profil

Muzyka filmowa

poleca 85% 1313 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Muzyka powstająca dla potrzeb filmu towarzysząca obrazowi filmowemu. Występująca w czasie jego projekcji. Muzyka, która towarzyszyła filmom niemym (od końca XIX w.) nie była właściwie m. f. , gdyż jedynie dla celów ilustracyjnych posługiwała się odpowiednio dobranymi fragmentami istniejących już utworów muzycznych, które powstały niezależnie od filmu; realizacją akompaniamentu do filmu zajmowali się na ogół pianiści (taperzy), zespoły muzyczne, a po 1920 całe zespoły orkiestrowe. W okresie tym powstawała także oryginalna muzyka pisana do konkretnych filmów (C. Saint-Sans, A. Honegger, P. Hindemith, A. Schnberg). Od 1928 m. f. jest utrwalana na taśmie filmowej w postaci tzw. ścieżki dźwiękowej - podobnie jak dźwięki tła, a także dialogi. Obecnie m. f. pełni wiele istotnych funkcji dramaturgicznych, stanowiąc jeden ze składników tzw. kontrapunktu wizualno-dźwiękowego. W komponowaniu m. f. stosowana jest najczęściej przeniesiona z dramatu muzycznego technika motywów przewodnich lub powtarzalnych, niekiedy z wykorzystaniem technik wariacyjnych, fragmentów muzycznych. Do najwybitniejszych kompozytorów m. f. należeli m. in. : H. Eisler, H. Henze, G. Petrassi, B. Britten, W. Walton, A. Bliss, S. Prokofiew, A. Chaczaturian, I. Dunajewski, D. Szostakowicz, N. Rota, E. Morricone, M. Jarre, D. Kosma; w Polsce: K. Serocki, W. Kotoński, A. Markowski, W. Kilar (muzyka do filmu Pan Tadeusz), K. Komeda-Trzciński, A. Kurylewicz, Z. Preisner.

Mf. Pełni kilka funkcji. Pierwsza to funkcja ilustracyjna. Jest to tło dźwiękowe wspomagające obraz i podkreślające określone sytuacje w akcji, stany psychiczne bohaterów oraz może również sugerować to co za chwilę nastąpi. Sygnalizuje też wydarzenia zjawiska i przestrzeń nie ukazaną na ekranie.

Druga funkcja to pomoc w promocji filmu. Piosenki skomponowane do reklamy filmu często pozostają przebojami nawet wtedy gdy film zszedł już z ekranów kin.

Kolejną funkcją możemy nazwać rolę piosenki, która może stać się muzycznym tematem przewodnim wykonywanym tylko w formie muzyki instrumentalnej. Tak uczynił kompozytor piszący muzykę do filmu Ogniem i mieczem Krzesimir Dębski
Muzyka może być również bohaterem filmu. Najczęściej ukazywana jest poprzez operetki opery i musicale itd. Bohaterem filmu biograficznego może byś też kompozytor lub piosenkarz wtedy właśnie słyszymy jego najsłynniejsze utwory.





Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata