profil

Budowa serca, obiegi krwi

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27
poleca 85% 1403 głosów

Budowa serca

BUDOWA SERCA


Serce to centralny narząd układu krwionośnego, położony w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym. Jest to narząd zbudowany ze swoistego mięśnia poprzecznie prążkowanego (kurczy się automatycznie, niezależnie od naszej woli), pełni rolę pompy wprowadzającej krew w ruch.

Serce umieszczone jest w tzw. worku osierdziowym ( mocnej, dwuwarstwowej błonie), w którym znajduje się niewielka ilość płynu zapobiegającego tarciu serca, podczas jego pracy. Serce oplatają tzw. tętnice wieńcowe (odgałęzienia aorty), które je odżywiają.

Serce składa się z 4 jam wypełnionych krwią: z 2 przedsionków i 2 komór. Przedsionki lewy i prawy są oddzielone od siebie przegrodą międzyprzedsionkową, natomiast komory-przegrodą międzykomorową. Pomiędzy przedsionkami a komorami znajdują się zastawki przedsionkowo-komorowe. W sercu zastawki znajdują się również przy ujściu głównych tętnic: aorty z komory lewej oraz pnia płucnego z komory prawej. Podczas pracy serca zastawki rytmicznie się otwierają i zamykają, zapewniając prawidłowy, jednokierunkowy przepływ krwi.

PRZEDSIONEK PRAWY


tłoczy do prawej komory krew pozbawioną tlenu, pochodzącą z całego ciała, która wpływa tu dwoma żyłami głównymi:górną i dolną.

PRZEDSIONEK LEWY


tłoczy do lewej komory krew natlenioną, pochodzącą z płuc, która wpływa tu 4 żyłami płucnymi.

KOMORA PRAWA


tłoczy krew wpływającą z prawego przedsionka, uchodzi z niej pień płucny

KOMORA LEWA


tłoczy krew napływającą z lewego przedsionka, uchodzi z niej aorta.

ZASTAWKA TRÓJDZIELNA


zapobiega cofani się krwi z komory prawej do przedsionka prawego.

ZASTAWKA DWUDZIELNA


zapobiega cofaniu się krwi z komory lewej do przedsionka lewego

OBIEGI KRWI


Mały obieg krwi - rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej krew dociera tętnicami płucnymi do płuc. W pęcherzykach płucnych zachodzi wymiana gazowa. Krew zawierająca tlen przepływa żyłami płucnymi do lewego przedsionka a następnie do lewej komory.

Duży obieg krwi - rozpoczyna się w lewej komorze serca. Z tej komory krew wraz z tlenem wypływa aortą, a następnie tętnicami do wszystkich komórek ciała. Poprzez naczynia włosowate dokonuje się wymiana substancji. Z komórek ciała krew wraca żyła i do prawego przedsionka a następnie do prawej komory i cykl się powtarza.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

Dokładnie , nie długie i na temat ;) Dziękuję ..

super :)

krótko i na temat :) bardzo mi się podoba

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata