonych Niemiec, zarówno jako cesarstwo, jak i później republika. Od 1451 roku służył również jako rezydencja brandenburskich margrabiów i elektorów.

W XVII wieku Berlin został znacząco rozbudowany, włączając w swoje granice kilka przedmieść. W 1701 roku Fryderyk I podniósł go do rangi stolicy. W 1709 roku zjednoczono miasta i gminy Berlin, Colln, Friedrichswerder, Dorotheenstadt i Friedrichstadt w jedno większe miasto Berlin. Następnie miasto rozszerzyło się o kolejne przedmieścia.

W 1861 roku obszar Berlina ponownie się powiększył przez włączenie miejscowości takich jak Wedding, Moabit oraz przedmieścia po stronie Tempelhofu i Schönebergu. W 1871 roku Berlin stał się stolicą nowo powstałej Rzeszy Niemieckiej.

Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku w Berlinie ogłoszono republikę. W 1920 roku, w wyniku tzw. Ustawy o Wielkim Berlinie, znacznie rozszerzono obszar miasta, przyłączając kilka miast i kilkadziesiąt wsi. Wówczas liczba mieszkańców Berlina wzrosła do około 4 milionów.

Po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 roku, Berlin stał się stolicą III Rzeszy. W 1936 roku odbyły się tam igrzyska olimpijskie. Planowano rozbudowę Berlina na stolicę świata, lecz plany te pokrzyżowała klęska Niemiec w II wojnie światowej oraz znaczne zniszczenia miasta. Podczas alianckich bombardowań i radzieckiego oblężenia wiele obszarów zabudowy zostało całkowicie zniszczonych.

Po II wojnie światowej Berlin został podzielony na cztery sektory okupacyjne przez aliantów. Przed ponownym zjednoczeniem Niemiec miasto było podzielone na wschodnią część, stanowiącą sektor sowiecki i stolicę NRD od 1949 roku, oraz zachodnią (Berlin Zachodni), stanowiącą enklawę RFN utworzoną z francuskiego, brytyjskiego i amerykańskiego sektora okupacyjnego.

W latach 1948-49 Sowieci wprowadzili blokadę Berlina Zachodniego, na co alianci zachodni odpowiedzieli uruchomieniem mostu powietrznego z zaopatrzeniem. W latach 1961-1989 Berlin Zachodni był otoczony Murem Berlińskim, którego zburzenie stało się symbolem zjednoczenia dwóch części miasta oraz dwóch państw niemieckich. Od 1991 roku Berlin, zgodnie z decyzją Bundestagu, jest stolicą zjednoczonych Niemiec, a parlament i rząd obradują w Berlinie.

Berlin jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym Niemiec. Miasto słynie z przemysłu elektronicznego (w tym firmy Siemens), maszynowego, transportowego i odzieżowego. Jest też znaczącym ośrodkiem handlowym, goszczącym międzynarodowe targi i wystawy.

W porównaniu z innymi stolicami europejskimi, Berlin posiada stosunkowo niewiele zabytków, ale oferuje wiele muzeów i innych instytucji kultury, a także interesujących miejskich ogrodów. Do głównych zabytków Berlina należą:
- Brama Brandenburska,
- Reichstag,
- Mur Berliński,
- kościół Pamięci Fryderyka Wilhelma,
- Wyspa Muzeów z muzeum Pergamonu,
- Muzeum Egipskie w Berlinie,
- Muzeum Żydowskie w Berlinie,
- Ratusz,
- Grunewaldturm.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata