RODZINA: WARGOWE
OPIS ROŚLINY
Chwast jednoroczny, jary, wysokości od 20 do 50 (100) cm. Tworzy prostą, silnie rozgałęzioną łodygę, w węzłach zgrubiałą, w górnej części niekiedy gruczołowato owłosioną. Liście naprzeciwległe są jajowatolancetowate lub
jajowato zaostrzone, brzegiem karbowano piłkowane, owłosione. Kwiaty ze- .
brane w nibyokółki skupione w kątach górnych liści. Korony purpurowe, różowe lub kremowe, długości 15-20 mm. Kielich o kłujących szydlastych ząbkach, nieco krótszych od rurki korony. Środkowa klapa wargi dolnej jest szeroka, zwykłe lekko wycięta, ząbkowana z żółtoczerwoną plamą. Rozmnaża się za pomocą owoców - rozłupek kształtu odwrotnie jajowatego lub okrągławojajowatego, długości 2,5-3,0 mm, szeroko zaokrąglonych na szczycie, o skośnie ściętej podstawie. Powierzchnia niełupek zielonawobrunatna w różnym stopniu czarno poplamiona lub czarno marmurkowana z jaśniejszymi wypukłymi plamami lub brodawkami. Rozłupki w niekorzystnych warunkach siedliskowych zachowują żywotność przez kilka lat w glebie. Kwitnie od czerwca do października.
WYSTĘPOWANIE
Poziewnik jest pospolitym chwastem pól uprawnych, szczególnie zbóż, okopo¬wych, lnu i kukurydzy, a także ogrodów, sadów, nieużytków. Występuje zarówno na glebach gliniastych jak i piaszczystych ale jednocześnie próchnicz¬nych i o wysokim poziomie wód gruntowych.
SIEWKA
Łodyżka podliścieniowa walcowata, do 35 mm długości, z czerwonym przebar¬wieniem. Liścienie okrągławoowalne lub odwrotnie jajowate, na szczycie zaokrąglone z płytkim wycięciem, u podstawy strzałkowate z uszkami. Pierwsze liście naprzeciwległe, podługowate, brzegiem piłkowane bądź karbowane, szorstko owłosione.