profil

Czy warto oszczędzać?

poleca 85% 428 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Najpierw może kilka słów o tym, co to jest wogóle oszczędzanie.
Oszczędzanie jest to gromadzenie nadwyżek finansowych i czerpanie z nich korzyści w przyszłości. W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o rosnącej skłonności do oszczędzania. Znaczy to, że coraz więcej osób czy też gospodarstw domowych lub firm zaczyna odkładać swoje oszczędności, czyli to, co nie musi wydać na konsumpcję.
Moim zdaniem warto oszczędzać. Złożyło się na to kilka przyczyn.
Po pierwsze oszczędzając można wiele pozyskać o czym szerzej powiem w kolejnych akapitach.
Następnie za oszczędzone pieniądze można spełnić swoje marzenia, sprawić przyjemność komuś bliskiemu, krewnym.
Kolejno oszczędności często pozwalają nam na godne życie w razie np. przejścia na emeryturę bądź, gdy na przykład w razie nieszczęśliwego wypadku przez jakiś czas lub już na zawsze nie będziemy w stanie zarabiać na swoje utrzymanie.
We współczesnym świecie, co rusz słyszymy w telewizji, radiu, Internecie o jakiejś nowej formie oszczędzania. Kiedyś tak nie było. Dawniej, czyli w czasach naszych dziadków ludzie gromadzili pieniądze najczęściej w przysłowiowej „pończosze”. Leżały one tam dopóki nie zebrała ich się taka suma żeby wystarczyło na spełnienie jakiejś potrzeby czy też osiągnięcie upragnionego celu. Był to dobry sposób na gromadzenie pieniędzy, ale jednak żadnego zysku na tym nie było oprócz zakupu rzeczy za te pieniądze.
Teraz już tak nie jest. Najczęściej inwestujemy pieniądze. A co to jest inwestowanie? I czym ono się różni od oszczędzania? Są to dwa proste wydaje się pytania, które od razu nasuwają nam się.
Więc inwestowanie jest to lokowanie swoich pieniędzy w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Ma ono na celu nie tylko osiągnięcie zysku, ale też rozwój. Jest to aktywne działanie mające na celu podniesienie wartości i otwieranie nowych perspektyw, obarczonych jednak ryzykiem w zależności od skali i form inwestycji
Kolej na następne pytanie. Oszczędzanie a inwestowanie? Czym to się różni?
Oszczędzanie i inwestowanie są to dwa słowa, które często stosujemy zamiennie, można je wręcz nazwać synonimami.
Trudno jest je rozróżnić czy porównać. Jednak, aby to zrobić trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów.
Najpierw ryzyko. Oszczędzanie uważane jest za bezpieczniejsze (bank jako gwarant pewności) natomiast inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Od inwestycji z małym ryzykiem po bardzo zyskowne, ale obarczone dużą niepewnością i dużym ryzykiem.
Następnym kryterium jest cel, jakim kierujemy się inwestując i oszczędzając. I jest to najważniejsze kryterium i ono ostatecznie rozróżnia te dwa pojęcia, ponieważ jeśli mamy pewną liczbę pieniędzy i wiemy, że wystarczy nam ona, aby spełnić swoją potrzebę to nie musimy na niej zarabiać, czyli jej inwestować. A jeśli suma tych pieniędzy jest za mała to możemy je zainwestować i szybko doprowadzić do osiągnięcia odpowiedniej ilości pieniędzy.
Powiem teraz o najpopularniejszych i powszechnie dostępnych sposobach oszczędzania:

a) Konta osobiste – Są to rachunki płatne na każde żądanie. Banki otwierając takie konta wymagają z reguły regularnych na nie wpłat. Najczęściej (wyjątkiem są banki internetowe) oprocentowanie nie jest wysokie – nie jest to dobry sposób na oszczędzanie długookresowe, ale na bezpieczne przechowywanie pieniędzy.

b) Lokaty Terminowe – Są one zdecydowanie mniej płynne od kont osobistych, lecz gwarantują wyższe odsetki. Wysokość oferowanych odsetek zależy od czasu trwania lokaty (im dłużej tym wyższe odsetki). Wysokość oprocentowania depozytu może ulec zmianie, co zastrzega sobie bank w umowie lokaty terminowej. Można podjąć gotówkę przed terminem, lecz łączy się to zawsze ze stratą części odsetek.

c) Obligacje Skarbowe – Emitentem tych obligacji jest Ministerstwo Finansów, a rozprowadzane są przez sieć biur maklerskich, z którymi ministerstwo odpisało umowy. Obligacje to najbezpieczniejsza forma lokowania oszczędności, gdyż z wyjątkiem okresów wojen i rewolucji państwo zawsze wywiązuje się ze zobowiązań wobec nabywców obligacji.

d) Fundusze inwestycyjne – Gromadzą one pieniądze pojedynczych osób czy instytucji i inwestują je w akcje, obligacje i lokaty terminowe. Fundusze są zorganizowane w formie spółek akcyjnych. Fundusze sprzedają udziały, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczają na inwestycje lub spekulacje na rynkach papierów wartościowych.

e) Giełda Papierów Wartościowych – Jest to najbardziej ryzykowny sposób oszczędzania, przynoszący jednak w pewnych okresach zdecydowanie najwyższe zyski. Aby zmniejszyć ryzyko, należy dywersyfikować portfel aktywów, to znaczy mieć akcje różnych firm.

f) Inne aktywa – Nasze oszczędności możemy też zainwestować w inne aktywa, np. w nieruchomości, dzieła sztuki, złoto czy waluty obce.

Wybierając między Kontem osobistym a Lokatą terminową radziłabym się zastanowić nad czasem oszczędzania i wysokością zysku. Dla osób, które chcą oszczędzić więcej pieniędzy i wiedzą, że nie będą potrzebowały w najbliższym czasie gotówki to oczywiście korzystniejsza jest lokata terminowa jednak dla osób, które potrzebują na bieżąco wypłacać pieniądze to lepsze jest konto osobiste.
Ja sama wybrałabym Konto osobiste, ponieważ nie mogę zagwarantować sobie, że wpłaconych pieniędzy nie będę pilnie potrzebowała. Będę zarabiała, ale mniej niż na lokacie jednak w razie jakiejkolwiek zmiany w moim budżecie nie będę musiała martwić się czy i ile stracę na tym pieniędzy.
Reasumując stwierdzam, że oszczędzanie to bardzo przydatny proces i że jest warto „zarabiać” na własnych pieniądzach. Tym bardziej, że teraz istnieje na rynku taka konkurencja, że możemy wybierać sobie formy między wieloma, same banki starają się nas przekonać do siebie oferując zniżki, ulgi lub nawet niepłacenie przez kilka lat za konto. Bankomaty dostępne są prawie w każdym mieście, inwestycji można dokonywać przez Internet, a nasze wieloletnie korzystanie z jednego banku może nam pomyślnie zaprocentować w przyszłości, np. pomagając w wzięciu kredytu. To wszystko popiera moją powyższą wypowiedź.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata