profil

Korozja elektrochemiczna

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-25
poleca 84% 2676 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Korozja elektrochemiczna jest najbardziej powszechnym rodzajem korozji. Należy do niej powszechnie spotykane zjawisko korozji atmosferycznej, która spowodowana jest działaniem na metale wilgotnego powietrza i zawartych w nim zanieczyszczeń.

Korozja elektrochemiczna powstaje wskutek działania krótkozwartych ogniw na styku metalu z elektrolitem. Ogniwa te powstają w rezultacie niejednorodności chemicznej (lub fizycznej) metalu np. na styku różnych metali bądź wskutek niejednorodności krystalicznej w strukturze metalu.

Korozja metali najczęściej objawia się poprzez powierzchniowe ubytki metalu (plamy i wżery) bądź przez obniżenie wytrzymałości metali. Najczęściej szybkość korozji określa się przez ubytek masy próbki metalu pod wpływem działania czynnika korodującego na jednostkę powierzchni i czasu.

Różne rodzaje korozji według normy DIN 50900
Bez obciążeń mechanicznych Przy dodatkowym obciążeniu mechanicznym
Korozja powierzchniowa Korozja selektywna: Korozja naprężeniowa
- korozja nieckowa - korozja wżerowa - korozja szczelinowa - korozja stykowa - korozja wywołana nierównomiernym napowietrzeniem- korozja tworząca się pod nagarem - korozja międzykrystaliczna- korozja śródkrystaliczna- korozja punktu rosy- korozja wywołana skroplinami- korozja spoczynkowa- korozja mikrobiologoczna- korozja nalotowa- tworzenie się zgorzeliny - korozja naprężeniowa- kruchość wodorowa stali- pękanie korozyjne- korozja połączona z erozją- korozja kawitacyjna- korozja cierna

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata