Zgadzam się ze stwierdzeniem Goethe’go: „Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam”. Człowieka zawsze „dręczyła” ciekawość i ogromna chęć poznania świata. Prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni, ponieważ człowiek zawsze będzie dążył do lepszego, bardziej złożonego i szczegółowego poznania świata. Zawsze jednak będzie on krył w sobie mnóstwo tajemnic.
Już najwięksi twórcy Odrodzenia poznawali tajemnice budowy człowieka, dokonując nielegalnych sekcji zwłok. Pragnęli poznać szczegółu budowy ciała, jego organów i ich funkcjonowanie. Pragnęli też poznać otaczający świat i prawa jakim podlega. Najwięksi twórcy Odrodzenia byli wszechstronni np. Leonardo da Vinci: malarz, rzeźbiarz, inżynier, fizyk, biolog, astronom. Do jego osiągnięć zaliczamy m.in. plany budowy łodzi podwodnej, spadochronu i maszyny latającej. W tym okresie były również wielkie odkrycia geograficzne, które udowodniły, że Ziemia jest okrągła (Kolumb, Magellan). Dzięki takim ludziom cywilizacja zrobiła wielkie postępy w XV w. Był to ogromny sukces ludzkiego umysłu, który w dużej mierze poznał otaczający świat.
Upłynęło ponad 500 lat i obecnie człowiek opiera się na odkryciach twórców Odrodzenia, kontynuuje badania dotyczące genetyki, medycyny i zwalczania nowotworów. Naukowców bardzo też interesują tajemnicy wszechświata. Pytanie: czy oprócz nas istnieją jakieś inne żywe istoty? - nurtuje wielu naukowców. Największe mocarstwa prowadzą badania wszechświata na ogromną skalę.
W porównaniu z XV wiekiem osiągnięcia naszej cywilizacji są niesamowite. Jednak człowiek i jego natura nie uległa zmianie. Nadal pragnie odkrywać tajemnice, które rządzą jego organizmem i poznawać tajemnice wszechświata.
Na podstawie powyższych argumentów potwierdzam słowa Goethe’go: „Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam”.