Ze zjawiskiem elektryzowania ciał spotykamy się na co dzień. Z tymi zjawiskami związane jest chodzenie w butach, których podeszwy wykonane są z materiałów izolujących? Guma, tworzywa sztuczne, korzystanie z różnego rodzaju sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych, używanie odzieży syntetycznej, a także sprzętu audiowizualnego.
Telewizory, komputery, telefony komórkowe, z których zawsze chętnie korzystamy, emitują promieniowanie jonizujące powietrze. Powietrze takie bywa przyczyną bólów głowy, ogólnego złego samopoczucia i zmęczenia. Nowoczesne monitory komputerów w niewielkim stopniu jonizują powietrze, jednak te starszej generacji powinny być zabezpieczone w ekrany ochronne, ponieważ emitują bardzo dużo takich promieni. Zarówno przy pracy z komputerem należy zachować odpowiednią odległość, jak i przy oglądaniu programów telewizyjnych należy zachować bezpieczną odległość. Jeżeli używamy komputera, czy oglądamy telewizje w pokoju, w którym śpimy, to należy przed snem dobrze przewietrzyć pomieszczenie.
Telefony komórkowe zakłócają pracę rozruszników serca, dlatego też osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca nie powinny przebywać w zasięgu pola magnetycznego, wytworzonego przez telefony komórkowe. W samolotach, w szpitalach, gdzie używany jest delikatny sprzęt elektroniczny, również nie wolno używać aparatów komórkowych, gdyż zakłócają pracę tego sprzętu.
Zjawisko elektryzowania ciał często jest przyczyną różnego rodzaju alergii. W zakładach włókienniczych tkaniny syntetyczne zwijane są w bele, lub układane warstwami, które elektryzują się. Zbliżenie się do tak naelektryzowanych stosów tkanin grozi silnym wstrząsem spowodowanym wyładowaniem elektrycznym. Naelektryzowane warstwy tkanin lub papieru sklejają się, a przy próbie ich oderwania od siebie powodują powstanie iskier. W przypadku bardzo suchego podłoża może dojść nawet do wzniecenia pożaru, dlatego też w takich zakładach potrzebna jest szczególna ostrożność i przestrzeganie przepisów BHP.
Aby zmniejszyć elektryzowanie się tkanin i włosów, stosuje się płyny antystatyczne, oraz specjalne szczotki neutralizujące ładunki ujemne.
W atmosferze zawsze istnieje pewna liczba jonów, z którymi organizm ludzki umie sobie poradzić. W naszym otoczeniu pewne warunki, takie jak wysoka temperatura, wysokie napięcie, zwiększają liczbę powstających jonów. Nadmierny wzrost liczby jonów dodatnich w powietrzu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ubytek czerwonych ciałek krwi.
Niektórzy ludzie poprzez odczuwane zmiany w samopoczuciu potrafią przewidzieć nadchodzącą burzę. Na ogół przed burzą ludzie są rozdrażnieni, czują się gorzej, a reakcje na bodźce są wolniejsze. W czasie burzy wzrasta też liczba wypadków, zgonów, samobójstw.
Warto też powiedzieć, że istnienie burz jest też pożyteczne, ponieważ wyładowaniom elektrycznym w czasie burzy towarzyszy powstawanie w górnych warstwach atmosfery ozonu, który tworzy warstwę chroniącą nas przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca.
Elektrostatykę obecnie wykorzystuje się również w kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawionych na powierzchni papieru lub innych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie, a proszek zostaje przyciągnięty, pokrywając odciski palców.