Do określenia wiązań chemicznych potrzebujemy znać składy związków oraz ich położenie w układzie okresowym pierwiastków. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje wiązań chemicznych: jonowe, wodorowe i kowalencyjne.
* Wiązanie jonowe tworzymy wtenczas gdy w związek zawiera pierwiastek metaliczny i pierwiastek niemetaliczny. Do takiej grupy należą np. wodorotlenki oraz tlenki metali. Wiązanie jonowe przedstawiamy za pomocą wzoru sumarycznego, strukturalnego i zdysocjowanego( elektronowego, jonowego).
Przykład wiązania jonowego:
KOH - wodorotlenek potasu ( wzór sumaryczny)
K-O-H - wzór strukturalny wodorotlenku potasu
-
K (- O-H)- - wzór zdysocjonowany ( jonowy) wodorotlenku potasu. Plus powinien znajdować sie nad K
-
a - nad grupą wodorotlenkową OH. Kreski wokół tlenu oznaczają pary elektronowe tlenu.
* Wiązanie wodorowe tworzymy wtenczas, gdy w związku występuje wodór z takimi pierwiastkami jak N, H, F. Wiązanie to tworzymy za pomocą wzoru sumarycznego i stukutalno - elektronowego.
Przykład wiązania wodorowego:
H2O - wzór sumaryczny związku wody
H
H - -
- O ------- H - H -------O - - wzór strukturalno - elektronowy związku wody
H - -
* Wiązanie kowalencyjne tworzymy wtenczas kiedy mamy doczynienia ze związkiem zawierającym pierwiastki niemetaliczne. Wyróżniamy wiązanie kowalencyjne spolaryzowane i niespolaryzowane. Wiązanie kowalencyjne tak jak wiązanie wodorowe przedstawiamy w formie wzoru sumarycznego i strukturalno - elektronowego albo w ostateczności w formie sytemu klatkowego. System klatkowy jest to określenie par elektronowych na podpowłokach " s, p, d, f ".
Przykład wiązania kowalencyjnego:
CO - wzór sumaryczny tlenku węgla
- -
- C = O - wzór strukturalno - elektronowy tlenku węgla.
-