profil

Patriotyzm

poleca 85% 576 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Słowo ?patriotyzm? ma wiele znaczeń. Każdy rozumie je inaczej. Dla jednych jest to gotowość oddania życia za Ojczyznę, dla innych jest to po prostu szacunek dla państwa, siebie i innych Polaków, a dla jeszcze innych jest to tylko wywieszenie flagi 11 listopada w dniu Święta Niepodległości. Czym jest patriotyzm i jak ja go rozumiem? W poniższych argumentach postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Moim pierwszym argumentem jest przedstawienie definicji patriotyzmu. Ze słownikowego punktu widzenia, ?patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar. To stawianie dobra ojczyzny ponad własne. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.?
Moim drugim argumentem jest to, że patriotyzm to według mnie dbałość o dobre imię swojego kraju. Dbałość o symbole narodowe, takie jak: flaga, godło czy hymn państwowy. Jednak dla mnie patriota to ktoś, kto jest dumny ze swojej polskości i nie wstydzi się swojego pochodzenia. Mówi głośno o miłości do kraju, kultury, języka i tradycji i robi wszystko, żeby w tym kraju było lepiej. Nie pozwala również na obrazę swojego kraju.
Po trzecie w dzisiejszych czasach trudno być patriotą. Co prawda 11 listopada ludzie z dumą obchodzą Święto Niepodległości, czy 3 maja Święto Konstytucji. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co działo się w te dni, a jednak świętują .Wielu sądzi, że patriotami jesteśmy tylko w święta i w trudnych sytuacjach. To prawda! Na co dzień nie widać wyraźnych śladów patriotycznych postaw naszych rodaków.
Kolejnym argumentem jest obraz polskich kibiców na meczach piłki nożnej. Na stadionach można zaobserwować aktywnych polskich kibiców, lecz czy oni są patriotami? Z pewnością nie. Patriotyzm nie przejawia się agresją i nienawiścią do innych. Taką postawę można nazwać szowinizmem, a nie patriotyzmem. Dawniej chyba łatwiej było być patriotą, zwłaszcza w czasach zaborów i okupacji hitlerowskiej, kiedy to każdy chciał być wolny i walczył za kraj. Teraz w czasach pokoju, ludzie nie tylko stają się obojętni wobec własnego kraju, ale także w pogoni za pracą i lepszym życiem, potrafią go opuścić, często na zawsze.
Podsumowując, uważam że patriotyzm wciąż istnieje, i że w znacznej większości Polacy są patriotami. Trzeba jednak pamiętać, iż pojęcie patriotyzmu zależy od sytuacji. Inaczej postrzegamy je w czasie pokoju, a inaczej w trudnych chwilach jak na przykład wojna. Polacy mimo tego, że na co dzień nie okazują w sposób szczególny swojej polskości, w chwilach ciężkich mobilizują się i stają do walki, jak mało który naród.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata