profil

Sole

poleca 87% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bromek srebra

AgBr

Jest jasnożółtą, nierozpuszczalną w wodzie solą, która, podobnie jak inne halogenki srebra, jest wyjątkowo czuła na światło. Dzięki tej właściwości bromek srebra (wraz z innymi halogenkami srebra) jest podstawowym składnikiem emulsji światłoczułych na błonach fotograficznych. Bromek srebra wykorzystuje się na szeroką skalę w kliszach do fotografii czarno-białej.

Chlorek amonu

NH4Cl

Jest używany głównie jako elektrolit w suchych ogniwach Leclanchgo, czyli najczęściej używanych dziś bateriach. Stosuje się go również jako lek na kaszel, dodatek do paszy dla bydła, składnik szamponu. W warunkach normalnych chlorek amonu stanowi biały proszek lub bezbarwne, krystaliczne ciało stałe. Dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Azotan(V) amonu

NH4NO3

Inaczej saletra amonowa. Jest bezbarwnym, krystalicznym ciałem stałym. Jest higroskopijna. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie Proces rozpuszczania się jej w wodzie jest dość silnie endotermiczny ( reakcja chemiczna, która posiada ujemny bilans wymiany ciepła z otoczeniem) dzięki czemu mieszanina saletry amonowej z lodem jest bardzo dobrą mieszaniną chłodzącą.
Saletra amonowa jest jednym z najlepszych nawozów sztucznych (zawiera ok. 34% azotu). W celu zmniejszenia właściwości higroskopijnych i wybuchowych saletry nawozowej, dodaje się do niej trochę magnezji, węglanu wapnia lub gipsu.

Kwas Siarkowy(VI)

CaSO4

Jest to związek chemiczny, sól wapniowa kwasu siarkowego(VI).Występuje w przyrodzie w postaci mineralnej m.in. jako anhydryt czy selenit. Uwodniony siarczan wapnia, znany pod popularną nazwą gips ma bardzo wiele zastosowań zarówno w przemyśle jak i w życiu codziennym.

Węglan(IV) wapnia

CaCO3

Związek ten w temperaturze pokojowej tworzy bezbarwne lub białe kryształy. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie. Poza tym węglan wapnia stosuje się do produkcji papieru, gumy (jako wypełniacz), past do zębów(substancja ścierna), kitu i kredy szkolnej.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Rozkład materiału