Firma powstała w 1982 roku i zajęła się produkcją pomp lakierniczych, w roku 1985 przekształciła się w firmę VERTEK a następnie w 1994 roku powstała VERTEK Group srl, której prezesem jest Alfonso Zamper.
W ciągu 20 lat działalności wprowadziła wiele innowacyjnych technologii w zakresie lakierowania i suszenia.
Czy system suszenia długofalowego L.W.I.R. jest rewolucją na rynku?
Czy w linii suszenia nie będzie występował efekt ?wąskiego gardła??
System suszenia z tunelem na promienie podczerwone długofalowe L.W.I.R. jest to nowość, która wprowadziła rewolucję w tym systemie suszenia. Nowość nie polega na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, ale na rodzaju tego promieniowania. Promieniowanie podczerwone jest od wielu lat wykorzystywane do suszenia lakieru, ale w tym przypadku jest zastosowany promienniki elektryczny
w postaci płyty nagrzewającej, która nie może osiągać temperatury takiej, jak temperatura lampy.
Lampy poza bardzo wysokimi kosztami eksploatacji, powodują silne nagrzewanie co jest korzystne w przypadku lakierowania paneli ale niekorzystne w przypadku okien, ponieważ warstwa lakieru nanoszonego na okna jest znacznie grubsza niż w przypadku paneli. Przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego długofalowego temperatura elementu jest niewiele większa od temperatury normalnej (pomiędzy 40 a 50C) i zależy od energii, która jest przekazywana przez płyty promieniowania podczerwonego. System ten nazywa się ?Long Wave? ponieważ przenika warstwę lakieru za pomocą promieniowania podczerwonego długofalowego, które umożliwia głęboką i skuteczną penetrację warstwy lakieru, rozpoczynając proces suszenia lakieru od ?od spodu? do ?góry?, czyli odwrotnie niż w dotychczasowych systemach suszenia. Wiązanie lakieru jest optymalne i dzięki temu mamy możliwość składowania obrobionych elementów w bardzo krótkim czasie, bez zagrożenia sklejenie się ich pomiędzy sobą, do tej pory niemożliwym do uzyskania.
Czy ten innowacyjny system jest wykorzystywany wyłącznie do suszenia okien, czy ma możliwość wykorzystania również w przypadku innych elementów?
Firma VERTEK Group srl przez dwa lata pracowała w szczególny sposób nad system suszenia elementów trójwymiarowych i o znacznych grubościach, odnotowując z zaskoczeniem, że promieniowanie podczerwone długofalowe może być wykorzystane we wszystkich procesach, gdzie należy odparować płyn a funkcjonowanie systemy jest wprost proporcjonalne do grubości naniesionego lakieru. Jesteśmy bardzo zadowolenie z uzyskanych rezultatów, ponieważ testując elementy bardzo skomplikowane osiągnęliśmy nadzwyczajne wyniki podczas lakierowania elementów z dużą warstwą lakieru (krzesła, meble itp.). Wykonaliśmy próby na oknach drewnianych, układając je w stosie już po 40 minutach od nałożenia lakieru wodnorozpuszczalnego bez żadnego efektu ?sklejania? się, i chociaż nie ma to żadnego uzasadnienia logiczne w przypadku instalacji do produkcji okien, daje możliwość znacznego przyspieszenia procesu suszenia.
Porównując aktualnie dostępne systemy, w których producenci okien decydują się na zakup linii lakierniczych do nanoszenia zewnętrznej warstwy lakieru wodnorozpuszczalnego, a zatem wymagających dłuższego czasu suszenia, jakie inne zalety oferuje ten system?
W tradycyjnych liniach suszenia jest wiele nierozwiązanych problemów. Podstawowym problemem takich linii są martwe czasy suszenia w stosunku do całego procesu produkcyjnego, również dla tych którzy korzystają z linii automatycznych. Drugi problem dotyczy rozmiarów instalacji suszenia za pomocą gorącego powietrza, które są wprost proporcjonalne do ilości produkowanych elementów, a zatem wymaga coraz większej przestrzeni wraz ze wzrostem produkcji. Przy zastosowaniu systemu IR istnieje możliwość wykonania bardzo zwartej instalacji z wydajności produkcji większej niż tradycyjne instalacje o dużych wymiarach. Na przykład, dla wyprodukowania 80 okien dziennie wystarczy linia o długości 20 metrów, natomiast w tradycyjnym systemie potrzeba 35 metrów. Biorąc pod uwagę koszt 1 m2 hali fabrycznej oraz przestrzeni niezbędnej na wykończenie elementów, zalety te są mnożone wielokrotnie. Nawiązując do ostatniego punktu podkreśliliśmy, że mówimy o promieniowaniu podczerwonym wykorzystywanym również w środowisku z bezpośrednim kontaktem z człowiekiem, które nie mają żadnego szkodliwego wpływu na zdrowie. Emitowanie promieniowanie podczerwone jest podobne do promieniowanie słonecznego, ale posiadają inne spektrum emisji, a zatem nieszkodliwe dla człowieka.
Ten system wydaje się być rewolucyjnym rozwiązaniem dla procesów lakierowania okien przy użyciu lakierów wodnorozpuszczalnych. Tunele zasilane gorącym powietrzem, o bardzo wysokich kosztach eksploatacji, instalacje o bardzo dużych rozmiarach oraz długie czasy suszenia zostały wyeliminowane poprzez wprowadzenie waszego innowacyjnego rozwiązania. Co poprzedziło wprowadzenie rozwiązania zaproponowanego przez was?
Dwa lata wcześniej w Anglii, zmierzając w tym kierunku, zgłębiliśmy inny rodzaj promieniowania podczerwonego: promieniowanie katalityczne. Następnie poznaliśmy firmę produkująca te chronione patentem panele, firmę o zasięgu międzynarodowym z którą nawiązaliśmy ścisłą współpracę i nakierowaliśmy nasze poszukiwania na promieniowanie podczerwone długofalowe.
Dużą zaletą w stosunku do płyty katalitycznej jest to, że nasza płyta ma tylko jedno źródło zasilania energią, a mianowicie energię elektryczną, natomiast płyta katalityczna pracuje przy wykorzystaniu energii elektrycznej i gazu (metanu lub GPL). Kolejną zaletą jest to, że nasza płyta jest zasilana niskim napięciem, zgodnie ze wszystkimi normami bezpieczeństwa które różnią pracę przy niskim napięciu od pracy przy wysokim napięciu.
Na zakończenie, system paneli katalitycznych musi pracować cały czas, natomiast system L.W.I.R. pracuje tylko wtedy, gdy obrabiany element przesuwa się przed nim. Podczas włączenia osiąga temperaturę trochę niższą niż inne panel podczerwienie dostępne na świecie. Panele generujące ?długie fale? mogą osiągną wewnętrzną temperaturę pracy do 450C. My jesteśmy w stanie uzyskać doskonałe rezultaty przy 230C, czyli przy połowie mocy tego systemu, wystarczające do zyskania szerokości promienia umożliwiającego pokrycie bez żadnych problemów warstwy naniesionego lakieru.
Dzisiaj firma VERTEK Group, poza projektowaniem i produkcją różnych rodzajów instalacji i maszyn do obróbki powierzchniowej drewna posiada duże doświadczenie również w zakresie szczotkowania, oferując kompletną obsługę dla stolarni, od szlifierki do montażu okien.
Czy system IR może być zamontowanych na instalacjach już istniejących?
Jaki jest poziom cenowy takiej modyfikacji?
Oferujemy zarówno nowe linie produkcyjne jak również przeróbki dowolnych, istniejących instalacji. Procedura modyfikacji jest bardzo prosta. Koszt eksploatacji nowego systemy jest bardzo niski, natomiast koszt inwestycji o kilka procent wyższy w stosunku do tradycyjnych systemów (tunel na gorące powietrze).
Jakie są różnice pomiędzy suszarniami UV a suszarniami IR?
Jeżeli chodzi o elementy trójwymiarowe (okna, krzesła, skrzynie, mebel stylowe itp.) suszarnia IR zdecydowanie przewyższa możliwości suszarni UV ponieważ sama koncepcja IR jest odmienna od UV.
W przypadku suszarni UV elementy muszą być polakierowane specjalnym lakierem a strumień promienie UV musi idealnie okrywać warstwę lakieru. System promieniowania podczerwonego opracowany przez nas może być wykorzystywany dla dowolnych lakierów i za pomocą zintegrowanych systemów ma możliwość penetracji dowolnych punktów obrabianego elementu, również ukrytych miejsc bez utraty jakości obróbki. Jak wiemy konstrukcja okna posiada bardzo dużo różnego rodzaju obróbek: mocowanie klamki, okucia, szyba, system uszczelek są to wszelkiego rodzaju kanały i wycięcia które muszą być polakierowane i wysuszone. Nasz system IR idealnie wykonuje to zadanie.
Uzyskaliśmy bardzo krótki czas suszenia elementów bez szkody dla jakości wyrobów. Rozwiązaliśmy problem blokowania procesu składowania, podnoszenia się włókien, zredukowaliśmy gabaryty linii oraz wyeliminowaliśmy coraz droższy koszt pracy operatorów. Zalety są oczywiste. Poprzez wprowadzenie tego systemu suszenia przesunęliśmy wskazówek wagi w stronę procesu lakierowania, który wymaga modernizacji ponieważ stał się mało wydajny. Nasz system suszenia pracuje szybciej niż nanoszenie lakierów, również w systemach automatycznych, coś co do tej pory było nie do pomyślenia.
Opinia instytutu CERTO (Centro Ricerche Toscano):
Przetestowany przez nas system IR długofalowy zaprezentował wiele nowości, zarówno pod względem czasów suszenia, jak również jednorodności nałożonej warstwy lakieru wodnorozpuszczalnego przeznaczonego do zastosowania na zewnątrz. Jak oceniliśmy jest to system bardzo ekonomiczny zarówno pod względem zakupu jak również pod względem eksploatacji (zużycia energii). Bardzo szybki proces suszenia, idealnie nadający się do trójwymiarowych elementów okien, co potwierdziły przeprowadzone próby. Nie tylko nie powoduje zniszczenia naniesionego lakieru, ale wręcz wpływa na polepszenie jakości pozostawiając elastyczną warstwę, dobrze związaną bez żadnych pęcherzyków powietrza i bez żadnego defektu powierzchniowego lub defektu płaskości. Uzyskane rezultaty zarówno pod względem jakości obróbki jak również szybkości produkcji przenoszą nas na znacznie wyższy poziom technologiczny, do tej pory niemożliwy do uzyskania.